Jakie zmiany czekają podatników VAT w 2018 roku?

25.12.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)

Przełom roku to czas zmian w wielu dziedzinach życia, również w podatkach. W związku z tym wraz z Nowym Rokiem nadchodzi fala nowych przepisów podatkowych. Nie inaczej będzie teraz. Od 1 stycznia 2018 roku nastąpią duże zmiany dla podatników VAT.

JPK i elektroniczne rejestry VAT

Jeżeli jesteś podatnikiem VAT, od stycznia 2018 roku będziesz zobowiązany prowadzić ewidencje sprzedaży i zakupu elektronicznie, za pomocą programu komputerowego. Nie będzie już możliwości, aby sporządzać je ręcznie, na papierze. Jest to spowodowane tym, że rejestry będziesz musiał wysyłać w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego do Ministerstwa Finansów. Taki obowiązek został nałożony na wszystkie firmy zarejestrowane do podatku VAT, również te najmniejsze, jednoosobowe, czyli mikroprzedsiębiorców. Dzięki JPK fiskus, bez wzywania Ciebie do urzędu skarbowego i oglądania Twoich dokumentów, będzie wiedział, od jakich faktur odliczyłeś podatek VAT i będzie mógł je porównać z fakturami wykazanymi jako faktury sprzedaży przez firmę, od której kupiłeś towar lub usługę. Urzędnik będzie mógł szybko sprawdzić, czy faktura, od której odliczyłeś podatek w swojej deklaracji VAT, została wykazana w deklaracji sporządzanej przez sprzedającego, czyli wystawcę faktury.

sowa poleca portal

JPK-VAT musisz wysyłać za każdy miesiąc od stycznia 2018 roku w terminie do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Czyli pierwsza wysyłka nastąpi w lutym za styczeń. Takie terminy obowiązują również podatników VAT składających deklaracje kwartalne. Jeśli korzystasz z rozliczenia kwartalnego, będziesz mógł przy nim pozostać, ale JPK wyślesz co miesiąc.

W programie do faktur Faktura.pl wygenerujesz plik z faktur sprzedażowych zgodny ze standardem pliku JPK w formacie xml, który możesz przekazać do rozliczenia swojej księgowej.

Od lipca 2018 roku będziesz również zobowiązany generować JPK z innych ewidencji, które prowadzisz czyli np. Księgę Przychodów i Rozchodów, ewidencję przychodów, magazyn, faktury sprzedaży. Na wezwanie urzędu skarbowego będziesz musiał przekazać żądany do kontroli rejestr w formie JPK. Bez wezwania nie musisz go nigdzie wysyłać, ważne, abyś mógł go w każdej chwili wygenerować. Powinieneś prowadzić ewidencje w programie, który daje Ci taką możliwość.

Jeżeli nie korzystasz z usług biura rachunkowego i nie posiadasz specjalistycznego programu do prowadzenia swojej księgowości, możesz skorzystać z aplikacji udostępnionej na stronie Ministerstwa Finansów i za jej pomocą wysyłać pliki JPK.

Split Payment, czyli „podzielona płatność”

Split Payment

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że płatność za fakturę zostanie podzielona na 2 rachunki – kwota netto zostanie wpłacona na zwykły rachunek rozliczeniowy, a kwota podatku VAT na oddzielny rachunek. Kwoty zgromadzone na dodatkowym, „vatowskim” rachunku będą mogły Ci służyć do zapłaty kwoty VAT z faktur za kupowane przez Ciebie towary lub usługi albo do zapłaty podatku VAT do urzędu skarbowego. Nie będziesz mógł dowolnie dysponować tymi środkami. Ograniczony dostęp do kwot pochodzących z podatku VAT ma na celu uniemożliwienie nieuczciwym podatnikom zniknięcie z kwotą, która miała być przeznaczona na uregulowanie podatku.

System ten będzie dotyczył wyłącznie płatności B2B, czyli między przedsiębiorcami. Osoby prywatne będą dokonywały płatności tak jak dotychczas.

Korzystanie ze split payment będzie dobrowolne, ale ustawodawca przewidział przywileje dla podatników, którzy skorzystają z tego systemu. Będzie to np. przyspieszony zwrot VAT albo zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej, w przypadku, gdy Twój kontrahent okaże się nie do końca uczciwy. Przedsiębiorca, który skorzysta ze split payment, może zmniejszyć ryzyko posądzenia go o nierzetelne rozliczanie podatku. Jest to duża zachęta, ponieważ w niektórych przypadkach sankcje za zawyżenie podatku VAT do odliczenia mogą wynosić nawet 100%. Ryzyko takie pojawia się przy odliczeniu podatku VAT z faktury wystawionej przez nieistniejącą firmę, albo z faktury stwierdzającej czynność, która faktycznie nie miała miejsca.

Przepisy dotyczące podzielonej płatności miały wejść w życie od 1 kwietnia 2018 roku, jednak najprawdopodobniej termin ten zostanie przesunięty do 1 lipca 2018.

Są to rozwiązania rewolucyjne, wymagające wielu zmian zarówno u podatników, w bankach, jak i w administracji skarbowej. Mają one na celu zapobieganie oszustwom i wyłudzeniom podatku VAT – oby okazały się skuteczne, nie przysparzając, przy okazji, uczciwym przedsiębiorcom kłopotu.

WYSTAW FAKTURĘ
 

Dominik Bożek

Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.

in

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program