Kupujesz auto? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat polisy OC.
18.09.2017
18.09.2017
Bardzo rzadko zdarza się tak, że zakończenie ochrony ubezpieczeniowej pokrywa się z zawarciem umowy kupna-sprzedaży samochodu. Częściej możemy spotkać się z sytuacją, w której OC zbywcy jest ważne jeszcze przez kilka miesięcy. Mamy więc dwie drogi do wyboru: wyjeździć obecne OC do końca lub wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową.
Pierwsza opcja może być dla nas korzystna kiedy nie mamy zniżek i wiemy, że zakup nowej polisy będzie wiązał się dla nas ze sporymi kosztami. Nie oznacza to jednak, że obecne towarzystwo ubezpieczeniowe nie dokona tzw. rekalkulacji składki . Dlaczego? Otóż zbywca jest zobowiązany poinformować towarzystwo, że sprzedał samochód. Rekalkulacja nie jest regułą, aczkolwiek ubezpieczyciel ma do tego prawo i musimy się z tym liczyć.
Zawarcie nowej umowy ubezpieczenia, czyli opcja numer dwa, może być dla nas korzystne jeżeli oprócz obowiązkowego OC chcemy również zakupić dobrowolne ubezpieczenie AutoCasco, NNW lub Assistance (pamiętajmy: ubezpieczenia kupowane w pakiecie charakteryzują się o wiele korzystniejszą ceną, niż takie kupowane oddzielnie). W takiej sytuacji rezygnacji z polisy można dokonać w dowolnym momencie już po nabyciu auta.
Zawsze sprawdź przed zakupem, czy interesujące Ciebie auto ma ubezpieczenie OC. W dniu, w którym zarejestrujesz auto na siebie, powinno ono mieć ważną polisę ubezpieczeniową. Nawet jeżeli nie planujesz nim jeździć i odkładasz zakup polisy w czasie, to pamiętaj, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie karę. Jaką? Może być to nawet dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (3500 zł brutto). UFG stosuje tzw. „widełki” i nakłada kary według następujących zasad: brak ubezpieczenia do 3 dni to 20% pełnej opłaty karnej, od 4 do 14 dni – 50% opłaty karnej i powyżej 14 dni – 100%.
Przydatnym narzędziem, które może nam pomóc w sprawdzeniu czy przypadkiem zbywca pojazdu nie wprowadza nas w błąd jest raport z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajdziemy do na stronie: https://zapytania.oi.ufg.pl
Jeżeli zdecydujesz się „wyjeździć” polisę zbywcy do końca okresu ubezpieczenia to nie zostanie ona automatycznie odnowiona na mocy klauzuli prolongacyjnej. Warto więc przed upływem terminu rozejrzeć się na rynku za dobrą ofertą dla siebie.
Przede wszystkim jesteśmy zobowiązani do poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela. Mamy na to 14 dni. Powinniśmy to zrobić pisemnie.
Nowemu właścicielowi przekazujemy: ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.
Jeżeli mamy świeżo wykupioną polisę OC i chcielibyśmy zwrot składki za niewykorzystane miesiące to powinniśmy na ten temat porozmawiać z nabywcą naszego auta. Od jego dobrej woli zależy czy zechce wypowiedzieć umowę.
Skoro już wiemy wszystko, co potrzebne to czas na zakup nowego auta.
Do dzieła !
Polecane artykuły
22.11.2023
Choć w ostatnich latach zmienia się optyka tego, w jakim kierunku zmierza Unia Europejska, wciąż jej fundamentem pozostają zasady, które legły u podstaw zawiązania tego specyficznego sojuszu na naszym kontynencie. Jednym z podstawowych zadań Wspólnoty jest stworzenie uczciwego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego, w którym każdy będzie mógł na równych zasadach prowadzić działalność gospodarczą. Parlament Europejski przez ponad pół wieku swojego istnienia wprowadził wiele regulacji dotyczących tego obszaru. Dziś przedstawię jedną z nich – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny, którego przepisy częściowo weszły w życie 12 października 2023 r.
czytaj dalej22.11.2023
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieustanną walką z kontrahentami, konsumentami i konkurencją. W cywilizowanych krajach państwo stoi na straży tego, by była to walka utrzymana w pewnych ramach wynikających z wartości, jakie umówiliśmy się chronić jako społeczeństwo. Im większy gracz na rynku, tym większą ma pokusę, by naginać obowiązujące zasady i stosować praktyki, które prawo uznaje za naruszające interesy klientów lub konkurentów. Z tego powodu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważnie przygląda się porozumieniom, jakie przedsiębiorcy zawierają między sobą w ramach prowadzonej działalności. Dziś przyjrzymy się legalności tzw. porozumień dystrybucyjnych.
czytaj dalej22.11.2023
Kontrola firmy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego przedsiębiorcy. Skomplikowane, rozbudowane i notorycznie zmieniane przepisy sprawiają, że – mimo najlepszych chęci – trudno jest przestrzegać wszystkich obowiązków, zakazów i nakazów serwowanych nam przez ustawodawcę. Urzędnicy zdają się o tym zapominać i z całą bezwzględnością szukają, a następnie karzą za nieprawidłowości, które pojawiają się w przedsiębiorstwach. Dziś przedstawię, jak wygląda kontrola z perspektywy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa).
czytaj dalej