Jak rozliczyć zakupy zagraniczne z UE?

20.11.2017

Kupiłeś reklamę od firmy irlandzkiej, licencję od spółki cypryjskiej albo towar handlowy z Niemiec? Sprawdź, jak powinieneś prawidłowo rozliczyć taką transakcję. Zakupy towarów i usług z Unii Europejskiej mogą być rozliczane inaczej pod względem podatkowym niż zakupy od polskich firm.

Zastanawiasz się, co możesz odliczyć od podatku?

Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:

✅ Czym są koszty uzyskania przychodu?
✅ Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
✅ Jak płacić niskie podatki?
✅ Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
✅ Czy rower można wziąć na fakturę?

Określ, czy sprzedajesz towar czy dostarczasz usługę

Zacznij od ustalenia, czy Twój zakup, to towar czy usługa, co nie zawsze jest oczywiste. To rozróżnienie jest ważne, ponieważ inne przepisy stosuje się do zakupu towarów, a inne do zakupu usług. Usługami są np. e-booki, domeny internetowe, reklamy na Facebooku, programy komputerowe w wersji online. Ale już program w wersji pudełkowej, książka wydrukowana, ulotki są towarami.

Kiedy kupujesz usługę, czyli import usług

W transakcjach między przedsiębiorcami z różnych państw podatek VAT przy zakupie większości usług powinna rozliczać w swoim kraju firma, która dokonuje zakupu. Oznacza to, że gdy kupujesz na potrzeby swojej działalności gospodarczej usługę od sprzedawcy nieposiadającego siedziby w Polsce, powinieneś rozliczyć podatek VAT od takiego zakupu w Polsce. Gdy jesteś zarejestrowany do podatku VAT, taki zakup wykazujesz w polskiej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K po stronie podatku należnego i naliczonego. Kwotę faktury możesz zaliczyć do kosztów podatkowych. Jeśli natomiast korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT, w Polsce jesteś zobowiązany zapłacić podatek VAT od tego zakupu i wykazać go na deklaracji VAT-9M. Kwota zapłaconego podatku VAT będzie dla ciebie kosztem uzyskania przychodów.

Przykład:

Przedsiębiorca polski kupił od spółki posiadającej siedzibę w Irlandii licencję na program za kwotę 500 zł.

Obliczasz podatek VAT według polskiej stawki 500 zł x 23 % = 115 zł

Wersja 1 – jesteś podatnikiem VAT czynnym

W deklaracji VAT-7 wykazujesz 115 zł jako podatek należny (pozycja 30 deklaracji) oraz tę samą kwotę jako podatek naliczony (pozycja 46 deklaracji). Kwota do zapłaty do urzędu skarbowego wynosi 0 zł, czyli transakcja jest neutralna podatkowo.

Wydatek 500 zł zaliczasz do kosztów.

Wersja 2 – jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT

W deklaracji VAT-9M wykazujesz kwotę 115 zł jako podatek należny w pozycji 13 deklaracji. Jako podatnik zwolniony nie masz prawa odliczać podatku VAT, więc jesteś zobowiązany wpłacić do urzędu skarbowego kwotę 115 zł.

Do kosztów zaliczasz kwotę z zagranicznej faktury 500 zł oraz zapłacony podatek VAT 115 zł.

Pamiętaj o tym, aby przed zakupem usługi z UE zarejestrować się do transakcji wewnątrzwspólnotowych, składając w swoim urzędzie skarbowym formularz VAT-R z zaznaczoną odpowiednią pozycją w części C3. Jeżeli korzystasz ze zwolnienia z VAT, nie obawiaj się, że musisz zostać podatnikiem VAT czynnym, jest to tylko informacja, że podatnik zwolniony będzie dokonywał transakcji zagranicznych, nie musisz rezygnować ze zwolnienia.

Usługi gastronomiczne i transportu jako wyjątki od reguły

Opisana zasada dotyczy większości usług, ale nie wszystkich, Wyjątkiem są np. usługi gastronomiczne, hotelowe, transportu osób. Gdy w zagranicznej podróży służbowej skorzystasz z usługi hotelowej, nie rozliczasz w Polsce podatku VAT. Ale jeżeli kupisz wtedy e-booka na cele działalności, podatek VAT od niego będziesz musiał zapłacić w kraju, według polskiej stawki.

Przy zakupie niektórych usług (np. reklamowych, doradczych, prawnych) od zagranicznego kontrahenta, może pojawić się konieczność zapłaty w Polsce podatku dochodowego, tzw. podatku u źródła. Stawka tego podatku to 20 %, ale możesz obniżyć go do 10 %, a w niektórych przypadkach nawet skorzystać ze zwolnienia. Szczegóły znajdziesz w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, które są różne dla różnych państw i usług. O pomoc możesz poprosić Twojego doradcę podatkowego.

Kiedy kupujesz towar

Zakupy

Według ustawy o VAT towarem jest nie tylko to, co służy dalszej odsprzedaży, ale wszystko to, co ma fizyczną postać, czyli np. materiały biurowe, czy komputer do używania w Twojej firmie. Przy zakupie towarów również ma znaczenie to, czy jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT, czy korzystasz ze zwolnienia.

Jeżeli korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT i kwota nabytych przez ciebie towarów z UE w danym roku nie przekroczyła 50 tys. zł, nie masz żadnych dodatkowych obowiązków. Możesz taki wydatek po prostu zaliczyć do kosztów, nie rozliczasz w Polsce VATu.

Gdy kwota nabyć przekroczy limit 50 tys. zł rocznie, powinieneś dokonać rejestracji na potrzeby VAT-UE. Od tego momentu, gdy kupujesz w UE towary, które są transportowane do Polski, dokonujesz Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów (WNT). Zakupy te powinieneś rozliczać podobnie jak opisany wcześniej import usług. Dla firmy zwolnionej z VAT oznacza to konieczność zapłaty podatku w Polsce według stawki krajowej oraz złożenie deklaracji VAT-8.

Jeżeli jesteś podatnikiem VAT czynnym, zakup w ramach WNT i podatek VAT od niego wykazujesz w deklaracji VAT-7 albo VAT-7K jako podatek należny i podatek naliczony, wskutek czego transakcja podatkowo wychodzi „na zero”. Powinieneś jeszcze złożyć deklarację VAT-UE z informacją o dokonanych nabyciach.

Zawsze, kiedy kupujesz coś od firmy, która nie posiada siedziby w Polsce, zapytaj swojej księgowej, jakie dodatkowe obowiązki podatkowe i formalności mogą się z tym wiązać. Zwykle przed dokonaniem zakupu w UE powinieneś dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jeśli korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT, weź pod uwagę, że większość usług będzie dla Ciebie droższa o 23%, ponieważ musisz od nich odprowadzić podatek VAT w Polsce. Możliwe też, że będziesz musiał zapłacić podatek u źródła, albo poprosić sprzedającego o certyfikat rezydencji podatkowej. Warto takie rzeczy wiedzieć wcześniej.

 

WYSTAW FAKTURĘ
 

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program