Leasing operacyjny czy finansowy – który podatkowo bardziej się opłaca?
29.09.2017
29.09.2017
Leasing operacyjny, inaczej zwany bieżącym, to ta bardziej powszechna forma leasingowa. Polega na tym, że samochód lub drukarka pozostają w majątku leasingodawcy, w związku z czym to on dokonuje u siebie odpisów amortyzacyjnych, a sprzęt tylko przekazuje leasingobiorcy w użytkowanie. Z kolei leasingobiorca wlicza sobie w koszty wszystkie opłaty leasingowe.
Raty leasingowe, czynsz początkowy, prowizje, czy opłaty manipulacyjne w całości stanowią przychód leasingodawcy i jednocześnie koszt uzyskania przychodu u leasingobiorcy. Dodatkowo ten drugi odlicza u siebie koszty użytkowania przedmiotu leasingu. W ten sposób leasingobiorca zmniejsza podstawę opodatkowania i sam podatek jest dla niego niższy. Jedyną opłatą, która w leasingu operacyjnym nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla leasingobiorcy, jest wykup przedmiotu leasingowanego. Umowa leasingowa operacyjna jest zawierana na okres krótszy niż czas zużycia leasingowanego przedmiotu.
Aby umowa leasingowa została uznana za operacyjną, wedle przepisów podatkowych, musi spełniać następujące warunki:
Leasing operacyjny daje większe korzyści podatkowe dla leasingobiorcy, w związku z tym, że może on opłaty leasingowe rozliczyć w kosztach.
Leasing finansowy, inaczej zwany kapitałowym, tym różni się od operacyjnego, że leasingobiorca przedmiot leasingu traktuje jako własny środek trwały – i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które są dla niego kosztem. Dodatkowo, kosztem są raty leasingowe, ale tylko w części odsetkowej. Raty w części odsetkowej są przychodem leasingodawcy. Część kapitałowa raty natomiast nie jest ani kosztem dla leasingobiorcy, ani przychodem dla finansującego.
Ponieważ oprócz amortyzacji i kosztu użytkowania leasingowanego sprzętu tylko część raty leasingowej można tu uznać za koszt leasingobiorcy, ta forma leasingowa jest uznawana za mniej korzystną. Są jednak sytuacje, w których warto skusić się na leasing finansowy. Wtedy, kiedy:
Ta forma leasingu może być także korzystniejsza od leasingu operacyjnego dla firm opodatkowanych ryczałtem. W takiej sytuacji wysokość kosztów nie wpływa na podstawę opodatkowania, a zatem nie ma znaczenia, czy cała, czy tylko część raty jest kosztem leasingobiorcy. Zdarzyć się może też sytuacja, gdy firma leasingowa nie zgodzi się dać nam leasingu operacyjnego i będziemy skazani na finansowy. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy przedmiotu leasingu ma bardzo niską stawkę amortyzacji. Ponieważ stawka wykupu jest pomniejszana o dokonane odpisy amortyzacyjne, w przypadku niskiej amortyzacji, wykup może okazać się dość wysoki. W leasingu finansowym czas trwania umowy jest oznaczony i zbliżony do okresu zużycia rzeczy. Ponadto suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Umowa zawiera także wyraźnie postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu (czyli w czasie oznaczonym, na jaki została zawarta umowa, z wyłączeniem czasu, na który umowa może być przedłużona lub skrócona) dokonuje leasingobiorca.
Podsumowując: w leasingu operacyjnym amortyzację odlicza leasingodawca, ale leasingobiorca może wrzucić w koszty uzyskania przychodu swojej firmy całość raty leasingowej, czynsz początkowy, opłaty manipulacyjne. Z tego względu, z punktu widzenia podatkowego, leasing operacyjny jest bardziej korzystny niż finansowy. W leasingu finansowym, leasingobiorca w koszty zalicza jedynie część odsetkową raty leasingowej, ale dokonuje też odpisów amortyzacyjnych. Leasing finansowy opłaca się przy ryczałcie i w przypadku, gdy chcemy odliczyć od razu cały Vat.
Elivo / Marketing i biznes
Polecane artykuły
25.05.2022
Samochody osobowe to jeden z podstawowych środków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo przewiduje wiele modeli, w ramach których możemy używać pojazdu w swojej firmie. Do najbardziej popularnych należą kupno auta oraz różne odmiany leasingu. Każda z tych opcji ma zalety, ale stwarza także zagrożenia. Z tego powodu decyzja o formie prawnej, w jakiej nabędziemy samochód, powinna zostać poprzedzona dokładną analizą możliwości naszego przedsiębiorstwa.
czytaj dalej24.02.2022
Bycie przedsiębiorcą często wiąże się z różnymi wyliczeniami. Służą one temu, żeby przychody firmy były jak największe. To normalna sprawa, ale czasem zdarza się, że wchodzą nowe regulacje prawne, które mogą zaburzyć niektóre obliczenia.
czytaj dalej28.01.2022
Jak długo zajmuje Ci wystawianie takich samych faktur co miesiąc? A co powiesz na to, żeby zautomatyzować ten proces i nie tracić czasu? W aplikacji Faktura.pl możesz skorzystać z opcji "Faktury cykliczne", które pomogą Ci w rozwiązaniu tego problemu.
czytaj dalej