Czym ryzykujesz, jeśli prowadzisz biznes bez zakładania firmy?
04.12.2017
04.12.2017
Definicję działalności gospodarczej znajdziesz w kilku aktach prawnych:
W każdej z nich wygląda ona nieco inaczej, ale na szczęście są wspólne elementy.
Za działalność gospodarczą można uznać taki przejaw ludzkiej aktywności, który:
Na pewno spotkałeś się z poglądem, że dopóki nie zarobisz więcej niż kwota wolna od podatku, nie musisz rejestrować działalności gospodarczej. To nieprawda. Kwota wolna, to kwota, od której nie zapłacisz podatku dochodowego, ale żaden przepis nie mówi o tym, że z takiego przychodu albo dochodu nie musisz się rozliczać albo że możesz nie rejestrować firmy. Są przecież wielkie przedsiębiorstwa, które kilka lat z rzędu mają malutkie zyski, a wręcz ponoszą straty i nikomu nie przychodzi do głowy, że mogłyby działać bez rejestrowania działalności.
Nie każde źródło przychodów wymaga zakładania działalności gospodarczej. Możesz bez rejestrowania firmy uzyskiwać przychody związane z prawami autorskimi albo wynajmem mieszkania. Ważne jest w tym przypadku, abyś otrzymane pieniądze prawidłowo rozliczył i zapłacił od nich podatek dochodowy.
Prowadzenie firmy bez jej formalnej rejestracji w CEIDG jest ryzykowne. Wiąże się również ze stresem, sprzedając swój produkt lub usługę nie możesz mieć pewności, że kupujący nie jest kontrolerem. Zaaranżowanie sprzedaży jest bardzo łatwe, a wtedy możesz zostać „schwytany na gorącym uczynku” i ukarany. W sytuacjach wątpliwych po Twojej stronie będzie leżała konieczność udowodnienia, że nie prowadzisz działalności.
Jak widzisz, prowadzenie działalności bez jej rejestracji w urzędach jest ryzykowne i może Cię narazić na szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Ale często założenie działalności jest bardziej opłacalne niż rozliczanie się w inny sposób, albo, co gorsze, ukrywanie dochodów. Jako przedsiębiorca spokojnie i bezpiecznie budujesz swoją markę, nie ukrywasz się z produktami czy usługami, reklamujesz je. Jesteś inaczej postrzegany przez potencjalnych klientów, kiedy w ofercie podajesz dane prowadzonej przez siebie firmy. Poza tym korzystasz z przywilejów takich jak dofinansowanie na uruchomienie działalności, zaliczanie zakupów do kosztów działalności, wystawiasz kupującym faktury, a w razie choroby korzystasz ze zwolnienia lekarskiego. Rejestracja działalności niesie za sobą pewne ryzyko, wymaga dodatkowych wydatków, ale również daje wiele korzyści.
Polecane artykuły
25.05.2022
Samochody osobowe to jeden z podstawowych środków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo przewiduje wiele modeli, w ramach których możemy używać pojazdu w swojej firmie. Do najbardziej popularnych należą kupno auta oraz różne odmiany leasingu. Każda z tych opcji ma zalety, ale stwarza także zagrożenia. Z tego powodu decyzja o formie prawnej, w jakiej nabędziemy samochód, powinna zostać poprzedzona dokładną analizą możliwości naszego przedsiębiorstwa.
czytaj dalej24.02.2022
Bycie przedsiębiorcą często wiąże się z różnymi wyliczeniami. Służą one temu, żeby przychody firmy były jak największe. To normalna sprawa, ale czasem zdarza się, że wchodzą nowe regulacje prawne, które mogą zaburzyć niektóre obliczenia.
czytaj dalej28.01.2022
Jak długo zajmuje Ci wystawianie takich samych faktur co miesiąc? A co powiesz na to, żeby zautomatyzować ten proces i nie tracić czasu? W aplikacji Faktura.pl możesz skorzystać z opcji "Faktury cykliczne", które pomogą Ci w rozwiązaniu tego problemu.
czytaj dalej