Kupujesz auto? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat polisy OC.
18.09.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
18.09.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Bardzo rzadko zdarza się tak, że zakończenie ochrony ubezpieczeniowej pokrywa się z zawarciem umowy kupna-sprzedaży samochodu. Częściej możemy spotkać się z sytuacją, w której OC zbywcy jest ważne jeszcze przez kilka miesięcy. Mamy więc dwie drogi do wyboru: wyjeździć obecne OC do końca lub wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową.
Pierwsza opcja może być dla nas korzystna kiedy nie mamy zniżek i wiemy, że zakup nowej polisy będzie wiązał się dla nas ze sporymi kosztami. Nie oznacza to jednak, że obecne towarzystwo ubezpieczeniowe nie dokona tzw. rekalkulacji składki . Dlaczego? Otóż zbywca jest zobowiązany poinformować towarzystwo, że sprzedał samochód. Rekalkulacja nie jest regułą, aczkolwiek ubezpieczyciel ma do tego prawo i musimy się z tym liczyć.
Zawarcie nowej umowy ubezpieczenia, czyli opcja numer dwa, może być dla nas korzystne jeżeli oprócz obowiązkowego OC chcemy również zakupić dobrowolne ubezpieczenie AutoCasco, NNW lub Assistance (pamiętajmy: ubezpieczenia kupowane w pakiecie charakteryzują się o wiele korzystniejszą ceną, niż takie kupowane oddzielnie). W takiej sytuacji rezygnacji z polisy można dokonać w dowolnym momencie już po nabyciu auta.
Zawsze sprawdź przed zakupem, czy interesujące Ciebie auto ma ubezpieczenie OC. W dniu, w którym zarejestrujesz auto na siebie, powinno ono mieć ważną polisę ubezpieczeniową. Nawet jeżeli nie planujesz nim jeździć i odkładasz zakup polisy w czasie, to pamiętaj, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie karę. Jaką? Może być to nawet dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (3500 zł brutto). UFG stosuje tzw. „widełki” i nakłada kary według następujących zasad: brak ubezpieczenia do 3 dni to 20% pełnej opłaty karnej, od 4 do 14 dni – 50% opłaty karnej i powyżej 14 dni – 100%.
Przydatnym narzędziem, które może nam pomóc w sprawdzeniu czy przypadkiem zbywca pojazdu nie wprowadza nas w błąd jest raport z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajdziemy do na stronie: https://zapytania.oi.ufg.pl
Jeżeli zdecydujesz się „wyjeździć” polisę zbywcy do końca okresu ubezpieczenia to nie zostanie ona automatycznie odnowiona na mocy klauzuli prolongacyjnej. Warto więc przed upływem terminu rozejrzeć się na rynku za dobrą ofertą dla siebie.
Przede wszystkim jesteśmy zobowiązani do poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela. Mamy na to 14 dni. Powinniśmy to zrobić pisemnie.
Nowemu właścicielowi przekazujemy: ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.
Jeżeli mamy świeżo wykupioną polisę OC i chcielibyśmy zwrot składki za niewykorzystane miesiące to powinniśmy na ten temat porozmawiać z nabywcą naszego auta. Od jego dobrej woli zależy czy zechce wypowiedzieć umowę.
Skoro już wiemy wszystko, co potrzebne to czas na zakup nowego auta.
Do dzieła !
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej29.07.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Freelancing staje się coraz bardziej popularnym modelem pracy, a jednym z kluczowych aspektów zarządzania własnym biznesem jest wystawianie faktur. Programy do fakturowania oferują freelancerom narzędzia, które nie tylko ułatwiają ten proces, ale również pomagają w zarządzaniu finansami. Wybór odpowiedniego programu do faktur jest istotny dla efektywnego i profesjonalnego prowadzenia działalności. W tym artykule omówimy najważniejsze funkcje, które powinien posiadać idealny program do fakturowania dla freelancerów.
czytaj dalej