Jak i skąd pozyskać finansowanie dla małej firmy
27.11.2017 (Aktualizacja: 17.01.2025)
27.11.2017 (Aktualizacja: 17.01.2025)
Media bombardują nas codziennie propozycjami banków, prześcigających się w tworzeniu ofert finansowych dla osób fizycznych oraz firm. By nie przepaść w gąszczu reklam, należy zdawać sobie sprawę z prostego faktu: bank zawsze nastawiony jest na klienta masowego, o którego szczególnie zabiegać nie musi. Przyczyna jest prozaiczna. W świadomości społecznej od lat pokutuje przekonanie, że bank jest gwarantem niezawodności i bezpieczeństwa. Dlatego większość z nas pierwsze kroki kieruje do banku, zamiast zapoznać się z bogatą bazą ofert rynkowych.
Standardowe procedury uzyskiwania środków finansowych w bankach bywają żmudne i zawiłe. Podstawowym dokumentem, który trzeba złożyć jest oczywiście wniosek o dofinansowanie. Wewnętrzne zasady przyznawania bankowych limitów często wymagają również przedstawienia szeregu dokumentów finansowych i założycielskich firmy (w zależności od formy prawnej naszej działalności). W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą najczęściej potrzebne są: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numer NIP i REGON, zgoda współmałżonka na zaciąganie zobowiązań, lub poświadczenie rozdzielności majątkowej. Jeżeli chodzi o spółki, zwykle należy przedstawić: umowę spółki, numer NIP oraz REGON, odpis z KRS-u, zgodę wspólników na zaciąganie zobowiązań w imieniu spółki (w przypadku spółek prawa handlowego uchwałę dotyczącą zasad zaciągania zobowiązań).
Rozpocznij fakturowanie z intuicyjnym programem do faktur
Banki mogą zażądać różnego rodzaju zaświadczeń także w zależności od formy opodatkowania firmy: rozliczenia PIT-36 i PIT-36L z załącznikiem PIT/B (księgowość uproszczona), zeznania PIT-28, ewidencji przychodów za ostatni rok lub okres bieżący, wykazów środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (ryczałt od przychodów zewidencjonowanych), decyzje urzędów skarbowych o wysokości podatku dochodowego (karta podatkowa), bilanse zysków i strat za okres ubiegły lub bieżący, prognozy wpływów (pełna księgowość). Lista wymaganych dokumentów ma charakter fakultatywny, gdyż w każdej instytucji wygląda inaczej. Czasem konieczne jest poręczenie majątkowe i obroty na odpowiednim poziomie. Niektóre banki wprowadzają ponadto okresy karencji (nie finansują działalności od pierwszego dnia jej rozpoczęcia).
Elivo / Marketing i biznes
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej