Skąd wziąć pieniądze na start? Finansowanie biznesu przez klientów
07.08.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
07.08.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
O Airbnb słyszał chyba każdy. Przedsięwzięcie wystartowało w 2007 roku, gdy jeszcze nikt nie myślał, że dwóch absolwentów zawojuje rynek pokoi do wynajęcia. Gdy w San Francisco uczestnicy konferencji nie mogli znaleźć miejsc w hotelach nawet za cenę 1 tysiąca dolarów, oni postanowili udostępnić ludziom swoje mieszkanie. Wystarczyło kilka materacy i łóżek, by narodziła się idea. Rok później ta sama dwójka pomagała znaleźć zakwaterowanie osobom, które brały udział w Democratic National Convention w Denver. Tak Airbnb rozpoczął swoją działalność, właściwie bez żadnych pieniędzy na start, a do 2012 roku pozyskał z różnych funduszy venture ponad 120 milionów dolarów.
W całej tej opowieści ważna jest jedna rzecz – zapomina się o modelu biznesowym, który pełni w tym przypadku główną rolę. W Airbnb pieniądze wpłacane przez klientów pomagają finansować wzrost przedsiębiorstwa, co sprawia, że na wczesnym etapie działalności firma jest dużo mniej zależna od pomocy z zewnątrz. Tego rodzaju strategia jest jedną z tych, które powinny rozważać firmy, wprowadzając nowy produkt lub usługę na rynek. Otrzymywanie środków pieniężnych od klientów przed otrzymaniem produktu lub usługi wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Tego typu sposób finansowania biznesu jest możliwy praktycznie w każdym przypadku. Jedyne, co może zniechęcić klienta do tego typu płatności, to brak zaufania do sprzedawcy lub też marki. Dlatego bardzo ważne jest zbudowanie odpowiedniego poziomu zaufania, który przełoży się na zamówienia.
Największą zaletą tego typu finansowania jest to, że założyciele firmy skupiają się przede wszystkim na doskonaleniu produktu, obsługi klienta i dopasowania działalności do rynku, a nie na poszukiwaniu inwestorów, którzy mogą pomóc w dalszym rozwoju. Wiele firm i startupów technologicznych rozpoczęło swoją działalność w ten właśnie sposób. Ponadto biznesy, które czekają dłużej, aby zaakceptować zewnętrzne fundusze, zwykle otrzymują wyższe wyceny w momencie, gdy zdecydują się już na takie dotacje. Model finansowania przez klientów jest przydatny szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości pozyskania tradycyjnych form wsparcia pieniężnego, takich jak kredyty i pożyczki.
Zapominamy o jednej rzeczy. Jeśli przyjrzymy się młodym startupom, to okazuje się, że wiele z nich zaczyna poszukiwać klientów dopiero wtedy, gdy ich produkt lub usługa są na bardzo zaawansowanym etapie. To duży błąd, gdyż zderzenie się z rzeczywistością może być bardzo nieprzyjemne. Niejednokrotnie zdarza się, że zainwestowana praca, czas i pieniądze poszły do kosza, gdyż produkt w „naturalnym” środowisku okazał się zupełnie bezużyteczny. Dlatego warto pomyśleć i poświęcić czas na Minimal Viable Product (MVP). Dzięki temu bardzo szybko docieramy z produktem do etapu, w którym można go testować na wstępnie zainteresowanych klientach, znajomych czy też innych osobach. O tego typu testach pisał w swojej książce „Pięciodniowy sprint” Jake Knapp. Dzięki nim unikniemy niepotrzebnych wydatków na tym etapie działalności.
John Mullins z London Business School wyróżnił kilka modeli finansowania biznesu bezpośrednio przez klientów. Każdy z nich różni się od siebie, ale sprowadzają się one do jednego. We wszystkich przypadkach rozwiązanie to się sprawdziło, a firmy, które zdecydowały się działać w ten sposób, radzą sobie na rynku całkiem dobrze. Wraz ze swoim zespołem badawczym opisał on następujące modele finansowania biznesu przez klientów:
Nie można zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy, która może zniechęcać klientów do pierwszych zakupów w naszej firmie. Brak zaufania może być destrukcyjny dla przedsiębiorstwa, dlatego ważne jest tworzenie odpowiedniego wizerunku firmy oraz produktu. Nowe biznesy muszą być „transparentne” dla potencjalnych klientów, a opisywany produkt lub usługa muszą faktycznie być tymi, które sprzedajemy. Dobra marka pozostaje z nami na długo.
Startując z nowym biznesem, warto zastanowić się nad sposobami jego finansowania. Nie można też zapomnieć o testowaniu produktu i dopasowaniu go do rynku, a także konsumentów. Trzeba także dobrać odpowiednią strategię komunikacji, która w jasny sposób przekaże naszym potencjalnym klientom, dlaczego warto wydać pieniądze właśnie na nasze rozwiązanie.
Elivo / Marketing i biznes
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej