Spółka cywilna – konstrukcja prawna
10.09.2021 (Aktualizacja: 24.01.2025)
10.09.2021 (Aktualizacja: 24.01.2025)
Każdy ze wspólników jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki w zakresie w jakim został umocowany umową spółki lub w sytuacji czynności nagłej (przeciwdziałanie niepowetowanej szkodzie). W przypadku sprzeciwu wspólnika do podjęcia czynności niezbędna jest uchwała.
Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie (tzn. łącznie) całym swoim majątkiem – zarówno tym wniesionym do spółki jak i osobistym. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może dochodzić całości swoich należności od każdego ze wspólników, bez względu na jego udział w spółce.
Każda spółka osobowa, czyli także spółka cywilna, nie jest podatnikiem. Oznacza to, że zobowiązania podatkowe są naliczane i odprowadzane na poziomie wspólników, a nie samej spółki. W odniesieniu do spółki osobowej mówimy o “udziale w zysku” jakim dysponują wspólnicy, a nie np. dywidendzie, która stanowi osobną podstawę opodatkowania.
Zalety spółki cywilnej:
Wady spółki cywilnej:
Skorzystaj ze sprawdzonego programu do faktur
Spółka cywilna była bardzo popularną formą prowadzenia prywatnej działalności w okresie PRL i u samych początków RP. Jednak pewne jej cechy nie zawsze przystają do realiów współczesnej gospodarki rynkowej. Z tego względu coraz częściej jest zastępowana spółką jawną.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
04.04.2025
W świecie podatków i fakturowania każdy szczegół ma znaczenie. Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT zostali zobowiązani do oznaczania sprzedaży odpowiednimi kodami GTU. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kody GTU, kto musi je stosować oraz jak poprawnie przypisywać towary i usługi do odpowiednich kategorii.
czytaj dalej24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej