Jak uzyskać VAT-UE?
23.02.2018 (Aktualizacja: 07.10.2024)
23.02.2018 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Aby zgłosić się do VAT-UE musisz spełniać następujące warunki:
Jeśli nabywasz lub świadczysz usługi bądź sprzedajesz lub kupujesz towaru od kontrahentów z Unii Europejskiej to jesteś w grupie osób, które muszą dokonać rejestracji do VAT-UE przed dokonaniem pierwszej czynności wyszczególnionej powyżej.
Rejestracji musisz dokonać również nie będąc uprzednio zgłoszonym do podatku VAT krajowego (tzn. jeśli korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT w kraju) jeśli:
Zgłoszenia do VAT-UE dokonasz na zgłoszeniu VAT-R.
Na pierwszej stronie wypełniasz swoje dane identyfikacyjne i adres zamieszkania, a dane dot. VAT-UE umieszczone są na stronie trzeciej.
Jeśli jesteś czynnym podatnikiem podatku VAT to, aby zgłosić się do VAT-UE musisz zaznaczyć poz. 58 w zgłoszeniu VAT-R. Natomiast jeśli nie byłeś nigdy zgłoszony do podatku VAT, ale będziesz nabywał towary z krajów UE to musisz zaznaczyć poz. 59. W przypadku kiedy będziesz nabywał bądź świadczył usługi dla kontrahentów z krajów UE i dla Twojego kontrahenta będzie to import usług to musisz zaznaczyć poz. 60.
Następnie w poz. 61 podajesz datę, od kiedy czynności te będą wykonywane. Poniżej wpisujesz swoje imię i nazwisko oraz składasz podpis. VAT-R należy wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście do Urzędu Skarbowego.
Jeśli jesteś już czynnym podatnikiem podatku VAT to zgłoszenie VAT-R składasz w trybie aktualizacji danych, tzn. że w poz. 4 zaznaczasz drugi kwadrat i w poz. 8 kwadrat nr 1. Jeśli nie jesteś czynnym podatnikiem podatku VAT to VAT-R składasz jako zgłoszenie, tzn. w poz. 4 zaznaczasz pierwszy kwadrat.
Po zgłoszeniu musisz oczekiwać na nadanie numeru NIP unijnego (europejskiego). Numer ten nie różni się od krajowego numeru NIP, jest tylko poprzedzony prefiksem „PL” i to ten prefiks informuje naszego kontrahenta, że jesteśmy zgłoszeni do VAT-UE. To czy jesteś już zarejestrowany do VAT-UE czy jeszcze nie możesz łatwo sprawdzić na stronie VIES: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl Na tej stronie możesz sprawdzić też czy Twój kontrahent dokonał takiego zgłoszenia w swoim kraju.
Rozpocznij fakturowanie z intuicyjnym programem do faktur
Jak widzisz zgłoszenie do VAT-UE nie jest trudne. Pamiętaj tylko, że musisz uzyskać numer VAT-UE zanim dokonasz pierwszej transakcji zagranicznej w obrębie Unii Europejskiej. Rejestracji nie odbywa się z dnia na dzień więc weź pod uwagę ten czas. Upewnij się wcześniej w swoim Urzędzie Skarbowym ile taki proces trwa, aby nie przegapić terminów.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej