Jak wybrać dobrego księgowego?

01.01.2018

Prowadząc działalność gospodarczą, musisz rozliczać się z urzędem skarbowym, składać deklaracje, obliczać podatki, dopełniać urzędowych formalności. Rozsądek podpowiada, aby swój czas poświęcić temu, co przynosi w Twojej firmie pieniądze, a rozliczenia podatkowe pozostawić specjalistom. Pomoc dobrego księgowego jest nieoceniona w prowadzeniu biznesu. Jak znaleźć idealne dla siebie biuro rachunkowe?

Rekomendacje

Poszukiwania biura rachunkowego rozpocznij od zdobywania kontaktów pośród osób, które już korzystają z takich usług. Rekomendacje są najlepsza drogą do znalezienia dobrego księgowego (lub księgowej). Jeżeli Twój znajomy długo współpracuje z biurem, przechodził kontrole i urzędnicy nie mieli większych zastrzeżeń, jest duże prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz zadowolony z obsługi.

Możesz również sprawdzić opinie w internecie – na forach i portalach społecznościowych. Być może trafisz na komentarze zadowolonych lub niezadowolonych klientów. Niestety niektóre z opinii mogą być pisane przez marketerów lub samego właściciela biura, ale takie łatwo jest wyłapać.

Zakres obsługi

Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania, do czego biuro jest Ci potrzebne, czy wystarczy Ci wyliczenie podatków i sporządzenie deklaracji, czy potrzebujesz dodatkowych usług, np. rozliczania dotacji, wystawiania faktur w Twoim imieniu, składania raportów o korzystaniu ze środowiska. Może dla Ciebie ważne jest to, abyś mógł przesyłać dokumenty mailem, albo dzwonić do księgowego w nietypowych godzinach. Zapytaj o to przed rozpoczęciem współpracy. To, co w jednych biurach jest normą, w innych jest nie do pomyślenia.

Biuro powinno też „czuć” Twój biznes. Jeżeli Twoja firma zajmuje się np. działalnością online, a obsługujący ją księgowy nie ma nawet maila, może być mu trudno zrozumieć specyfikę działania Twojej firmy i prawidłowo zastosować przepisy. Szukaj więc księgowego, który miał do czynienia z branżą, w której działasz.

Kwalifikacje i sprawy formalne

Po deregulacji zawodu księgowego, biuro rachunkowe może otworzyć nawet laik w tej dziedzinie. Warto więc sprawdzić, czy osoba, której powierzysz swoje rozliczenia podatkowe zna się na tym. Ale jak to zrobić, jeżeli nie jesteś specjalistą od księgowości?

Sprawdź:

  • czy biuro posiada ubezpieczenie OC oraz doświadczenie w księgowości,
  • czy księgowy posiada certyfikat,

Po deregulacji certyfikat nie jest konieczny, ale wielu księgowych otrzymało go jeszcze przed zmianą przepisów. Nie daje on gwarancji, że księgowy będzie idealny, ale zwiększa prawdopodobieństwo, że taka osoba jednak posiada wiedzę podatkową.

sowa poleca portal

Dodatkowo zapytaj jakie były wyniki kontroli z urzędu skarbowego i ZUS w firmach obsługiwanych przez księgowego, czy uczestniczy w szkoleniach, jak długo pracuje w zawodzie. Masz do tego prawo, będziesz mu powierzał swoje rozliczenia.

Cena

Na pewno chcesz płacić jak najmniej, to zrozumiałe. Jest jednak pewna granica, poniżej której nie da się świadczyć usługi dobrej jakości, ta zasada dotyczy wszystkich branż, również księgowej. Nie musisz szukać najdroższego biura na rynku, ale nie szukaj też najtańszego. Sprawdzaj zawsze stałą, miesięczną cenę obsługi i proś o cennik usług, za które będziesz musiał dodatkowo dopłacać. Może się okazać, że najtańsze biuro stanie się wtedy najdroższym.

Czy księgowy mówi ludzkim głosem

Punkt ostatni, ale szalenie ważny – czy rozumiesz, co księgowy do Ciebie mówi, czy przemawia ludzkim głosem, czy tylko urzędowym językiem aktów prawnych. Pamiętaj, że będziesz z nim często rozmawiał, pytał np. o możliwość zastosowania ulgi, o prawidłowość wystawianych dokumentów, o to, czy coś możesz zaliczyć do kosztów i wiele innych. Na pewno chciałbyś, aby jego odpowiedzi były dla Ciebie zrozumiałe, bo to Ty musisz je później zastosować w praktyce.

Nie możesz się swojego księgowego wstydzić, bać, ale też powinna to być osoba, którą będziesz darzył szacunkiem i zaufaniem.

Zaufana księgowa

Niestety, nie ma sposobu, abyś miał stuprocentową pewność, że dokonałeś najlepszego wyboru. Na pewno powinieneś rozważyć kilka ofert i porównać je ze względu na różne kryteria. A kiedy już wybierzesz, przeczytaj umowę przed podpisaniem, upewnij się jakie są obowiązki stron oraz zasady współpracy.

Pamiętaj o tym, że powierzając rozliczenia podatkowe do biura rachunkowego, nie zdejmujesz z siebie odpowiedzialności. Jeśli będą jakieś nieprawidłowości, urząd skarbowy albo ZUS nałoży mandat w pierwszej kolejności na Ciebie. Dopiero potem przysługuje Ci prawo do ewentualnego odszkodowania. Dlatego tak ważne jest, abyś podjął współpracę z kimś kompetentnym, odpowiedzialnym i godnym zaufania.

NADAJ DOSTĘP
 

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program