Jednolity Plik Kontrolny
12.11.2021 (Aktualizacja: 29.09.2024)
12.11.2021 (Aktualizacja: 29.09.2024)
Zadaniem JPK jest przede wszystkim usprawnienie działania organów podatkowych. Format danych umożliwia ich automatyczną analizę. Dzięki temu łatwiejsze wyszukanie tych przedsiębiorców, których sprawozdania budzą wątpliwości. Głównym celem tego mechanizmu jest oczywiście przeciwdziałanie wyłudzeniom podatku VAT, sztucznemu zaniżaniu wyników do opodatkowania oraz innym przestępstwom skarbowym.
Korzyścią dla przedsiębiorcy, który zgodnie z prawem prowadzi swoje rozliczenia jest znaczne skrócenie lub nawet uniknięcie ewentualnej kontroli w siedzibie jego firmy. Dzięki plikom JPK wiele można zrobić zdalnie i automatycznie.
Plik jest zapisywany w formacie XML, który jest przeznaczony do zachowywania danych w strukturyzowany sposób. Podstawą jest tzw. schemat XML publikowany przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu umożliwiona jest wymiana informacji pomiędzy różnymi systemami teleinformatycznymi.
W skład JPK wchodzą poszczególne pliki z danymi dotyczącymi wybranych działów. W ten sposób w składane są dane z ksiąg rachunkowych (JPK_KR), dane z wyciągów bankowych (JPK_WB), stany magazynów (JPK_MAG), rejestr sprzedaży VAT (JPK_V7) i danych o fakturach VAT (JPK_FA) oraz KPiR (JPK_PKPIR), przychodów ewidencjonowanych (JPK_EWP) oraz elektronicznych sprawozdań (JPK-SF).
Plik JPK możemy samodzielnie wygenerować w programie do faktur faktura.pl. W tym celu należy zalogować się na swoim koncie i kliknąć zakładkę „Dokumenty”, a następnie „Raporty”. Na górze ekranu zobaczymy tytuł „Generowanie raportu” a poniżej rozwijane pole wyboru „wybierz rodzaj raportu”. Możemy zdefiniować okres, za jaki chcemy stworzyć raport i nacisnąć przycisk „generuj raport”.
Faktura.pl oferuje możliwość przesłania wybranych raportów do biura księgowego z poziomu aplikacji. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, oszczędzające czas przedsiębiorcy.
Podatnik ma obowiązek składać plik JPK_V7 do dnia 25 każdego miesiąca, chyba że ten dzień jest wolny od pracy, wtedy obowiązek przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. W przypadku pozostałych plików JPK składa się je na wezwanie, w terminie 3 dni roboczych.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej