Jaka jest kara za niezłożenie zeznania PIT w terminie?
29.01.2018 (Aktualizacja: 22.01.2025)
29.01.2018 (Aktualizacja: 22.01.2025)
Gdy 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, termin złożenia zeznań podatkowych zostaje przesunięty na najbliższy dzień roboczy. Dochody z 2017 roku musisz rozliczyć do 30 kwietnia 2018 roku, jest to poniedziałek. Do tego dnia powinieneś złożyć PIT w urzędzie skarbowym albo wysłać go Pocztą Polską lub przesłać drogą elektroniczną. Jakąkolwiek formę złożenia zeznania wybierzesz, zadbaj o potwierdzenie, abyś mógł udowodnić, że dopełniłeś obowiązku. Potwierdzeniem może być pieczątka wpływu z urzędu, potwierdzenie nadanie z Poczty albo UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), kiedy zeznanie PIT wysyłasz elektronicznie.
Niektórzy składają swoje rozliczenia bardzo szybko, nawet na początku stycznia, wielu podatników rozlicza się w kwietniu, ale są również tacy, którzy spóźniają się z rozliczeniem i robią to po terminie.
Niezłożenia zeznania podatkowego w terminie może zostać potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, w zależności od kwoty podatku wynikającego z rozliczenia. Kara za spóźnienie wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości płacy minimalnej. W 2018 roku jest to od 210 zł do 42.000 zł. Z reguły kara wynosi kilkaset złotych. Dla uporczywych zapominalskich kwota może być wyższa.
Jeżeli z zeznania wynikał podatek do zapłaty, będziesz musiał go, oczywiście zapłacić, ale wraz z odsetkami.
Wybierz polecany program do faktur
Spóźniając się ze złożeniem zeznania PIT nie tylko narażasz się na kary finansowe, ale również pozbawiasz pewnych przywilejów. Przede wszystkim nie możesz wtedy skorzystać z możliwości rozliczenia swoich dochodów wspólnie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem. W niektórych przypadkach wspólne rozliczenie jest znacznie korzystniejsze i pozwala zaoszczędzić duże kwoty podatku. Niestety, wniosek o wspólne rozliczenie można złożyć wyłącznie do 30 kwietnia. Jeśli więc złożysz PIT później i rozliczysz się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, będziesz musiał złożyć korektę i rozliczyć dochody oddzielnie.
Gdy chcesz przekazać 1% podatku na cele dobroczynne, możesz to zrobić tylko w zeznaniu złożonym terminowo. Jeżeli złożysz PIT po terminie, przepadnie Ci możliwość wsparcia wybranej organizacji pożytku publicznego.
W sytuacji, gdy z twojego zeznania wynika podatek do zwrotu, najlepiej złożyć rozliczenie jak najszybciej. Im później to zrobisz, tym później otrzymasz zwrot podatku. Urząd ma na to 3 miesiące. Najszybciej otrzymują zwrot osoby, które składają rozliczenia w styczniu i lutym, kiedy urzędy nie są jeszcze „zasypane” PITami.
Gdy zamierzasz skorzystać z pomocy biura rachunkowego i czekasz z rozliczeniem do końca kwietnia, może zdarzyć się, że w ostatnich dniach nie znajdziesz biura, które zechce przygotować zeznanie, albo zapłacisz za taką usługę więcej, niż w okresie, kiedy biura mają nieco mniej klientów.
Przede wszystkim przygotuj swoje rozliczenie: sam, albo z pomocą fachowców. Jeżeli wynika z niego podatek do zapłaty, powinieneś go wpłacić, wraz z odsetkami, na konto swojego urzędu skarbowego. Zeznanie złóż jak najszybciej. Lepiej, abyś zrobił to z własnej inicjatywy, zanim fiskus przyśle ci wezwanie. Warto dołączyć tzw. czynny żal, czyli wyjaśnienie zaistniałej sytuacji z uzasadnieniem, dlaczego się spóźniłeś. Dzięki temu możesz uniknąć mandatu.
Jednorazowe opóźnienie zazwyczaj nie wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. Jeśli natomiast już ci się zdarzało składać rozliczenia po terminie, postaraj się na przyszłość nie dopuszczać do takiej sytuacji.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
11.04.2025 (Aktualizacja: 15.04.2025)
Rok 2025 przynosi zmiany, które mają znaczenie dla wszystkich podatników w Polsce. Kwota wolna od podatku to temat budzący zawsze duże zainteresowanie, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na etacie. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest kwota wolna od podatku, jak wpływa na nasze wynagrodzenia, jakie zmiany nas czekają i jak wygląda sytuacja w innych krajach.
czytaj dalej04.04.2025 (Aktualizacja: 15.04.2025)
W świecie podatków i fakturowania każdy szczegół ma znaczenie. Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT zostali zobowiązani do oznaczania sprzedaży odpowiednimi kodami GTU. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kody GTU, kto musi je stosować oraz jak poprawnie przypisywać towary i usługi do odpowiednich kategorii.
czytaj dalej24.03.2025 (Aktualizacja: 11.04.2025)
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej