Zwolnienie z VAT – dla kogo?
10.09.2021 (Aktualizacja: 07.10.2024)
10.09.2021 (Aktualizacja: 07.10.2024)
VAT — Value Added Tax — to proces naliczania opodatkowania towaru lub produktu na każdym etapie jego powstawania, produkcji lub częściowego świadczenia, aż trafi on do końcowego nabywcy, czyli konsumenta. W tym procesie każdy z uczestniczących w łańcuchu dostaw przedsiębiorców, dodaje swoją marżę i powiększa cenę sprzedawanego towaru lub usługi, od którego jest naliczany podatek. W ten sposób VAT jest ekonomicznym obciążeniem dla ostatecznego nabywcy.
W przypadku importu towarów na terytorium UE mamy obowiązek naliczyć VAT od wartości dóbr, a odsprzedając je, odprowadzić podatek na rachunek Urzędu Skarbowego. Eksportując, zyskujemy prawo do zwolnienia z VAT, co oznacza, że wartość zapłaconego podatku przy zakupie krajowym, mamy prawo otrzymać w postaci zwrotu z US.
Przedsiębiorca, który uzyskuje rejestrację jako czynny podatnik VAT — biernym jest zawsze konsument — zyskuje prawo do rozliczania tego podatku w transakcjach biznesowych, pomiędzy innymi, również zarejestrowanymi podatnikami. Nabywając usługi i towary w cenie brutto, czyli z VAT, zyskuje możliwość potrącenia sobie zapłaconego podatku od wartości zobowiązania, które wynika z jego sprzedaży.
Kupując lub leasingując na firmę samochód, komputer, płacąc za sygnał sieci komórkowej lub internetowej albo za elementy wyposażenia biura i utrzymania w czystości zyskuje prawo obniżenia swoich zobowiązań watowskich.
Każdy przedsiębiorca, którego roczne obroty nie przekroczą 200 tys. zł, a który na podstawie innych przepisów nie jest zobowiązany podmiotowo do rejestracji na podatek VAT, może skorzystać ze zwolnienia. Co istotne, do wyliczenia parametru sprzedaży bierze się obrót netto oraz nie wlicza sprzedaży, która opodatkowaniem VAT i tak nie jest objęta.
Zgodnie z treścią ustawy o VAT (art. 113 ust.2) do niej należą:
Zwolnienie podmiotowe wygasa w dniu, w którym przekroczono ustawowy limit sprzedaży.
Zwolnienie podmiotowe jest dobrowolne i każdy przedsiębiorca ma prawo do rezygnacji z niego i rejestracji jako czynny podatnik VAT od pierwszego dnia działalności gospodarczej. W tym celu powinien złożyć odpowiedni wniosek, tj. deklarację VAT-R. To, w jaki sposób zostaną rozliczone w VAT nabyte w okresie zwolnienia towary lub usług, jest uzależnione od ich ewentualnej odsprzedaży dokonanej przed datą rejestracji.
Program do faktur, któremu możesz zaufać
Prawodawca wskazuje także podmioty, które bez względu na wysokość obrotów mają obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT. Są nimi przedsiębiorstwa, które dokonują dostaw:
Przedsiębiorca, który nie jest czynnym podatnikiem VAT, traktuje ten podatek w swoich rozrachunkach jako koszt uzyskania przychodu. Odnosi się to do każdego wydatku, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Pamiętać jedynie należy, że nie każdy rodzaj zakupu pozwala na pełne odliczenie VAT, a taka sytuacja ma miejsce np. przy wydatkach związanych z zakupem samochodu lub importem usług. Wtedy, przepisy dotyczące rozpoznawania zapłaconego VAT jako kosztu, działają analogicznie, czyli pozwalają na częściowe odliczenie.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej