O przedmiocie leasingu, jego rodzajach i negocjacjach przy umowie
15.09.2017 (Aktualizacja: 23.01.2025)
15.09.2017 (Aktualizacja: 23.01.2025)
Najczęściej wybierany przedmiot leasingowania to samochód. Mimo że to popularna forma, sprawdźmy, jakie informacje mogą być zaskoczeniem. Po pierwsze, w leasing można wziąć nie tylko nowe, ale także używane auta. W takich przypadkach jednak leasingodawcy stawiają wyższe wymagania, na przykład zobowiązują leasingobiorcę do zapłaty za wycenę pojazdu lub pobierają sporą opłatę wstępną. Dodatkowo korzystający z leasingu musi ponosić koszty napraw czy badań technicznych auta, bo nie pokrywa ich gwarancja. Leasingodawcy niechętnie dają leasing na używane auta, jeśli już to maksymalnie kilkuletnie, ale jeśli pojazd jest w dobrym stanie i niezłej cenie, to warto spróbować.
Po drugie, wykupu auta po zakończeniu umowy można dokonać także jako osoba prywatna, a nie tylko jako przedsiębiorca. Wtedy jednak traci się pewne korzyści podatkowe związane z wykupem na firmę. Gdy przedsiębiorca wykupuje auto, może to zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodów, a także po raz drugi odliczyć podatek VAT. Gdyby jednak chciał mieć auto już tylko na swój użytek, to warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość.
Po trzecie, umowa leasingu automatycznie wygasa, gdy auto zostanie skradzione. Zwrot kosztów od ubezpieczyciela przypada wtedy firmie leasingowej, bo ona jest formalnie właścicielem auta. Leasingodawca ma także prawo wystąpić o spłatę wszelkich nieuregulowanych rat, które zostaną pomniejszone m.in. o wysokość wypłaconego odszkodowania. Po czwarte, gdyby autem miała jeździć tzw. osoba trzecia, np. współmałżonek właściciela firmy, trzeba uiścić dodatkową opłatę.
Tak naprawdę leasingować można wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej i kwalifikuje się jako środek trwały. Poza pojazdami mogą to być też maszyny, lokale, zakłady produkcyjne, linie produkcyjne i technologiczne, sprzęt medyczny na potrzeby medycyny ogólnej, stomatologii, farmacji, weterynarii lub kosmetologii, sprzęt biurowy (komputery, drukarki, skanery, kserokopiarki, oprogramowanie, centrale telefoniczne, kasy fiskalne), a także…pracownicy. Leasing pracowniczy jest podobny do umowy wynajmu pracowników, jednak korzystniejszy. To szczególnie interesująca opcja w biznesach, które cechuje sezonowość. Kiedy w danym okresie przedsiębiorca potrzebuje pracowników, może podpisać umowę leasingową z agencją pracy tymczasowej. Dzięki temu nie musi martwić się o koszty związane z odprawą emerytalną czy okresem wypowiedzenia pracowników – płaci jedynie wynagrodzenie agencji. Pracownicy wykonują swoje obowiązki zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej.
Żeby móc leasing prawidłowo rozliczyć podatkowo, trzeba go zakwalifikować jako operacyjny lub finansowy. W operacyjnym przedmiot leasingowy jest własnością leasingodawcy, daje on go tylko w użytkowanie leasingobiorcy. W związku z tym to leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Za to leasingobiorca może wrzucić wszystkie opłaty związane z leasingiem (czynsz początkowy, raty, prowizje, opłaty manipulacyjne) w koszty uzyskania przychodu. Z kolei w leasingu finansowym, przedmiot jest traktowany jako środek trwały leasingobiorcy, i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Jednak za koszty uzyskania przychodu można wtedy uznać tylko raty w części odsetkowej, część kapitałową już nie. W kwestii odliczania VAT-u – przy leasingu finansowym dokonuje się tego od razu w całości, przy operacyjnym wraz z ratami. Leasing operacyjny z punktu widzenia podatkowego jest zatem korzystniejszy, chyba że firma chce odliczyć od razu cały VAT, lub jest opodatkowana ryczałtem, w której to sytuacji wysokość kosztów nie ma wpływu na podstawę opodatkowania.
Sprawdź, jak nasz program do faktur może uprościć Twoje rozliczenia
Najważniejsze przy leasingu to zawrzeć dobrą umowę leasingową i znać jej wszystkie warunki, na które się zgodziliśmy. Umowę leasingu można negocjować. To zwykła umowa handlowa, więc można negocjować jej warunki i zapisy, takie jak wysokość czynszu inicjalnego, dodatkowe bonusy czy usługi. Oczywiście jest to tylko możliwe przed podpisaniem umowy, potem nie da się już negocjować warunków, chyba że obie strony zgodzą się na aneks. Zerwanie umowy wiąże się z karą. Czasem w umowach są też zapisy, które uniemożliwiają jej zerwanie przed upływem 12 miesięcy od dnia jej podpisania, lub zawierają skomplikowane mechanizmy, które czynią zerwanie umowy dość karkołomnym przedsięwzięciem. Zdarzają się kradzieże, szkody całkowite w wyniku wypadku, a także sytuacje, gdy popadamy w tarapaty finansowe i nie jesteśmy w stanie spłacać rat leasingowych. Takich sytuacji nie przewidzi się w perspektywie kilku lat trwania umowy leasingowej, warto więc wiedzieć, co wtedy stanie się z naszą umową leasingu. Dlatego czytaj umowę, zadawaj pytania, porównuj i negocjuj. Leasing to często zobowiązanie na lata. Dobrze, żeby były to lata spokojne.
Elivo / Marketing i biznes
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
04.04.2025
W świecie podatków i fakturowania każdy szczegół ma znaczenie. Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT zostali zobowiązani do oznaczania sprzedaży odpowiednimi kodami GTU. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kody GTU, kto musi je stosować oraz jak poprawnie przypisywać towary i usługi do odpowiednich kategorii.
czytaj dalej24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej