Jaka jest kara za niezłożenie zeznania PIT w terminie?

29.01.2018 (Aktualizacja: 07.10.2024)

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każda osoba, która osiągała dochody, powinna się z nich rozliczyć przed urzędem skarbowym poprzez zeznanie PIT. Jeśli byłeś zatrudniony na etacie, wykonywałeś zlecenie, dzieło, prowadziłeś działalność gospodarczą musisz złożyć do swojego urzędu skarbowego zeznanie na odpowiednim druku. Termin złożenia większości zeznań to 30 kwietnia za rok poprzedni. Wyjątkiem są rozliczenia PIT-28 i PIT-16. Powinny zostać złożone do 31 stycznia przez osoby, które osiągają przychody opodatkowane ryczałtem oraz kartą podatkową.

Gdy 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, termin złożenia zeznań podatkowych zostaje przesunięty na najbliższy dzień roboczy. Dochody z 2017 roku musisz rozliczyć do 30 kwietnia 2018 roku, jest to poniedziałek. Do tego dnia powinieneś złożyć PIT w urzędzie skarbowym albo wysłać go Pocztą Polską lub przesłać drogą elektroniczną. Jakąkolwiek formę złożenia zeznania wybierzesz, zadbaj o potwierdzenie, abyś mógł udowodnić, że dopełniłeś obowiązku. Potwierdzeniem może być pieczątka wpływu z urzędu, potwierdzenie nadanie z Poczty albo UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), kiedy zeznanie PIT wysyłasz elektronicznie.

Niektórzy składają swoje rozliczenia bardzo szybko, nawet na początku stycznia, wielu podatników rozlicza się w kwietniu, ale są również tacy, którzy spóźniają się z rozliczeniem i robią to po terminie.

Jakie mogą Cię spotkać konsekwencje, jeżeli spóźnisz się ze złożeniem zeznania podatkowego?

1. Sankcje karnoskarbowe

Niezłożenia zeznania podatkowego w terminie może zostać potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, w zależności od kwoty podatku wynikającego z rozliczenia. Kara za spóźnienie wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości płacy minimalnej. W 2018 roku jest to od 210 zł do 42.000 zł. Z reguły kara wynosi kilkaset złotych. Dla uporczywych zapominalskich kwota może być wyższa.

2. Odsetki

Jeżeli z zeznania wynikał podatek do zapłaty, będziesz musiał go, oczywiście zapłacić, ale wraz z odsetkami.

3. Brak możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem

Rodzina

Wybierz polecany program do faktur

Spóźniając się ze złożeniem zeznania PIT nie tylko narażasz się na kary finansowe, ale również pozbawiasz pewnych przywilejów. Przede wszystkim nie możesz wtedy skorzystać z możliwości rozliczenia swoich dochodów wspólnie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem. W niektórych przypadkach wspólne rozliczenie jest znacznie korzystniejsze i pozwala zaoszczędzić duże kwoty podatku. Niestety, wniosek o wspólne rozliczenie można złożyć wyłącznie do 30 kwietnia. Jeśli więc złożysz PIT później i rozliczysz się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, będziesz musiał złożyć korektę i rozliczyć dochody oddzielnie.

4. Brak możliwości przekazania 1% podatku

Gdy chcesz przekazać 1% podatku na cele dobroczynne, możesz to zrobić tylko w zeznaniu złożonym terminowo. Jeżeli złożysz PIT po terminie, przepadnie Ci możliwość wsparcia wybranej organizacji pożytku publicznego.

5. Dłuższe oczekiwanie na zwrot podatku

W sytuacji, gdy z twojego zeznania wynika podatek do zwrotu, najlepiej złożyć rozliczenie jak najszybciej. Im później to zrobisz, tym później otrzymasz zwrot podatku. Urząd ma na to 3 miesiące. Najszybciej otrzymują zwrot osoby, które składają rozliczenia w styczniu i lutym, kiedy urzędy nie są jeszcze „zasypane” PITami.

6. Większa opłata za rozliczenie w biurze rachunkowym

Gdy zamierzasz skorzystać z pomocy biura rachunkowego i czekasz z rozliczeniem do końca kwietnia, może zdarzyć się, że w ostatnich dniach nie znajdziesz biura, które zechce przygotować zeznanie, albo zapłacisz za taką usługę więcej, niż w okresie, kiedy biura mają nieco mniej klientów.

Co powinieneś zrobić, jeśli spóźniłeś się ze złożeniem swojego zeznania?

Przede wszystkim przygotuj swoje rozliczenie: sam, albo z pomocą fachowców. Jeżeli wynika z niego podatek do zapłaty, powinieneś go wpłacić, wraz z odsetkami, na konto swojego urzędu skarbowego. Zeznanie złóż jak najszybciej. Lepiej, abyś zrobił to z własnej inicjatywy, zanim fiskus przyśle ci wezwanie. Warto dołączyć tzw. czynny żal, czyli wyjaśnienie zaistniałej sytuacji z uzasadnieniem, dlaczego się spóźniłeś. Dzięki temu możesz uniknąć mandatu.

sowa poleca portal

Jednorazowe opóźnienie zazwyczaj nie wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. Jeśli natomiast już ci się zdarzało składać rozliczenia po terminie, postaraj się na przyszłość nie dopuszczać do takiej sytuacji.

Dominik Bożek

Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.

in

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program