Wykorzystanie samochodu prywatnego w firmie
30.05.2022 (Aktualizacja: 19.12.2024)
30.05.2022 (Aktualizacja: 19.12.2024)
Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
Czym są koszty uzyskania przychodu?
Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
Jak płacić niskie podatki?
Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
Czy rower można wziąć na fakturę?
W pierwszej kolejności musimy rozróżnić dwie sytuacje. Z podatkowego punktu widzenia samochód stanowiący składnik przedsiębiorstwa i okazjonalnie wykorzystywany do celów prywatnych wciąż pozostaje majątkiem firmy i podlega innym rozliczeniom, niż samochód prywatny wykorzystywany w celach służbowych.
Okazjonalne używanie samochodu przedsiębiorstwa do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą oznacza, że przedsiębiorca może odliczyć tylko 50% podatku VAT naliczonego w związku z eksploatacją takiego pojazdu.
Istnieje wiele sytuacji, w których samochód prywatny wykorzystywany jest dla celów firmowych. W spółkach i innych organizacjach za taki pojazd zostanie uznane każde auto należące do wspólników, udziałowców, członków organów lub pracowników. W działalności jednoosobowej samochodem prywatnym będzie samochód pracownika lub kontrahenta oraz samochód przedsiębiorcy, który wchodzi w skład jego majątku osobistego.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jasno wskazuje, że kosztami uzyskania przychodu co do zasady nie są koszty używania samochodu, który co prawda jest własnością przedsiębiorcy, ale który (w pewnym uproszczeniu) nie stanowi majątku firmy. Wprowadzono jednak jeden wyjątek od tej reguły Jeśli samochód prywatny wykorzystywany jest również do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy, 20% kosztów używania pojazdu można potraktować jako koszty uzyskania przychodu.
Koszty używania samochodu prywatnego to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje między innymi:
Taki sam limit 20% obowiązuje także dla kosztów ubezpieczenia auta.
Należy pamiętać, że powyższe zasady obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Od tej daty został także zniesiony obowiązek prowadzenia comiesięcznego zestawienia poniesionych wydatków. Wskazane wyżej 20% należy wyliczać bezpośrednio na podstawie dowodów poniesienia kosztów eksploatacyjnych.
Stosunkowo często zdarza się, że pracownicy wykorzystują swoje własne samochody do celów związanych z wykonywaniem pracy. Prawo rozróżnia tutaj dwa rodzaje podróży – lokalne i służbowe.
Rozpocznij fakturowanie z intuicyjnym programem do faktur
Podróże lokalne nie mają swojej definicji. Uznaje się, że są to podróże samochodem w ramach jednej miejscowości, w której pracodawca ma siedzibę, lub w której pracownik na stałe wykonuje swoją pracę. Nie istnieje prawny obowiązek zwrotu takich kosztów, dlatego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, o rozliczeniach podróży lokalnych może decydować wyłącznie umowa zawarta przez strony stosunku pracy. Przy czym to pracodawca decyduje, czy chce rozliczać się z pracownikiem kilometrówką, czy ryczałtem. Rozporządzenie wskazuje miesięczny limit kilometrów przy ryczałcie, który wynosi (w zależności od liczby mieszkańców gminy lub miasta):
Nieco inaczej rzecz wygląda z podróżami służbowymi, polegającymi na wyjeździe pracownika poza miejscowość, w której siedzibę ma pracodawca, albo w której pracownik na stałe wykonuje pracę. W takiej sytuacji rozliczenie z pracownikiem następuje poprzez pomnożenie liczby przejechanych przez niego kilometrów i stawki za kilometr, która zgodnie z rozporządzeniem nie może być wyższa niż:
Wypłacenie kilometrówki oznacza, że pracownik powinien prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, która pozwoli zweryfikować podane przez niego informacje. Ustawa o PIT przewiduje minimalną treść takiej ewidencji, która musi zawierać:
Jeśli chcielibyśmy skorzystać z możliwości amortyzacji naszego samochodu i rozliczeń przewidzianych dla pojazdu służbowego, musimy wprowadzić go do majątku naszej firmy. By to zrobić, należy przygotować specjalne oświadczenie o przekazaniu prywatnego pojazdu na cele działalności gospodarczej. Dokument ten nie posiada ustawowego wzoru i przyjmuje się, że powinien zawierać informacje dotyczące:
Następnie przekazany samochód należy ująć w ewidencji środków trwałych.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej