Różne sposoby finansowania zakupu auta. Sprawdź, co się opłaca

17.06.2018

Wynajem długoterminowy to coraz bardziej popularny sposób na finansowanie nowego samochodu. Warto zastanowić się na czym polega i jakie można mieć korzyści wybierając tę formę finansowania nowego samochodu.

Różne sposoby finansowania zakupu auta

 

W ponad 30 proc. wypadków Polacy decydują się sfinansować zakup samochodu z oszczędności. Nic dziwnego – zakup za gotówkę ma przecież liczne zalety: nie uzależnia od banku, nie wiążesię z koniecznością spłaty odsetek i nie zmusza do pokrywania kosztów obsługi kredytu. Z drugiej jednak strony uszczupla domowy budżet i zmniejsza oszczędności, które mogłyby potencjalnie na swojego właściciela pracować. Czy oznacza to w takim razie, że osoby zainteresowane nabyciem nowego samochodu mają do wyboru tylko dwie opcje finansowania jego zakupu?

Nic z tych rzeczy. Alternatywą dla zakupu za gotówkę lub kredytu samochodowego jest dziś wynajem długoterminowy. Przypomina on wiele innych usług opartych na stałej, miesięcznej opłacie, takich jak Netflix czy Spotify. Jest przy tym o wiele tańszy od tradycyjnych metod finansowania zakupu pojazdu i znacznie od nich wygodniejszy. Co do zasady spłaca się w nim utratę wartości nowego pojazdu. Umowę podpiszemy np. za pośrednictwem Internetu, a więc bez wychodzenia z domu, jeśli nam zależy samochód może być również pod nasz domu lub też siedzibę firmy dostarczony.

Dzięki platformom operującym na rynku wynajmu długoterminowego kierowcy zyskują ponadto dostęp do nigdy wcześniej nieużywanych, nowoczesnych, ekologicznych i technologicznie zaawansowanych aut, które mogą w dodatku konfigurować według własnych upodobań i preferencji, wybierając spośród wielu różnych jednostek napędowych (benzynowych, wysokoprężnych, elektrycznych, hybrydowych czy zasilanych paliwem LPG) i skrzyń biegów.

W katalogu Carsmile – jednej z najprężniej rozwijających się polskich firm oferujących długoterminowy wynajem pojazdów – znajdziemy dziś 13 kategorii samochodów, 30 najpopularniejszych marek, 200 modeli aut i ponad 1 tys. wersji wyposażenia. Z tak bogatej oferty każdy może wybrać dla siebie najodpowiedniejszy samochód.

Wynajem długoterminowy – wygoda i mniej formalności

Różne sposoby finansowania zakupu auta

 

Wynajem długoterminowy pozwala ograniczyć liczbę formalności do niezbędnego minimum. Przed podpisaniem umowy należy wybrać czas, przez który będzie nas ona obowiązywała, a także wysokość miesięcznej opłaty za korzystanie z samochodu. Można także zdecydować się na wpłatę własną, która zmniejszy wysokość miesięcznej raty. Co ciekawe obecnie klienci coraz częściej nie decydują się na nią, z uwagi na to, aby nie zamrażać posiadanej gotówki. Gdy tylko dokumenty spotkają się z akceptacją usługodawcy, samochód zostanie przygotowany do odbioru w salonie lub podstawiony pod adres wskazany w umowie. Do obowiązków użytkownika będzie odtąd należało opłacanie stałych miesięcznych rat (są w nie już wkalkulowane: serwis, przeglądy, wymiana opon i potencjalne naprawy, a z dodatkową opłatą także pełne ubezpieczenie OC, AC, NNW i usługa assistance). W zależności od segmentu i wielkości pojazdu ustala się także limit kilometrów, które może cie pokonać rocznie. Waha się on do 15 do 20 tys., ale co ciekawe za kilkaset złotych netto więcej co miesiąc limit może zostać zwiększony nawet do 30 tys. km rocznie.

– Uwzględniając koszty rejestracji, ubezpieczenia, przeglądów, wymiany opon, a przede wszystkim utraty wartości, okazuje się, że średnio w ciągu trzech lat auto kosztuje nas około 75 proc. ceny katalogowej – wyjaśnia Michał Knitter z firmy Carsmile. Oznacza to, że wynajem pojazdów stanowi poważną konkurencję dla zakupu finansowanego z oszczędności oraz dla tradycyjnych kredytów samochodowych. Umowy zawierane z Carsmile są przejrzyste, a zapisane w nich warunki nie zmieniają się w czasie trwania kontraktu. Niewątpliwą ich zaletą jest ogromna wygoda – najemca nie musi się martwić o przedłużanie ubezpieczenia pojazdu, jego naprawy czy bieżący serwis. Tym zajmuje się już dostawca usługi, pod warunkiem, że ta opcja została wybrana. Standardowo w Carsmile każde wynajmowane auto ma pakiet serwisowy oraz dwa komplety opon – nie musicie więc płacić za wymianę oleju, opon itp. Pakiet OC, AC, NNW oraz usługa assistance mogę zostać wybrane, co minimalnie zwiększa wysokość raty, ale nie muszą.

sowa poleca portal

Długoterminowy wynajem auta może być także alternatywą dla tradycyjnego leasingu operacyjnego. Posiada bowiem wszystkie jego zalety i dodaje do nich szereg innych, wymienionych już wcześniej udogodnień, takich jak obsługa czynności administracyjnych (rejestracja pojazdu, wymiana dowodu rejestracyjnego) czy usługi ubezpieczeniowe i serwisowe. Jest przy tym dostępny dla osób fizycznych.

SPRAWDŹ OFERTY

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program