Czym ryzykujesz, jeśli prowadzisz biznes bez zakładania firmy?
04.12.2017 (Aktualizacja: 15.01.2025)
04.12.2017 (Aktualizacja: 15.01.2025)
Definicję działalności gospodarczej znajdziesz w kilku aktach prawnych:
W każdej z nich wygląda ona nieco inaczej, ale na szczęście są wspólne elementy.
Sprawdź polecany program do faktur
Za działalność gospodarczą można uznać taki przejaw ludzkiej aktywności, który:
Na pewno spotkałeś się z poglądem, że dopóki nie zarobisz więcej niż kwota wolna od podatku, nie musisz rejestrować działalności gospodarczej. To nieprawda. Kwota wolna, to kwota, od której nie zapłacisz podatku dochodowego, ale żaden przepis nie mówi o tym, że z takiego przychodu albo dochodu nie musisz się rozliczać albo że możesz nie rejestrować firmy. Są przecież wielkie przedsiębiorstwa, które kilka lat z rzędu mają malutkie zyski, a wręcz ponoszą straty i nikomu nie przychodzi do głowy, że mogłyby działać bez rejestrowania działalności.
Nie każde źródło przychodów wymaga zakładania działalności gospodarczej. Możesz bez rejestrowania firmy uzyskiwać przychody związane z prawami autorskimi albo wynajmem mieszkania. Ważne jest w tym przypadku, abyś otrzymane pieniądze prawidłowo rozliczył i zapłacił od nich podatek dochodowy.
Prowadzenie firmy bez jej formalnej rejestracji w CEIDG jest ryzykowne. Wiąże się również ze stresem, sprzedając swój produkt lub usługę nie możesz mieć pewności, że kupujący nie jest kontrolerem. Zaaranżowanie sprzedaży jest bardzo łatwe, a wtedy możesz zostać „schwytany na gorącym uczynku” i ukarany. W sytuacjach wątpliwych po Twojej stronie będzie leżała konieczność udowodnienia, że nie prowadzisz działalności.
Jak widzisz, prowadzenie działalności bez jej rejestracji w urzędach jest ryzykowne i może Cię narazić na szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Ale często założenie działalności jest bardziej opłacalne niż rozliczanie się w inny sposób, albo, co gorsze, ukrywanie dochodów. Jako przedsiębiorca spokojnie i bezpiecznie budujesz swoją markę, nie ukrywasz się z produktami czy usługami, reklamujesz je. Jesteś inaczej postrzegany przez potencjalnych klientów, kiedy w ofercie podajesz dane prowadzonej przez siebie firmy. Poza tym korzystasz z przywilejów takich jak dofinansowanie na uruchomienie działalności, zaliczanie zakupów do kosztów działalności, wystawiasz kupującym faktury, a w razie choroby korzystasz ze zwolnienia lekarskiego. Rejestracja działalności niesie za sobą pewne ryzyko, wymaga dodatkowych wydatków, ale również daje wiele korzyści.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
04.04.2025
W świecie podatków i fakturowania każdy szczegół ma znaczenie. Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT zostali zobowiązani do oznaczania sprzedaży odpowiednimi kodami GTU. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kody GTU, kto musi je stosować oraz jak poprawnie przypisywać towary i usługi do odpowiednich kategorii.
czytaj dalej24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej