Jednolity plik kontrolny – czym jest i co należy z nim zrobić?

22.12.2017

Rok 2018 przyniesie wiele zmian w sferze podatkowej dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Jedną z większych zmian na jakie musisz się przygotować jest obsługa struktury JPK_VAT czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Co to jest i jak to wysłać do Urzędu Skarbowego przedstawię Tobie poniżej.

Kto musi wysyłać JPK_VAT i od kiedy?

Struktura JPK_VAT weszła w życie w 2016 roku jednakże na samym początku objęła tylko duże podmioty. Natomiast od 1 stycznia 2018 roku obejmie już wszystkich podatników podatku VAT. W związku z tym, jeśli jesteś czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, tj. podatku VAT, to od 1 stycznia 2018 roku będziesz zobowiązany wysyłać JPK_VAT do Urzędu Skarbowego. Pamiętaj też, że jeśli jesteś zwolniony z podatku VAT podmiotowo (tzn. że Twoja sprzedaż nie przekroczyła 200.000 zł) lub przedmiotowo (wykonujesz czynności zwolnione ustawowo z podatku VAT) to wysyłanie JPK_VAT Ciebie nie dotyczy.

Jak ma wyglądać JPK_VAT?

JPK_VAT to nic innego jak tabela, w której musisz wykazać wszystkie swoje faktury sprzedaży oraz wszystkie faktury kosztowe od swoich kontrahentów zgodnie z ewidencją sprzedaży i zakupów. Tabela ta ma określony przez Ministerstwo Finansów format (.csv) i tylko w takim formacie może być przekazana elektronicznie do Urzędu Skarbowego, aby była prawidłowo odczytana. Poza danymi z ewidencji JPK_VAT zawiera również Twoje dane jako podatnika oraz dane Twojego Urzędu Skarbowego.

Jaki jest termin na przekazanie JPK_VAT?

Pamiętaj, że JPK_VAT musisz wysyłać do Urzędu bez wezwania. Termin na wysyłkę JPK_VAT jest taki sam jak deklaracji VAT-7, tj. do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczanym, czyli pierwsza wysyłka nastąpi w lutym (za styczeń). Co ważne jeśli wysyłasz deklarację VAT kwartalnie to strukturę JPK_VAT i tak jesteś zobowiązany wysyłać co miesiąc. JPK_VAT jest traktowany jak każda deklaracja podatkowa, więc nie przesłanie JPK w terminie może skutkować nałożeniem kary. Oczywiście, jak każda deklaracja podlega korekcie, tzn. że możesz skorygować ujęte w niej dane.

Jak przekazać JPK_VAT z Faktura.pl do Urzędu?

Na pewno teraz zaczynasz się zastanawiać jak masz to przekazać do Urzędu Skarbowego. Otóż proces ten nie jest trudny.

Jesteś Klientem serwisu Faktura.pl i wystawiasz w nim swoje faktury sprzedażowe? Spokojnie, masz możliwość automatycznego generowania raportu JPK_VAT w części dotyczącej Twoich faktur sprzedaży (w formacie .xml) . Taki plik wystarczy, że wyślesz do swojego biura rachunkowego, gdzie zaciągną się dane do programu księgowego. Plik JPK_VAT zawiera również ewidencje faktur kosztowych, dlatego ten plik końcowy sporządzi i wyśle do Urzędu Skarbowego za Ciebie Twoja księgowa również przy pomocy programu księgowego.

Jak widzisz, przygotowywanie pliku JPK_VAT w Faktura.pl nie będzie trudne. Pamiętaj tylko aby dostarczyć w odpowiednim terminie niezbędne dokumenty i pliki swojej księgowej.

WYSTAW FAKTURĘ
sowa poleca portal

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program