Faktura Uproszczona – co zawiera i kiedy ją wystawiać?
01.01.2017 (Aktualizacja: 17.01.2025)
01.01.2017 (Aktualizacja: 17.01.2025)
Zgodnie z art. 106e ust.5 pkt. 3 ustawy o VAT, fakturę uproszczoną może wystawiać każdy podatnik, bez względu na jego status rejestracji w podatku VAT, jeśli jego sprzedaż mieści się w ustawowych widełkach i nie podlega wyjątkom. Oznacza to, że jeśli spełniasz pozostałe warunki, to nieważne czy jesteś czynnym czy biernym podatnikiem podatku VAT, faktura uproszczona może być dla Ciebie. Najważniejszy warunek to taki, aby wartość sprzedaży ogółem nie przekroczyła 450 zł brutto bądź 100 euro brutto. Poza tym, na fakturze uproszczonej muszą znajdować się dane, za pomocą których można jednoznacznie określić stawkę oraz kwotę podatku. Jeśli łapiesz się na limity wartości sprzedaży, i nie dotyczą cię wyjątki, o których zaraz sobie opowiemy, wówczas to, czy wystawisz fakturę uproszczoną czy nie, zależy wyłącznie od Ciebie. Jest to Twój przywilej, a nie obowiązek.
Oczywiście od każdej reguły musi być jakiś wyjątek. Faktury uproszczonej nie możesz wystawić, nawet jeśli łapiesz się na kwotowe widełki dozwolonej sprzedaży, jeśli dokonujesz:
Termin wystawienia faktury uproszczonej jest taki sam jak zwykłej faktury VAT, tj. najpóźniej do 15. dnia miesiąca po miesiącu zakończenia dostawy czy usługi i nie wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy czy wykonaniem usługi.
Sprawdź, jak nasz program do faktur może uprościć Twoje rozliczenia
Faktura uproszczona powinna zawierać:
– datę wystawienia faktury i datę sprzedaży,
– kolejny numer faktury,
– dane sprzedawcy oraz nabywcy, w tym numery NIP,
– nazwę towaru lub usługi,
– kwotę ewentualnego rabatu,
– kwotę należności ogółem.
Obowiązkowym elementem faktury uproszczonej są informacje, dzięki którym bez wątpliwości będzie można określić kwotę podatku VAT dla poszczególnych stawek podatku VAT, tj. 23%, 8% lub 5%. Te informacje to na przykład kwota netto i brutto towaru czy usługi.
Poza tym są takie dane, których faktura uproszczona zawierać nie musi i należą do nich:
– dane nabywcy,
– ilość dostarczonych towarów lub wykonanych usług,
– cena jednostkowej towaru lub usługi,
– stawki podatku (w przypadku sprzedaży wg różnych stawek podatku VAT, powinno podać się stawkę podatku dla każdej pozycji),
– suma wartości sprzedaży netto,
– kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto.
Zgodnie z art. 106e ust. 7 ustawy o VAT, aby wyliczyć kwotę podatku VAT możesz zastosować poniższy wzór:
Kwota podatku = (wartość sprzedaży brutto * stawka podatku) / (100 + stawka podatku)
Przykład wyliczenia dla wartości sprzedaży 1000 zł brutto i stawki podatku 23%:
Kwota podatku = (1000 * 23) / (100 + 23) = 23000 / 123 = 186,99
Jak widać zagadnienie faktury uproszczonej jest dość proste. Najpierw musisz ustalić, czy odbiorcą Twoich usług i towarów jest przedsiębiorca czy konsument, potem czy sprzedaż łapie się na ustawowe widełki pozwalające wystawić fakturę uproszczoną, oraz upewnić się, że w Twoim przypadku nie mają zastosowania inne wyjątki, takie jak sprzedaż wysyłkowa lub czy podatku nie powinien rozliczyć nabywca. Następnie wystarczy trzymać się wytycznych co do elementów, które faktura musi posiadać, a które można pominąć. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci wystawianie faktur uproszczonych, polecamy korzystanie z programu do wystawiania faktur – Faktura.pl. Dzięki temu programowi nie zapomnisz o żadnej obowiązkowej pozycji faktury oraz zaoszczędzisz czas, który będziesz mógł poświęcić na nowe wyzwania.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej