27 Listopada
2017
powrót

Jak i skąd pozyskać finansowanie dla małej firmy

Mając dość sztywnych ram pracy na etacie i szefa nad głową, postanawiasz spróbować swych sił w samodzielnym biznesie. Szybko przekonujesz się, że ta zmiana nie wymaga tak skomplikowanych i karkołomnych działań, jak się wydawało. W dzisiejszych czasach prowadzenie firmy nie jest bowiem przywilejem nielicznych ani luksusem, na który stać wyłącznie potentatów. Własna działalność gospodarcza to obecnie bardzo popularna i powszechna forma uzyskiwania dochodu. Rejestracja wymarzonej firmy to jedynie formalność, trudności mogą wystąpić później. Trzeba zdobyć klientów i wyrobić sobie markę, aby biznes zaczął przynosić zyski. Każde przedsięwzięcie potrzebuje inwestycji, by rozwinąć skrzydła. Rozwój firmy spędza jednak sen z powiek nie tylko świeżo upieczonym przedsiębiorcom, ale także tym doświadczonym, którzy rozumieją potrzebę nieustannej modernizacji. Nowoczesna firma wymaga ciągłego przecierania nowoczesnych szlaków rozwoju. Tu pojawia się pytanie, w jaki sposób zdobyć na ten cel środki finansowe, jeżeli nie dysponuje się jeszcze zaoszczędzonym kapitałem.

Jak i skąd pozyskać finansowanie dla małej firmy


Co nam oferują banki?

Media bombardują nas codziennie propozycjami banków, prześcigających się w tworzeniu ofert finansowych dla osób fizycznych oraz firm. By nie przepaść w gąszczu reklam, należy zdawać sobie sprawę z prostego faktu: bank zawsze nastawiony jest na klienta masowego, o którego szczególnie zabiegać nie musi. Przyczyna jest prozaiczna. W świadomości społecznej od lat pokutuje przekonanie, że bank jest gwarantem niezawodności i bezpieczeństwa. Dlatego większość z nas pierwsze kroki kieruje do banku, zamiast zapoznać się z bogatą bazą ofert rynkowych.

Gdzie szukać alternatywy dla ofert bankowych?

Warto zauważyć, iż propozycje banków tylko z pozoru są konkurencyjne, ponieważ banki stać na windowanie kosztów. Doskonałą alternatywą dla przedsiębiorczych właścicieli firm są oferenci pozabankowi, jak na przykład Faktura.pl. To godny zaufania serwis wspierający, zarówno doświadczone firmy, jak i niewielkie, raczkujące przedsięwzięcia. Portal zapewnia interesujące limity finansowe dla firm na preferencyjnych warunkach. Platforma stwarza także dodatkowe narzędzia pomocne w obsłudze niezależnej biurowości, jak możliwość e-fakturowania. To optymalne rozwiązanie dla osób chcących prowadzić działalność w sposób racjonalny, a zarazem dynamiczny. Korzystając z usług serwisu, zyskujemy płynność ekonomiczną oraz szansę wzrostu naszego biznesowego imperium.>br>

Jakich dokumentów wymagają banki?

Standardowe procedury uzyskiwania środków finansowych w bankach bywają żmudne i zawiłe. Podstawowym dokumentem, który trzeba złożyć jest oczywiście wniosek o dofinansowanie. Wewnętrzne zasady przyznawania bankowych limitów często wymagają również przedstawienia szeregu dokumentów finansowych i założycielskich firmy (w zależności od formy prawnej naszej działalności). W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą najczęściej potrzebne są: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numer NIP i REGON, zgoda współmałżonka na zaciąganie zobowiązań, lub poświadczenie rozdzielności majątkowej. Jeżeli chodzi o spółki, zwykle należy przedstawić: umowę spółki, numer NIP oraz REGON, odpis z KRS-u, zgodę wspólników na zaciąganie zobowiązań w imieniu spółki (w przypadku spółek prawa handlowego uchwałę dotyczącą zasad zaciągania zobowiązań).

Banki mogą zażądać różnego rodzaju zaświadczeń także w zależności od formy opodatkowania firmy: rozliczenia PIT-36 i PIT-36L z załącznikiem PIT/B (księgowość uproszczona), zeznania PIT-28, ewidencji przychodów za ostatni rok lub okres bieżący, wykazów środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (ryczałt od przychodów zewidencjonowanych), decyzje urzędów skarbowych o wysokości podatku dochodowego (karta podatkowa), bilanse zysków i strat za okres ubiegły lub bieżący, prognozy wpływów (pełna księgowość). Lista wymaganych dokumentów ma charakter fakultatywny, gdyż w każdej instytucji wygląda inaczej. Czasem konieczne jest poręczenie majątkowe i obroty na odpowiednim poziomie. Niektóre banki wprowadzają ponadto okresy karencji (nie finansują działalności od pierwszego dnia jej rozpoczęcia).

Jak można uzyskać wsparcie finansowe w serwisie pozabankowym?

Serwis Faktura.pl pozwala ominąć niewygodne procedury bankowe, których przejście nie gwarantuje jeszcze uzyskania pozytywnej opinii. Portal oferuje środki finansowe bez zbędnych formalności (możliwość wypełnienia prostego formularza on-line). Decyzja o przyznaniu środków jest błyskawiczna, a serwis nie dyskwalifikuje przedsiębiorców, którzy są na początku swej biznesowej drogi. To niekonwencjonalna, lecz pewna forma inwestycji na miarę firmy XXI wieku.


SKORZYSTAJ Z LIMITU FINANSOWEGO

Michał Bąk

Elivo / Marketing i biznes