Pięć sprawdzonych sposobów na efektywną pracę w domu
23.06.2017
23.06.2017
Jednak na pytanie, czy jest coś, co sprawia, że praca w domu jest wyzwaniem, mówią często:
Brzmi znajomo? Oto pięć sprawdzonych sposobów, dzięki którym będziesz pracować w domu znacznie efektywniej.
Mając własne miejsce do pracy, łatwiej skupisz się na obowiązkach zawodowych. Zapomnij więc o przysiadaniu z laptopem przy kuchennym stole, żeby jednocześnie doglądać obiadu. Zrezygnuj z załatwiania służbowych spraw w pozycji półleżącej na sofie.
Wydziel miejsce na biuro, najlepiej osobny pokój. Ustaw w nim odpowiedniej wielkości stół oraz wygodne krzesło. Zadbaj o dobre oświetlenie oraz taką aranżację przestrzeni, abyś miał pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Jeżeli nie masz wolnego pokoju, wydziel kąt do pracy np. w salonie. Możesz oddzielić go od reszty pomieszczenia np. ażurowym regałem. W ten sposób umownie wyznaczysz strefę pracy, a jednocześnie zyskasz miejsce do przechowywania dokumentów.
Strój sugerujący „Wychodzę z domu!” sprzyja przełączeniu w tryb praca i pozostawieniu spraw prywatnych za drzwiami domowego biura. Odwrotnie niż piżama, która każe Ci myśleć, że masz wolne i możesz nic nie robić. Nie musisz od razu wkładać garnituru czy szpilek. Załóż jednak coś, w czym będziesz czuć się wygodnie, bez wstydu otworzysz drzwi i w czym bez wahania weźmiesz udział w video-rozmowie z klientem.
Zanim zaczniesz pracować z domu, wyjaśnij domownikom, jak teraz będzie wyglądało twoje życie zawodowe. Na przykład, że w godzinach 9.00-15.00 będziesz zajęty pracą i nie będziesz angażował się w gotowanie obiadu, rozwieszanie prania, czy naprawę zepsutego miksera. Prosisz, by to uszanowali. W ostateczności instalujesz zamek w drzwiach biura lub wieszasz na nich tabliczkę z godzinami „urzędowania”.
A co z klientami? Oni mogą szukać cię o nietypowych porach. Zaprzyjaźniony serwisant sprzętu AGD odbiera telefony w sprawie napraw do 20.00. Potem jego komórka automatycznie odrzuca połączenia spoza zdefiniowanej listy. Jeśli nie chcesz, by klienci dzwonili późnym wieczorem i w weekendy, zastosuj to rozwiązanie. Możesz też konsekwentnie oddzwaniać tylko w godzinach, w których pracujesz.
W domowym biurze szef nie stoi nad tobą i nie pyta, kiedy skończysz projekt. Zamiast szefa pojawia się jednak zmora zwana prokrastynacją. Co chwilę zerkasz do Internetu, sprawdzasz pocztę, idziesz coś przekąsić. A praca czeka.
Zamiast marnować czas, zaplanuj pracę w blokach, np. po 45-60 minut. W tym czasie wyłącz social media i pocztę, nie spoglądaj na telefon i nie wstawaj, aby zaparzyć herbatę. Pracuj, a kiedy założony czas minie, zrób 10-15 minut przerwy. Wtedy możesz sprawdzić Facebooka, zjeść kanapkę albo zrobić kilka przysiadów.
Pracę w blokach czasowych ułatwia np. serwis Noisly, w którym możesz wybrać podkład dźwiękowy, np. szum lasu lub gwar kawiarni i ustawić czas, w jakim ten dźwięk ma być odtwarzany. Po pewnym czasie dany odgłos automatycznie będzie ci się kojarzył z pracą. A jeśli ciężko ci zapanować nad uzależnieniem od Internetu, wykorzystaj aplikacje czasowo blokujące dostęp do wybranych stron, np. wtyczkę do Chrome StayFocused.
Pracując w domu, zatraciłeś granicę między tym, co służbowe, a co prywatne? A może cierpisz, bo dzień po dniu widujesz tylko domowników lub, jeśli mieszkasz sam, najwyżej listonosza?
Zadbaj, by nie wpaść w pułapkę, która nazywa się „Nigdy nie wychodzę z pracy!” Do kalendarza wpisz udział w wydarzeniach networkingowych. Opuścisz domowe biuro, spotkasz ludzi, którzy zajmują się tym, co ty i nawiążesz wartościowe kontakty.
Uprawiaj sport. Do planu dnia dopisz poranne bieganie czy wieczorny wypad na basen. Poszukaj osób, które też trenują. W grupie będzie wam łatwiej, a jednocześnie spędzicie razem czas z dala od pracy.
Dbaj o kontakty towarzyskie. Wychodź na spotkania z przyjaciółmi do pubu, czy do kina. Interesuj się, co u nich słychać. Oni w zamian na pewno wiele razy powtórzą: „A ty nadal pracujesz w domu? Ale masz dobrze!”
***
Praca w domu może być efektywna i dawać satysfakcję. Trzeba ją tylko z głową zaplanować i konsekwentnie trzymać się planu. Jeśli właśnie startujesz z domowym biurem, skorzystaj z powyższych wskazówek i do dzieła!
Polecane artykuły
25.05.2022
Samochody osobowe to jeden z podstawowych środków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo przewiduje wiele modeli, w ramach których możemy używać pojazdu w swojej firmie. Do najbardziej popularnych należą kupno auta oraz różne odmiany leasingu. Każda z tych opcji ma zalety, ale stwarza także zagrożenia. Z tego powodu decyzja o formie prawnej, w jakiej nabędziemy samochód, powinna zostać poprzedzona dokładną analizą możliwości naszego przedsiębiorstwa.
czytaj dalej24.02.2022
Bycie przedsiębiorcą często wiąże się z różnymi wyliczeniami. Służą one temu, żeby przychody firmy były jak największe. To normalna sprawa, ale czasem zdarza się, że wchodzą nowe regulacje prawne, które mogą zaburzyć niektóre obliczenia.
czytaj dalej28.01.2022
Jak długo zajmuje Ci wystawianie takich samych faktur co miesiąc? A co powiesz na to, żeby zautomatyzować ten proces i nie tracić czasu? W aplikacji Faktura.pl możesz skorzystać z opcji "Faktury cykliczne", które pomogą Ci w rozwiązaniu tego problemu.
czytaj dalej