Jednolity Plik Kontrolny
12.11.2021 (Aktualizacja: 22.01.2025)
12.11.2021 (Aktualizacja: 22.01.2025)
Zadaniem JPK jest przede wszystkim usprawnienie działania organów podatkowych. Format danych umożliwia ich automatyczną analizę. Dzięki temu łatwiejsze wyszukanie tych przedsiębiorców, których sprawozdania budzą wątpliwości. Głównym celem tego mechanizmu jest oczywiście przeciwdziałanie wyłudzeniom podatku VAT, sztucznemu zaniżaniu wyników do opodatkowania oraz innym przestępstwom skarbowym.
Korzyścią dla przedsiębiorcy, który zgodnie z prawem prowadzi swoje rozliczenia jest znaczne skrócenie lub nawet uniknięcie ewentualnej kontroli w siedzibie jego firmy. Dzięki plikom JPK wiele można zrobić zdalnie i automatycznie.
Plik jest zapisywany w formacie XML, który jest przeznaczony do zachowywania danych w strukturyzowany sposób. Podstawą jest tzw. schemat XML publikowany przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu umożliwiona jest wymiana informacji pomiędzy różnymi systemami teleinformatycznymi.
W skład JPK wchodzą poszczególne pliki z danymi dotyczącymi wybranych działów. W ten sposób w składane są dane z ksiąg rachunkowych (JPK_KR), dane z wyciągów bankowych (JPK_WB), stany magazynów (JPK_MAG), rejestr sprzedaży VAT (JPK_V7) i danych o fakturach VAT (JPK_FA) oraz KPiR (JPK_PKPIR), przychodów ewidencjonowanych (JPK_EWP) oraz elektronicznych sprawozdań (JPK-SF).
Plik JPK możemy samodzielnie wygenerować w programie do faktur faktura.pl. W tym celu należy zalogować się na swoim koncie i kliknąć zakładkę „Dokumenty”, a następnie „Raporty”. Na górze ekranu zobaczymy tytuł „Generowanie raportu” a poniżej rozwijane pole wyboru „wybierz rodzaj raportu”. Możemy zdefiniować okres, za jaki chcemy stworzyć raport i nacisnąć przycisk „generuj raport”.
Faktura.pl oferuje możliwość przesłania wybranych raportów do biura księgowego z poziomu aplikacji. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, oszczędzające czas przedsiębiorcy.
Podatnik ma obowiązek składać plik JPK_V7 do dnia 25 każdego miesiąca, chyba że ten dzień jest wolny od pracy, wtedy obowiązek przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. W przypadku pozostałych plików JPK składa się je na wezwanie, w terminie 3 dni roboczych.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej