5 filmów, które powinien obejrzeć każdy przedsiębiorca
24.04.2017 (Aktualizacja: 27.01.2025)
24.04.2017 (Aktualizacja: 27.01.2025)
Droga do sukcesu jest wyłożona kamieniami i to takimi, które czasem mocno ranią Cię w stopy. O takiej właśnie drodze – per aspera ad astra – opowiada oparty na faktach film „W pogoni za szczęściem”. Główny bohater, Chris Gardner, w wieku 30 lat po kolei traci pracę, mieszkanie i żonę i choć jego sytuacja wydaje się być beznadziejna, mężczyzna nie przestaje walczyć o lepszy byt. Dzięki miłości do syna, pasji do handlu i ogromnej determinacji, Gardner, mimo wielu przeszkód, zdobywa staż, wkrótce potem zatrudnienie w firmie maklerskiej, a z czasem staje się prawdziwą legendą Wall Street. Film, oprócz ogromnej roli wytrwałości i determinacji, pokazuje również wielką wagę networkingu, który może się odbywać w każdym miejscu i o każdej porze (najwięcej swoich klientów Gardner poznawał na meczach).
Think outside the box – oto prosta recepta na sukces, która wymaga nie tylko kreatywnego myślenia, ale również siły charakteru oraz cierpliwości. Taką postawę prezentuje bohater filmu „Moneyball” – Billy Bean, menadżer jednej z najbiedniejszych drużyn baseballowych, który marzy o osiągnięciu najwyższych laurów. Brak pieniędzy wyzwala w nim pokłady kreatywności – we współpracy z ekonomistą opracowuje innowacyjny system, który pomaga mu wyszukiwać znakomitych zawodników za niewielkie pieniądze i w ten sposób zbudować silny zespół. Niespotykane dotąd w sporcie analizy statystyczne doprowadzają bohatera i jego drużynę do sukcesu, pokazując, że innowacyjne pomysły i podążanie nieprzetartymi szlakami często prowadzi na sam szczyt.
Czy kierowanie się w biznesie makiaweliczną zasadą „cel uświęca środki” prowadzi do osiągnięcia sukcesu? Na to pytanie odpowiada film „Wall Street” z 1987 roku. Bohaterem produkcji jest młody makler, któremu marzy się zajście na sam szczyt finansjery. W tym celu zatrudnia się u doświadczonego i bezwzględnego rekina biznesu, który dla osiągnięcia korzyści jest w stanie wyzbyć się wszelkich norm moralnych i etycznych. Jak się jednak później okazuje – to, co przynosi doraźne korzyści, z czasem staje się gwoździem do finansowej trumny, a wygrywa ten, kto karierę buduje w zgodzie z własnym sumieniem.
Program do faktur, któremu możesz zaufać
Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana – tą myślą można podsumować film „Frost/Nixon”, który pokazuje, że aby osiągnąć sukces, czasem trzeba postawić wszystko na jedną kartę. Produkcja opowiada autentyczną historię dziennikarza rozrywkowego – Davida Frosta, który marzy o poważnej karierze w Nowym Jorku. Gdy Nixon rezygnuje ze stanowiska prezydenta, Frost postanawia przeprowadzić z nim wywiad, wierząc, że to właśnie przyniesie mu sławę i uznanie. Jest jednak mały problem – żadna z telewizji nie chce z nim współpracować. Frost ryzykuje – wyprzedaje cały swój majątek, żeby osiągnąć swój cel. Czy to się opłaciło? Kto zna Davida Frosta, ten wie, że od wywiadu z Nixonem stal się legendą amerykańskiego dziennikarstwa, a zatem: ryzyko popłaca.
I na koniec przyjemna komedia na rozluźnienie. „Praktykant” to historia emeryta – Bena, który postanawia zatrudnić się na stażu w firmie prowadzącej sklep internetowy. Ben nie zna się na obsłudze komputera, nie ma nawet konta na Facebooku, jednak jego doświadczenie życiowe i wsparcie stają się nieocenione – emeryt pomaga młodej bizneswoman uchronić się przed wpadką zawodową, przy okazji ratując jej małżeństwo. Film pokazuje, że warto mieć uszy otwarte na porady – nawet ze strony tych, którzy pozornie nie mają z naszym biznesem nic wspólnego.
Oto 5 inspirujących historii z filmowego ekranu, które przemycają cenne przesłania dla osób prowadzących własny biznes.
Polecane artykuły
28.01.2025
Odsetki podatkowe są nieodłącznym elementem systemu podatkowego i dotyczą każdego podatnika, który nie dokonał wpłaty zobowiązań podatkowych w terminie. Zrozumienie zasad ich naliczania, regulacji prawnych oraz możliwości ich obliczania jest kluczowe dla utrzymania finansowej stabilności.
czytaj dalej23.01.2025
Działalność nierejestrowana to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która nie wymaga rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Prowadząc działalność nierejestrowaną, osoba prowadząca może legalnie wykonywać usługi lub sprzedaż towarów, pod warunkiem że jej przychód należny nie przekroczy określonego limitu minimalnego wynagrodzenia.
czytaj dalej21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej