Jak założyć działalność gospodarczą?
01.12.2017 (Aktualizacja: 22.01.2025)
01.12.2017 (Aktualizacja: 22.01.2025)
Od kilku lat proces ten jest uproszczony. Poniżej przedstawiam rozwiązania, z których możesz skorzystać, aby założyć działalność gospodarczą:
W każdym z powyższych przypadków musisz wypełnić Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej – CEIDG-1. Poza standardowymi danymi musisz podać też kilka ważnych informacji, takich jak liczba zatrudnionych czy formę opłacania podatku dochodowego. Działalności gospodarczej nie możesz zarejestrować z datą wcześniejszą. Działalność rejestrowana jest na bieżąco w momencie wprowadzania wniosku CEIDG-1 przez urzędnika. Możesz natomiast wypełnić i złożyć wniosek wcześniej, z zaznaczeniem, że prowadzenie działalności rozpocznie się np. za kilka dni.
Oprócz Twoich danych, we wniosku wymagane jest podanie jeszcze kilku dodatkowych informacji. Zwróć uwagę jak wpisać je prawidłowo:
Po złożeniu wniosku w Urzędzie bądź przekazaniu go drogą elektroniczną musisz dopełnić jeszcze kilka ważnych obowiązków, związanych z rozpoczęciem działalności:
Jak widać założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest takie trudne. Musisz pamiętać o kilku ważnych elementach, a na pewno poradzisz sobie bez żadnych problemów. Rejestracja działalności gospodarczej zajmie chwilę, a Twoja firma widoczna będzie w bazie przedsiębiorców już następnego dnia. Legalną działalność, tj. wystawianie faktur, zaczynasz od dnia rejestracji działalności gospodarczej podanego we wniosku CEIDG-1 (nie od dnia złożenia wniosku o rejestrację, ponieważ mogą to być różne daty). Zarejestrowanie swojej firmy możesz sprawdzić w bazie przedsiębiorców na stronie www.ceidg.gov.pl. Już od następnego dnia po dniu złożenia wniosku będziesz widniał w bazie. W zależności od tego jaki dzień rozpoczęcia działalności podałeś, możesz mieć status „aktywny” lub „oczekuje na rozpoczęcie” z podaniem daty od kiedy Twoja działalność będzie aktywna. Pamiętaj, że rejestracja działalności gospodarczej jest wolna od opłat. Zgłoszenie do VAT-u oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również jest bezpłatne. Kiedyś zgłoszenie do VAT-u było płatne, ale teraz jedynie uzyskanie zaświadczenie, że jesteśmy płatnikiem VAT jest objęte opłatą, sama rejestracja jest wolna od opłat.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
28.01.2025
Odsetki podatkowe są nieodłącznym elementem systemu podatkowego i dotyczą każdego podatnika, który nie dokonał wpłaty zobowiązań podatkowych w terminie. Zrozumienie zasad ich naliczania, regulacji prawnych oraz możliwości ich obliczania jest kluczowe dla utrzymania finansowej stabilności.
czytaj dalej23.01.2025
Działalność nierejestrowana to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która nie wymaga rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Prowadząc działalność nierejestrowaną, osoba prowadząca może legalnie wykonywać usługi lub sprzedaż towarów, pod warunkiem że jej przychód należny nie przekroczy określonego limitu minimalnego wynagrodzenia.
czytaj dalej21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej