Jednolity Plik Kontrolny
12.11.2021 (Aktualizacja: 22.01.2025)
12.11.2021 (Aktualizacja: 22.01.2025)
Zadaniem JPK jest przede wszystkim usprawnienie działania organów podatkowych. Format danych umożliwia ich automatyczną analizę. Dzięki temu łatwiejsze wyszukanie tych przedsiębiorców, których sprawozdania budzą wątpliwości. Głównym celem tego mechanizmu jest oczywiście przeciwdziałanie wyłudzeniom podatku VAT, sztucznemu zaniżaniu wyników do opodatkowania oraz innym przestępstwom skarbowym.
Korzyścią dla przedsiębiorcy, który zgodnie z prawem prowadzi swoje rozliczenia jest znaczne skrócenie lub nawet uniknięcie ewentualnej kontroli w siedzibie jego firmy. Dzięki plikom JPK wiele można zrobić zdalnie i automatycznie.
Plik jest zapisywany w formacie XML, który jest przeznaczony do zachowywania danych w strukturyzowany sposób. Podstawą jest tzw. schemat XML publikowany przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu umożliwiona jest wymiana informacji pomiędzy różnymi systemami teleinformatycznymi.
W skład JPK wchodzą poszczególne pliki z danymi dotyczącymi wybranych działów. W ten sposób w składane są dane z ksiąg rachunkowych (JPK_KR), dane z wyciągów bankowych (JPK_WB), stany magazynów (JPK_MAG), rejestr sprzedaży VAT (JPK_V7) i danych o fakturach VAT (JPK_FA) oraz KPiR (JPK_PKPIR), przychodów ewidencjonowanych (JPK_EWP) oraz elektronicznych sprawozdań (JPK-SF).
Plik JPK możemy samodzielnie wygenerować w programie do faktur faktura.pl. W tym celu należy zalogować się na swoim koncie i kliknąć zakładkę „Dokumenty”, a następnie „Raporty”. Na górze ekranu zobaczymy tytuł „Generowanie raportu” a poniżej rozwijane pole wyboru „wybierz rodzaj raportu”. Możemy zdefiniować okres, za jaki chcemy stworzyć raport i nacisnąć przycisk „generuj raport”.
Faktura.pl oferuje możliwość przesłania wybranych raportów do biura księgowego z poziomu aplikacji. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, oszczędzające czas przedsiębiorcy.
Podatnik ma obowiązek składać plik JPK_V7 do dnia 25 każdego miesiąca, chyba że ten dzień jest wolny od pracy, wtedy obowiązek przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. W przypadku pozostałych plików JPK składa się je na wezwanie, w terminie 3 dni roboczych.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
14.05.2025 (Aktualizacja: 23.05.2025)
Rok 2025 przynosi kontynuację zmian w systemie podatkowym, które rozpoczęły się wraz z reformami wprowadzonymi przez Polski Ład. Kluczową rolę w określaniu wysokości podatku dochodowego nadal odgrywają progi podatkowe, decydujące o tym, ile podatku zapłacimy w zależności od osiągniętego dochodu. Dla przedsiębiorców, samozatrudnionych czy pracowników etatowych, aktualna znajomość stawek i przepisów to nie tylko obowiązek, ale często realna szansa na optymalizację kosztów i zwiększenie oszczędności.
czytaj dalej28.04.2025 (Aktualizacja: 06.05.2025)
Rezydencja podatkowa to pojęcie kluczowe zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców działających w kraju lub za granicą. Od jej ustalenia zależy, gdzie i w jakim zakresie zapłacimy podatki. W dobie globalizacji i pracy zdalnej z różnych zakątków świata, temat staje się coraz bardziej aktualny.
czytaj dalej11.04.2025 (Aktualizacja: 15.04.2025)
Rok 2025 przynosi zmiany, które mają znaczenie dla wszystkich podatników w Polsce. Kwota wolna od podatku to temat budzący zawsze duże zainteresowanie, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na etacie. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest kwota wolna od podatku, jak wpływa na nasze wynagrodzenia, jakie zmiany nas czekają i jak wygląda sytuacja w innych krajach.
czytaj dalej