Wszyscy jesteśmy markami, czyli jak zbudować silną markę firmy
21.06.2017 (Aktualizacja: 24.01.2025)
21.06.2017 (Aktualizacja: 24.01.2025)
„Marka osobista jest tym, co ludzie mówią o Tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju” . Te słowa Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, świetnie oddają sens pojęcia marki w ogóle. Istotą marki firmy jest bowiem zdolność do kreowania pozytywnych relacji z klientem podczas wspólnego pobytu w pokoju (procesu zakupowego), a jej celem jest pozostawienie klienta z pozytywnymi skojarzeniami po wyjściu z pokoju (po finalizacji procesu zakupowego). Innymi słowy: marka to emocje, jakie budzi produkt/usługa. To obietnica, jaką firma składa klientowi, by po skorzystaniu z oferty czuł, że podjął dobrą decyzję i co najważniejsze – wrócił. Marka to unikalna, spójna i autentyczna całość – to wszystko to, co sprawia, że po usłyszeniu nazwy firmy, klient bez dłuższego zastanowienia decyduje się na zakup. Taka marka bije na głowę konkurencję. Jak ją stworzyć?
By stworzyć silną markę, która sprzedaje, każdy przedsiębiorca powinien zacząć od określenia jej osobowości. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi matryca Pawła Tkaczyka, która pozwala określić, które z cech i w jakim stopniu przejawiają się w obrębie danej marki. Kreując markę zdecyduj, która z zaproponowanych cech będzie tą najsilniejszą i jakie pozostałe cechy będą ją uzupełniać:
Cechy, które najbardziej wybijają się w osobowości marki to dla Twojej firmy drogowskazy. Dzięki nim zyskujesz wiedzę na temat tego, jak zwracać się do klientów w ofertach reklamowych czy w mailingu. Określona osobowość marki wpływa również na kwestie, takie jak lokalizacja biznesu oraz model obsługi klienta. Podążając w codziennej komunikacji za drogowskazem wybranej cechy osobowości marki zyskujesz spójność, dzięki której Twój klient rozpozna Cię choćby po kolorze papeterii. Ta strategia sprawdza się u dużych graczy takich jak Orange czy mBank. Sprawdzi się także u Ciebie.
Według wspomnianego już wyżej Pawła Tkaczyka, każda „zdrowa” marka opiera się na 3 filarach. Pierwszym z nich jest opowieść. Każda dobra i silna marka snuje swoją historię, która wbrew pozorom nie jest historią powstania firmy, a odpowiedzią na 4 podstawowe pytania:
Konkretna odpowiedź na każde z tych pytań pozwala zbudować wiarygodną opowieść marki, która trafia precyzyjnie w gusta grupy docelowej. Kolejnym z filarów silnej marki jest zdaniem Tkaczyka motto. Motto nie jest tu jednak rozumiane ani jako slogan reklamowy, ani jako misja firmy, a wyznaczony dla całej firmy cel. Jeśli bowiem chcesz stworzyć wyróżniającą się markę, musisz zacząć od wyróżniającej ją kultury organizacyjnej. Kiedy Twoi pracownicy poczują się częścią unikalnego projektu, sami mają większą szansę stworzyć coś unikalnego.
Trzecim filarem silnej marki jest słowo, czyli to, czym, jako firma, dzielisz się ze swoimi potencjalnymi klientami w codziennej komunikacji. Wśród słów marki do najważniejszych należą:
Określone słowa marki nie tylko odróżniają ją od konkurencji, ale również pomagają budować relację z klientem. Słowa, jakimi posługujesz się w komunikacji wzbudzają skojarzenia, uruchamiają emocje, zacieśniają więzi z firmą. Dzięki nim buduje się lojalność klientów.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej