Indywidualne konto ZUS – skąd je wziąć? Jak opłacać?
20.10.2022 (Aktualizacja: 17.01.2025)
20.10.2022 (Aktualizacja: 17.01.2025)
Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
Czym są koszty uzyskania przychodu?
Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
Jak płacić niskie podatki?
Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
Czy rower można wziąć na fakturę?
Indywidualny numer rachunku składkowego ZUS możesz pobrać na tej stronie. Numer rachunku możesz także sprawdzić w dowolnej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.
Potrzebne są do tego dwa identyfikatory:
1) pierwszy identyfikator (NIP, REGON, PESEL, Dowód osobisty, Paszport),
2) drugi identyfikator (REGON, PESEL, Dowód osobisty, Paszport, Imię i nazwisko, Nazwa skrócona płatnika ).
Jednym przelewem wpłacasz składki za siebie i wszystkich ubezpieczonych na indywidulany numer rachunku składkowego. Przelew do ZUS możesz wykonać przez przelew dedykowany do ZUS, ale też jak zwykły przelew. W polu odbiorca wpisz ZUS, natomiast w polu numeru konta odbiorcy wpisz numer otrzymany od ZUS lub wygenerowany za pomocą tej strony. W polu kwota operacji wpisz kwotę z ZUS wynikającą z deklaracji ZUS DRA.
Kliknij, aby poznać funkcje naszego programu do faktur
Składki opłacasz do:
Ważne!
Jeżeli koniec tego terminu przypada w święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.
Przykład:
Termin zapłaty podatku: | Ostateczny termin dokonania opłaty |
20.06.20XX – Czwartek (Święto, dzień ustawowo wolny od pracy) | 21.06.20XX – Piątek |
20.03.20XX – Niedziela | 21.03.20XX – Poniedziałek |
20.08.20XX – Sobota | 22.08.20XX – Poniedziałek |
Pamiętaj o przesłaniu do ZUS deklaracji rozliczeniowych, na podstawie których wyliczona jest kwota płatności. Termin płatności oraz wysyłki deklaracji są takie same.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej