Jak Polski Ład będzie zwalczać pracę na czarno?
13.12.2021 (Aktualizacja: 19.01.2025)
13.12.2021 (Aktualizacja: 19.01.2025)
Dotąd, pracownik, który otrzymywał wynagrodzenie w sposób niezalegalizowany w przypadku wystąpienia na drogę sądową przeciwko swojemu pracodawcy zaciągał na siebie obowiązek zapłaty zaległych podatków i części składek ZUS. Łatwo więc zrozumieć, że nawet jeśli pracownik dążył do legalizacji swojego zatrudnienia, to nie miał interesu atakować swojego pracodawcę.
Twórcy Polskiego Ładu wyszli z założenia, że należy to zmienić i tym samym rozbić cichy sojusz przedsiębiorców i pracowników. W tym celu wprowadzono zasadę, że całość ryzyka ponosi pracodawca, a pracownik jest od niej wolny. Nie dość na tym, zadbano o to, aby sankcje były naprawdę mocno dolegliwe.
Kary dla pracodawcy są znaczące, obejmują:
Polski Ład przewiduje pakiet korzystnych rozwiązań dla pracownika, który wystąpi przeciwko swojemu pracodawcy:
Nowe regulacje i wynikające z nich sankcje dotyczą przypadków nieformalnego zatrudnienia stwierdzonych od 1 stycznia 2022. Rząd pozostawia furtkę dla chętnych, którzy w obliczu zmian chcą zalegalizować zatrudnienie. Jeśli nie została dotąd wszczęta kontrola, to zaległego podatku nie zapłaci ani pracownik, ani pracodawca. Sankcje będą miały zastosowanie do tych, którzy tego nie zrobią.
Wg danych PIP za rok 2019 uchybienia w zakresie zalegalizowania pracy zarobkowej stwierdzono w przypadku 8,7 tys. osób. Głównie dotyczyło to sektorów handlu, napraw i prac budowlanych, firm zatrudniających do 9 osób. Szacunki rządu wykazują, że budżet państwa traci na niezalegalizowanym zatrudnieniu ok. 17 mld złotych rocznie.
Można przekornie stwierdzić, że taka właśnie kwota zostaje w portfelach najsłabszych uczestników rynku. Zarówno mikroprzedsiębiorców jak i ich nieformalnie zatrudnionych. Służy tym grupom jako podstawa egzystencji, rozwoju, źródło spłaty zobowiązań. W optyce warszawskich urzędników interesy budżetu państwa mają pierwszeństwo.
Co się stanie, jeśli wartość niskopłatnej pracy nie pozwali na opłacenie podatków i składek? Skutek może być taki, że praca, która nie jest w stanie unieść tych obciążeń straci rację bytu. Konsekwencją w takim scenariuszu może być niższy wzrost PKB, za to większy — bezrobocia.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej