Pięć sprawdzonych sposobów na efektywną pracę w domu
23.06.2017 (Aktualizacja: 23.01.2025)
23.06.2017 (Aktualizacja: 23.01.2025)
Jednak na pytanie, czy jest coś, co sprawia, że praca w domu jest wyzwaniem, mówią często:
Brzmi znajomo? Oto pięć sprawdzonych sposobów, dzięki którym będziesz pracować w domu znacznie efektywniej.
Mając własne miejsce do pracy, łatwiej skupisz się na obowiązkach zawodowych. Zapomnij więc o przysiadaniu z laptopem przy kuchennym stole, żeby jednocześnie doglądać obiadu. Zrezygnuj z załatwiania służbowych spraw w pozycji półleżącej na sofie.
Wydziel miejsce na biuro, najlepiej osobny pokój. Ustaw w nim odpowiedniej wielkości stół oraz wygodne krzesło. Zadbaj o dobre oświetlenie oraz taką aranżację przestrzeni, abyś miał pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Jeżeli nie masz wolnego pokoju, wydziel kąt do pracy np. w salonie. Możesz oddzielić go od reszty pomieszczenia np. ażurowym regałem. W ten sposób umownie wyznaczysz strefę pracy, a jednocześnie zyskasz miejsce do przechowywania dokumentów.
Strój sugerujący „Wychodzę z domu!” sprzyja przełączeniu w tryb praca i pozostawieniu spraw prywatnych za drzwiami domowego biura. Odwrotnie niż piżama, która każe Ci myśleć, że masz wolne i możesz nic nie robić. Nie musisz od razu wkładać garnituru czy szpilek. Załóż jednak coś, w czym będziesz czuć się wygodnie, bez wstydu otworzysz drzwi i w czym bez wahania weźmiesz udział w video-rozmowie z klientem.
Zanim zaczniesz pracować z domu, wyjaśnij domownikom, jak teraz będzie wyglądało twoje życie zawodowe. Na przykład, że w godzinach 9.00-15.00 będziesz zajęty pracą i nie będziesz angażował się w gotowanie obiadu, rozwieszanie prania, czy naprawę zepsutego miksera. Prosisz, by to uszanowali. W ostateczności instalujesz zamek w drzwiach biura lub wieszasz na nich tabliczkę z godzinami „urzędowania”.
A co z klientami? Oni mogą szukać cię o nietypowych porach. Zaprzyjaźniony serwisant sprzętu AGD odbiera telefony w sprawie napraw do 20.00. Potem jego komórka automatycznie odrzuca połączenia spoza zdefiniowanej listy. Jeśli nie chcesz, by klienci dzwonili późnym wieczorem i w weekendy, zastosuj to rozwiązanie. Możesz też konsekwentnie oddzwaniać tylko w godzinach, w których pracujesz.
Sprawdź, jak nasz program do faktur może uprościć Twoje rozliczenia
W domowym biurze szef nie stoi nad tobą i nie pyta, kiedy skończysz projekt. Zamiast szefa pojawia się jednak zmora zwana prokrastynacją. Co chwilę zerkasz do Internetu, sprawdzasz pocztę, idziesz coś przekąsić. A praca czeka.
Zamiast marnować czas, zaplanuj pracę w blokach, np. po 45-60 minut. W tym czasie wyłącz social media i pocztę, nie spoglądaj na telefon i nie wstawaj, aby zaparzyć herbatę. Pracuj, a kiedy założony czas minie, zrób 10-15 minut przerwy. Wtedy możesz sprawdzić Facebooka, zjeść kanapkę albo zrobić kilka przysiadów.
Pracę w blokach czasowych ułatwia np. serwis Noisly, w którym możesz wybrać podkład dźwiękowy, np. szum lasu lub gwar kawiarni i ustawić czas, w jakim ten dźwięk ma być odtwarzany. Po pewnym czasie dany odgłos automatycznie będzie ci się kojarzył z pracą. A jeśli ciężko ci zapanować nad uzależnieniem od Internetu, wykorzystaj aplikacje czasowo blokujące dostęp do wybranych stron, np. wtyczkę do Chrome StayFocused.
Pracując w domu, zatraciłeś granicę między tym, co służbowe, a co prywatne? A może cierpisz, bo dzień po dniu widujesz tylko domowników lub, jeśli mieszkasz sam, najwyżej listonosza?
Zadbaj, by nie wpaść w pułapkę, która nazywa się „Nigdy nie wychodzę z pracy!” Do kalendarza wpisz udział w wydarzeniach networkingowych. Opuścisz domowe biuro, spotkasz ludzi, którzy zajmują się tym, co ty i nawiążesz wartościowe kontakty.
Uprawiaj sport. Do planu dnia dopisz poranne bieganie czy wieczorny wypad na basen. Poszukaj osób, które też trenują. W grupie będzie wam łatwiej, a jednocześnie spędzicie razem czas z dala od pracy.
Dbaj o kontakty towarzyskie. Wychodź na spotkania z przyjaciółmi do pubu, czy do kina. Interesuj się, co u nich słychać. Oni w zamian na pewno wiele razy powtórzą: „A ty nadal pracujesz w domu? Ale masz dobrze!”
***
Praca w domu może być efektywna i dawać satysfakcję. Trzeba ją tylko z głową zaplanować i konsekwentnie trzymać się planu. Jeśli właśnie startujesz z domowym biurem, skorzystaj z powyższych wskazówek i do dzieła!
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej