Jak otrzymać zwrot nadpłaconego podatku VAT?
19.02.2018 (Aktualizacja: 07.10.2024)
19.02.2018 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Niekiedy zdarza się, że koszty w danym miesiącu przewyższają przychody. Dzieje się tak na przykład kiedy musisz zainwestować w rozwój firmy, w nową stronę internetową czy sprzęt komputerowy. Wtedy podatek VAT naliczony z tytułu zakupów przewyższa podatek VAT należny z tytułu sprzedaży. W takim przypadku masz 2 możliwości. Pierwszą z nich jest przeniesienie tej nadwyżki na następny miesiąc, a drugą zwrócenie tej nadpłaty przez Urząd Skarbowy na Twoje konto. I to zagadnienie zaraz omówimy bardziej szczegółowo.
O zwrot podatku VAT występujesz wypełniając odpowiednie pola w deklaracji VAT-7 (jeśli rozliczasz podatek VAT miesięcznie) lub VAT-7K (jeśli rozliczasz podatek VAT kwartalnie). Kwota nadwyżki wykazana jest w poz. 56 deklaracji VAT, a następnie w poz. 58, 59 lub 60 podajesz kwotę w zależności od terminu zwrotu.
Są trzy podstawowe terminy zwrotu podatku VAT. Terminy te określają ilość dni do zwrotu od dnia przekazania deklaracji VAT do Urzędu Skarbowego. Terminy te wynoszą:
Jest to termin przyspieszony, ale też obwarowany wieloma czynnikami, których od początku 2017 roku jest więcej niż uprzednio. Aby wystąpić o zwrot, w terminie 25 dni, muszą zostać spełnione wszystkie poniższe czynniki:
– musisz opłacić faktury kosztowe, które zostały ujęte w ewidencji, za pośrednictwem rachunku bankowego (musisz być przygotowany na dostarczenie potwierdzeń wpłat do Urzędu),
– wartość nieopłaconych faktur, bądź opłaconych gotówką lub w inny sposób nie może przekroczyć 15.000 złotych brutto,
– kwota nadwyżki podatku VAT, która została przeniesiona z poprzedniej deklaracji nie może być wyższa niż 3.000 zł, ale faktury te nie muszą być opłacone,
– musisz być zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT przez 12 miesięcy poprzedzających okres, w którym starasz się o zwrot podatku i musiałeś w tym czasie złożyć deklaracje VAT,
– musisz dołączyć do deklaracji VAT umotywowany wniosek o zwrot podatku.
Skorzystaj ze sprawdzonego programu do faktur
Najbardziej popularny termin, zwrot podatku jest należny bez względu na rodzaj kosztów jakie poniosłeś, czy na stawkę podatku VAT z jaką dokonałeś sprzedaży, termin ten przynależy jest też w przypadku sprzedaży usług lub dostawy towarów poza terytorium RP, jednakże w tym przypadku musisz do deklaracji VAT dołączyć dodatkowy wniosek o zwrot podatku. Zgodnie z art. 87 ust. 2 Ustawy o VAT jeśli zasadność zwrotu musi zostać zweryfikowana, Naczelnik Urzędu Skarbowego wydaje postanowienie o czynnościach sprawdzających czy kontroli skarbowej.
Jest to najdłuższy okres oczekiwania na zwrot podatku VAT, możliwość a bardziej konieczność do skorzystania z tego terminu masz wtedy, gdy w danym okresie nie wykazałeś żadnej sprzedaży, a wykazałeś tylko i wyłącznie koszty. Termin ten możesz skrócić do 60 dni, wysyłając do Urzędu wniosek o przyspieszenie zwrotu wraz z zabezpieczeniem majątkowym (np. poręczenie banku czy weksel).
Pamiętaj, że urzędnicy Urzędów Skarbowych mają prawo dokonać, w każdym przypadku wystąpienia o zwrot, kontroli skarbowej lub czynności sprawdzających. Może to spowodować wydłużenie terminu zwrotu podatku VAT. Pamiętaj również o tym, że jeśli posiadasz jakieś zaległości z tytułu podatku VAT czy podatku dochodowego wobec Urzędu to w pierwszej kolejności zwrot zostanie przekazany na te zobowiązania, a reszta zostanie Tobie zwrócona.
Planując wystąpienie o zwrot nadpłaty podatku VAT upewnij się, że masz prawidłowo wypełnione ewidencje, opłaciłeś faktury zakupowe i przygotowałeś umotywowany wniosek. Jeśli wszystko jest prawidłowo wykonane nie musisz mieć obaw w przypadku czynności sprawdzających, a zwrócony podatek VAT będziesz mógł przekazać np. na rozwój swojej działalności gospodarczej.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej