Kupujesz auto? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat polisy OC.

18.09.2017

Jesień już czuć w powietrzu. Wielu z nas wybiera właśnie ten moment na zakup swoich nowych „czterech kółek”. W przypadku aut używanych chętnie sięgamy do Internetu, gazet z ogłoszeniami lub jeździmy na giełdy. W końcu udaje nam się dobić przysłowiowego targu i spisać umowę kupna-sprzedaży. Pozostaje tylko pytanie co z polisą?

Bardzo rzadko zdarza się tak, że zakończenie ochrony ubezpieczeniowej pokrywa się z zawarciem umowy kupna-sprzedaży samochodu. Częściej możemy spotkać się z sytuacją, w której OC zbywcy jest ważne jeszcze przez kilka miesięcy. Mamy więc dwie drogi do wyboru: wyjeździć obecne OC do końca lub wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową.

Pierwsza opcja może być dla nas korzystna kiedy nie mamy zniżek i wiemy, że zakup nowej polisy będzie wiązał się dla nas ze sporymi kosztami. Nie oznacza to jednak, że obecne towarzystwo ubezpieczeniowe nie dokona tzw. rekalkulacji składki . Dlaczego? Otóż zbywca jest zobowiązany poinformować towarzystwo, że sprzedał samochód. Rekalkulacja nie jest regułą, aczkolwiek ubezpieczyciel ma do tego prawo i musimy się z tym liczyć.

Zawarcie nowej umowy ubezpieczenia, czyli opcja numer dwa, może być dla nas korzystne jeżeli oprócz obowiązkowego OC chcemy również zakupić dobrowolne ubezpieczenie AutoCasco, NNW lub Assistance (pamiętajmy: ubezpieczenia kupowane w pakiecie charakteryzują się o wiele korzystniejszą ceną, niż takie kupowane oddzielnie). W takiej sytuacji rezygnacji z polisy można dokonać w dowolnym momencie już po nabyciu auta.

Pamiętaj

Zawsze sprawdź przed zakupem, czy interesujące Ciebie auto ma ubezpieczenie OC. W dniu, w którym zarejestrujesz auto na siebie, powinno ono mieć ważną polisę ubezpieczeniową. Nawet jeżeli nie planujesz nim jeździć i odkładasz zakup polisy w czasie, to pamiętaj, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie karę. Jaką? Może być to nawet dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (3500 zł brutto). UFG stosuje tzw. „widełki” i nakłada kary według następujących zasad: brak ubezpieczenia do 3 dni to 20% pełnej opłaty karnej, od 4 do 14 dni – 50% opłaty karnej i powyżej 14 dni – 100%.

sowa poleca portal

Przydatnym narzędziem, które może nam pomóc w sprawdzeniu czy przypadkiem zbywca pojazdu nie wprowadza nas w błąd jest raport z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajdziemy do na stronie: https://zapytania.oi.ufg.pl

Pamiętaj również…

Jeżeli zdecydujesz się „wyjeździć” polisę zbywcy do końca okresu ubezpieczenia to nie zostanie ona automatycznie odnowiona na mocy klauzuli prolongacyjnej. Warto więc przed upływem terminu rozejrzeć się na rynku za dobrą ofertą dla siebie.

A co w przypadku, kiedy sprzedaję auto?

Przede wszystkim jesteśmy zobowiązani do poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela. Mamy na to 14 dni. Powinniśmy to zrobić pisemnie.

Nowemu właścicielowi przekazujemy: ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.

Jeżeli mamy świeżo wykupioną polisę OC i chcielibyśmy zwrot składki za niewykorzystane miesiące to powinniśmy na ten temat porozmawiać z nabywcą naszego auta. Od jego dobrej woli zależy czy zechce wypowiedzieć umowę.

Samochód

Skoro już wiemy wszystko, co potrzebne to czas na zakup nowego auta.

Do dzieła !

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program