Leasing operacyjny czy finansowy – który podatkowo bardziej się opłaca?
29.09.2017 (Aktualizacja: 22.01.2025)
29.09.2017 (Aktualizacja: 22.01.2025)
Leasing operacyjny, inaczej zwany bieżącym, to ta bardziej powszechna forma leasingowa. Polega na tym, że samochód lub drukarka pozostają w majątku leasingodawcy, w związku z czym to on dokonuje u siebie odpisów amortyzacyjnych, a sprzęt tylko przekazuje leasingobiorcy w użytkowanie. Z kolei leasingobiorca wlicza sobie w koszty wszystkie opłaty leasingowe.
Raty leasingowe, czynsz początkowy, prowizje, czy opłaty manipulacyjne w całości stanowią przychód leasingodawcy i jednocześnie koszt uzyskania przychodu u leasingobiorcy. Dodatkowo ten drugi odlicza u siebie koszty użytkowania przedmiotu leasingu. W ten sposób leasingobiorca zmniejsza podstawę opodatkowania i sam podatek jest dla niego niższy. Jedyną opłatą, która w leasingu operacyjnym nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla leasingobiorcy, jest wykup przedmiotu leasingowanego. Umowa leasingowa operacyjna jest zawierana na okres krótszy niż czas zużycia leasingowanego przedmiotu.
Aby umowa leasingowa została uznana za operacyjną, wedle przepisów podatkowych, musi spełniać następujące warunki:
Leasing operacyjny daje większe korzyści podatkowe dla leasingobiorcy, w związku z tym, że może on opłaty leasingowe rozliczyć w kosztach.
Leasing finansowy, inaczej zwany kapitałowym, tym różni się od operacyjnego, że leasingobiorca przedmiot leasingu traktuje jako własny środek trwały – i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które są dla niego kosztem. Dodatkowo, kosztem są raty leasingowe, ale tylko w części odsetkowej. Raty w części odsetkowej są przychodem leasingodawcy. Część kapitałowa raty natomiast nie jest ani kosztem dla leasingobiorcy, ani przychodem dla finansującego.
Ponieważ oprócz amortyzacji i kosztu użytkowania leasingowanego sprzętu tylko część raty leasingowej można tu uznać za koszt leasingobiorcy, ta forma leasingowa jest uznawana za mniej korzystną. Są jednak sytuacje, w których warto skusić się na leasing finansowy. Wtedy, kiedy:
Ta forma leasingu może być także korzystniejsza od leasingu operacyjnego dla firm opodatkowanych ryczałtem. W takiej sytuacji wysokość kosztów nie wpływa na podstawę opodatkowania, a zatem nie ma znaczenia, czy cała, czy tylko część raty jest kosztem leasingobiorcy. Zdarzyć się może też sytuacja, gdy firma leasingowa nie zgodzi się dać nam leasingu operacyjnego i będziemy skazani na finansowy. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy przedmiotu leasingu ma bardzo niską stawkę amortyzacji. Ponieważ stawka wykupu jest pomniejszana o dokonane odpisy amortyzacyjne, w przypadku niskiej amortyzacji, wykup może okazać się dość wysoki. W leasingu finansowym czas trwania umowy jest oznaczony i zbliżony do okresu zużycia rzeczy. Ponadto suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Umowa zawiera także wyraźnie postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu (czyli w czasie oznaczonym, na jaki została zawarta umowa, z wyłączeniem czasu, na który umowa może być przedłużona lub skrócona) dokonuje leasingobiorca.
Podsumowując: w leasingu operacyjnym amortyzację odlicza leasingodawca, ale leasingobiorca może wrzucić w koszty uzyskania przychodu swojej firmy całość raty leasingowej, czynsz początkowy, opłaty manipulacyjne. Z tego względu, z punktu widzenia podatkowego, leasing operacyjny jest bardziej korzystny niż finansowy. W leasingu finansowym, leasingobiorca w koszty zalicza jedynie część odsetkową raty leasingowej, ale dokonuje też odpisów amortyzacyjnych. Leasing finansowy opłaca się przy ryczałcie i w przypadku, gdy chcemy odliczyć od razu cały Vat.
Elivo / Marketing i biznes
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
04.04.2025
W świecie podatków i fakturowania każdy szczegół ma znaczenie. Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT zostali zobowiązani do oznaczania sprzedaży odpowiednimi kodami GTU. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kody GTU, kto musi je stosować oraz jak poprawnie przypisywać towary i usługi do odpowiednich kategorii.
czytaj dalej24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej