Działalność gospodarcza — jakich narzędzi potrzebujesz?

06.10.2021

Przepis na działalność gospodarczą jest stosunkowo prosty. Każdą pracę, która przynosi innym ludziom realną korzyść, można sprzedawać jako usługę. Na tej samej zasadzie, każdy przedmiot, który jest przydatny w codziennym życiu, można sprzedać jako produkt. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to, aby cena sprzedaży była wyższa niż koszt wytworzenia.

Rozwój biznesu

Wiele przedsiębiorstw, indywidualnych działalności gospodarczych, rozwija się doskonale, mając przede wszystkim dobrą opinię i wyprzedzającą ich reputację. Poczta pantoflowa, polecenia, rekomendacje potrafią zdziałać cuda. Co równie istotnie — nie wiążą się z żadnymi nakładami finansowymi na marketing i sprzedaż. Zwyczajnie, każdy z nas szuka dobrych specjalistów, którym może powierzyć różne obowiązki.

Każdy nasz klient daje nam niepowtarzalną okazję, aby być naszym darmowym agentem handlowym. Jedyne, o co musimy zadbać, to aby nasze usługi lub produkty, które u nas nabył, były godne swojej ceny. Jakość naszej pracy, zwieńczona dobrze wykonaną usługą lub produktem i satysfakcja jego odbiorcy, są najlepszym narzędziem zdobycia wielu nowych klientów.

Cena i zysk

Nikt z nas nie lubi tracić pieniędzy. Jeśli możemy kupić usługę lub produkt taniej, a jakość jest ta sama lub podobna, to wybór jest oczywisty. Bardzo często wysoka cena usług lub produktów nie musi wynikać z sutej marży, ale zwyczajnie być skutkiem wysokich kosztów wytworzenia. Jeżeli potrafimy nasz biznes tak prowadzić, aby eliminować nadmierne rachunki, to zostawiamy sobie przestrzeń na własny zarobek i dobre ceny rynkowe.

Ukrytą formą kosztów jest dług, który potrafi do pewnego momentu może wydawać się znośny. Jednak jeśli przekroczymy granicę, to może okazać się, że głównym zadaniem naszej pracy jest “obsługa długu”, czyli spłata rat. Podnosząc ceny swoich usług lub produktów, naraża się na odpływ klientów, a zmniejszając swoją marżę — na straty. Z takiej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, dlatego bądźmy ostrożni zaciągając zbędne zobowiązania.

Porządek w dokumentach

Bałagan to największy wróg przedsiębiorcy. Zagubione pisma, posiane gdzieś przypadkowo umowy, czy brak faktur to pewna recepta na kłopoty. Początek każdego biznesu jest skromny i raczej nie zaczynamy od wynajęcia biura oraz zatrudnienia sekretarki. Odwrotnie, może się okazać, że pracujemy “wszędzie”, stale będąc w ruchu. Czy jest to nasz samochód, kuchnia, czy pokój, który zazwyczaj służy innym celom, powinniśmy strzec jak oka w głowie jednej zasady — wiedzieć gdzie są nasze dokumenty.

Cyfrowe biurko

Z pomocą przychodzi nam technologia, oferując rozwiązania pozwalające komunikować się elektronicznie. Negocjując warunki, tworząc i wysyłając oferty oraz przygotowując umowy, korzystamy z poczty mailowej. Coraz częściej podpisujemy się też elektronicznie, co jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia.

To samo dotyczy faktur, które swego czasu nie mogły obyć się bez dokumentacji papierowej, wysyłki pocztą, nawet poleconą, a ewentualne korekty były poważnym bólem głowy jeśli nie zostały przesłane w wymaganym terminie. Na szczęście to już historia, a dzisiaj sprzedaż możemy obsługiwać w całości za pomocą dostępnych w przeglądarce aplikacji webowych, takich jak faktura.pl.

sowa poleca portal

Program pozwoli nam zapamiętać dane kontrahentów, przygotować faktury i wysłać je bezpośrednio z systemu. Będzie za nas pilnował terminu płatności, a kiedy zostanie przekroczony — poinformuje nas o tym, abyśmy mogli się klientowi przypomnieć.

Księgowość i podatki

Przedsiębiorca nie powinien tracić z oczu całości swojego biznesu. Zarówno strony sprzedażowej i wykonawczej oraz rozliczeniowej. Powinien pilnować swoich należności i zobowiązań. Prócz klientów i dostawców, jest jeszcze urząd skarbowy i ZUS, a gdy pojawią się pracownicy to także wypłaty.

Jest tylko jedno miejsce, z którego wszystkie te sprawy widać bardzo dobrze, a jest nim księgowość. To tam gromadzą się wszystkie dokumenty, terminy i tytuły, a każda złotówka ma przypisane swoje pochodzenie i cel, któremu służy.

Nowoczesne rozwiązania faktura.pl pozwalają połączyć system fakturowy z usługami księgowymi w taki sposób, aby strumień niezbędnych dokumentów zawsze trafiał na czas do osób dbających o nasze sprawozdania finansowe i rozliczenia podatkowe.

Finansowanie na żądanie

Jako przedsiębiorca powinniśmy być gotowi na nieprzewidziane wydatki. Nawet jeżeli trzymamy swoje koszty pod kontrolą, a zyski rosną nam na koncie, to zawsze mogą nas spotkać biznesowe przygody. Niezapłacone w terminie faktury, niezbędne wydatki osobiste lub zwyczajnie okresowo wyższe potrzeby finansowe mogą być problematyczne.

Cokolwiek się dzieje, powinniśmy pamiętać o jednym. Nie wolno finansować swoich potrzeb pieniędzmi naszych dostawców. Tak samo jak kluczem do sukcesu jest satysfakcja klientów, w równym stopniu o jego rozwoju decyduje zaufanie partnerów biznesowych, u których kupujemy usługi lub produkty.

Tym bardziej że łatwo temu zaradzić, zamieniając nawet pojedyncze faktury z odroczoną płatnością na środki gotówkowe dzięki finansowaniu finea.pl. Elektronicznie składany wniosek i w znacznej mierze zautomatyzowane procesowanie pozwalają uzyskać pieniądze nawet tego samego dnia. Dodatkowym plusem jest prosta umowa i z góry określone koszty, co potrafi oszczędzić przedsiębiorcy wiele czasu na analizę skomplikowanych umów.

Windykacja dla opornych

Czasami przypomnienie nie wystarcza, a zamiast pieniędzy za sprzedaną usługę lub towar słyszymy wykręty. Zasada jest prosta, im dłużej zwlekamy z podjęciem profesjonalnych działań windykacyjnych, w tym gorszej jesteśmy sytuacji. Prolongując klientowi spłatę, tak naprawdę pozwalamy, aby z naszych pieniędzy płacił innym dostawcom.

Zazwyczaj, dość rzadko zdarza się, aby klient rzeczywiście nie miał pieniędzy i był zupełnym bankrutem. Dlatego w większości przypadków konkretne negocjacje przedsądowe przynoszą pozytywny efekt, a klient, pod realną groźbą dodatkowych kosztów związanych z postępowaniem, reguluje swoje długi.

Rozwój technologiczny wspiera przedsiębiorców także w tej przestrzeni, dając elektroniczne narzędzia współpracy z firmą windykacyjną. Przesłanie dokumentów, zlecenie windykacji oraz działania mogą zostać podjęte dzięki współpracy z firmą e-kancelaria (windykacja.e-kancelaria.com).

Podsumowanie

Start własnego biznesu i jego rozwój, dający finansową wolność i potencjalnie wysokie zarobki nie jest trudny. Wymaga odrobiny niezbędnej odwagi i samozaparcia, a przede wszystkim wiary we własne siły. Dobrze wykonywana praca zawsze przynosi efekty, a każdy następny krok na drodze do własnej firmy jest pewniejszy.

 

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program