Jednolity Plik Kontrolny

12.11.2021

Żyjemy w czasach zautomatyzowanego przetwarzania informacji. Dane, jeszcze w nieodległych czasach, były dostępne wyłącznie w formie fizycznego wydruku lub odręcznego zapisu. Dziś stały się cyfrowymi plikami, które praktycznie za darmo i w nieograniczonych ilościach można kopiować i przesyłać pod dowolne adresy. Stanowiło to wielkie udogodnienie biznesowe, stworzyło też całe gałęzie nowego przemysłu. Do grona beneficjentów systemu dołączył także aparat fiskalny państwa.

Czym jest JPK?

Zadaniem JPK jest przede wszystkim usprawnienie działania organów podatkowych. Format danych umożliwia ich automatyczną analizę. Dzięki temu łatwiejsze wyszukanie tych przedsiębiorców, których sprawozdania budzą wątpliwości. Głównym celem tego mechanizmu jest oczywiście przeciwdziałanie wyłudzeniom podatku VAT, sztucznemu zaniżaniu wyników do opodatkowania oraz innym przestępstwom skarbowym.

Korzyścią dla przedsiębiorcy, który zgodnie z prawem prowadzi swoje rozliczenia jest znaczne skrócenie lub nawet uniknięcie ewentualnej kontroli w siedzibie jego firmy. Dzięki plikom JPK wiele można zrobić zdalnie i automatycznie.

Jednolity Plk Kontrolny jest przydatny dla młodych przedsiąbiorców

Dane zawarte w pliku JPK

Plik jest zapisywany w formacie XML, który jest przeznaczony do zachowywania danych w strukturyzowany sposób. Podstawą jest tzw. schemat XML publikowany przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu umożliwiona jest wymiana informacji pomiędzy różnymi systemami teleinformatycznymi.

W skład JPK wchodzą poszczególne pliki z danymi dotyczącymi wybranych działów. W ten sposób w składane są dane z ksiąg rachunkowych (JPK_KR), dane z wyciągów bankowych (JPK_WB), stany magazynów (JPK_MAG), rejestr sprzedaży VAT (JPK_V7) i danych o fakturach VAT (JPK_FA) oraz KPiR (JPK_PKPIR), przychodów ewidencjonowanych (JPK_EWP) oraz elektronicznych sprawozdań (JPK-SF).

JPK w programie faktura.pl

Plik JPK możemy samodzielnie wygenerować w programie faktura.pl. W tym celu należy zalogować się na swoim koncie i kliknąć zakładkę „Dokumenty”, a następnie „Raporty”. Na górze ekranu zobaczymy tytuł „Generowanie raportu” a poniżej rozwijane pole wyboru „wybierz rodzaj raportu”. Możemy zdefiniować okres, za jaki chcemy stworzyć raport i nacisnąć przycisk „generuj raport”.

sowa poleca portal

Faktura.pl oferuje możliwość przesłania wybranych raportów do biura księgowego z poziomu aplikacji. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, oszczędzające czas przedsiębiorcy.

Podatnik ma obowiązek składać plik JPK_V7 do dnia 25 każdego miesiąca, chyba że ten dzień jest wolny od pracy, wtedy obowiązek przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. W przypadku pozostałych plików JPK składa się je na wezwanie, w terminie 3 dni roboczych.

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program