Jak i skąd pozyskać finansowanie dla małej firmy
27.11.2017
27.11.2017
Media bombardują nas codziennie propozycjami banków, prześcigających się w tworzeniu ofert finansowych dla osób fizycznych oraz firm. By nie przepaść w gąszczu reklam, należy zdawać sobie sprawę z prostego faktu: bank zawsze nastawiony jest na klienta masowego, o którego szczególnie zabiegać nie musi. Przyczyna jest prozaiczna. W świadomości społecznej od lat pokutuje przekonanie, że bank jest gwarantem niezawodności i bezpieczeństwa. Dlatego większość z nas pierwsze kroki kieruje do banku, zamiast zapoznać się z bogatą bazą ofert rynkowych.
Standardowe procedury uzyskiwania środków finansowych w bankach bywają żmudne i zawiłe. Podstawowym dokumentem, który trzeba złożyć jest oczywiście wniosek o dofinansowanie. Wewnętrzne zasady przyznawania bankowych limitów często wymagają również przedstawienia szeregu dokumentów finansowych i założycielskich firmy (w zależności od formy prawnej naszej działalności). W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą najczęściej potrzebne są: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numer NIP i REGON, zgoda współmałżonka na zaciąganie zobowiązań, lub poświadczenie rozdzielności majątkowej. Jeżeli chodzi o spółki, zwykle należy przedstawić: umowę spółki, numer NIP oraz REGON, odpis z KRS-u, zgodę wspólników na zaciąganie zobowiązań w imieniu spółki (w przypadku spółek prawa handlowego uchwałę dotyczącą zasad zaciągania zobowiązań).
Banki mogą zażądać różnego rodzaju zaświadczeń także w zależności od formy opodatkowania firmy: rozliczenia PIT-36 i PIT-36L z załącznikiem PIT/B (księgowość uproszczona), zeznania PIT-28, ewidencji przychodów za ostatni rok lub okres bieżący, wykazów środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (ryczałt od przychodów zewidencjonowanych), decyzje urzędów skarbowych o wysokości podatku dochodowego (karta podatkowa), bilanse zysków i strat za okres ubiegły lub bieżący, prognozy wpływów (pełna księgowość). Lista wymaganych dokumentów ma charakter fakultatywny, gdyż w każdej instytucji wygląda inaczej. Czasem konieczne jest poręczenie majątkowe i obroty na odpowiednim poziomie. Niektóre banki wprowadzają ponadto okresy karencji (nie finansują działalności od pierwszego dnia jej rozpoczęcia).
Elivo / Marketing i biznes
Polecane artykuły
22.11.2023
Choć w ostatnich latach zmienia się optyka tego, w jakim kierunku zmierza Unia Europejska, wciąż jej fundamentem pozostają zasady, które legły u podstaw zawiązania tego specyficznego sojuszu na naszym kontynencie. Jednym z podstawowych zadań Wspólnoty jest stworzenie uczciwego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego, w którym każdy będzie mógł na równych zasadach prowadzić działalność gospodarczą. Parlament Europejski przez ponad pół wieku swojego istnienia wprowadził wiele regulacji dotyczących tego obszaru. Dziś przedstawię jedną z nich – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny, którego przepisy częściowo weszły w życie 12 października 2023 r.
czytaj dalej22.11.2023
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieustanną walką z kontrahentami, konsumentami i konkurencją. W cywilizowanych krajach państwo stoi na straży tego, by była to walka utrzymana w pewnych ramach wynikających z wartości, jakie umówiliśmy się chronić jako społeczeństwo. Im większy gracz na rynku, tym większą ma pokusę, by naginać obowiązujące zasady i stosować praktyki, które prawo uznaje za naruszające interesy klientów lub konkurentów. Z tego powodu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważnie przygląda się porozumieniom, jakie przedsiębiorcy zawierają między sobą w ramach prowadzonej działalności. Dziś przyjrzymy się legalności tzw. porozumień dystrybucyjnych.
czytaj dalej22.11.2023
Kontrola firmy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego przedsiębiorcy. Skomplikowane, rozbudowane i notorycznie zmieniane przepisy sprawiają, że – mimo najlepszych chęci – trudno jest przestrzegać wszystkich obowiązków, zakazów i nakazów serwowanych nam przez ustawodawcę. Urzędnicy zdają się o tym zapominać i z całą bezwzględnością szukają, a następnie karzą za nieprawidłowości, które pojawiają się w przedsiębiorstwach. Dziś przedstawię, jak wygląda kontrola z perspektywy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa).
czytaj dalej