Spółka cywilna – konstrukcja prawna
10.09.2021 (Aktualizacja: 07.10.2024)
10.09.2021 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Każdy ze wspólników jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki w zakresie w jakim został umocowany umową spółki lub w sytuacji czynności nagłej (przeciwdziałanie niepowetowanej szkodzie). W przypadku sprzeciwu wspólnika do podjęcia czynności niezbędna jest uchwała.
Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie (tzn. łącznie) całym swoim majątkiem – zarówno tym wniesionym do spółki jak i osobistym. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może dochodzić całości swoich należności od każdego ze wspólników, bez względu na jego udział w spółce.
Każda spółka osobowa, czyli także spółka cywilna, nie jest podatnikiem. Oznacza to, że zobowiązania podatkowe są naliczane i odprowadzane na poziomie wspólników, a nie samej spółki. W odniesieniu do spółki osobowej mówimy o “udziale w zysku” jakim dysponują wspólnicy, a nie np. dywidendzie, która stanowi osobną podstawę opodatkowania.
Zalety spółki cywilnej:
Wady spółki cywilnej:
Skorzystaj ze sprawdzonego programu do faktur
Spółka cywilna była bardzo popularną formą prowadzenia prywatnej działalności w okresie PRL i u samych początków RP. Jednak pewne jej cechy nie zawsze przystają do realiów współczesnej gospodarki rynkowej. Z tego względu coraz częściej jest zastępowana spółką jawną.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej