Jak i skąd pozyskać finansowanie dla małej firmy

27.11.2017

Mając dość sztywnych ram pracy na etacie i szefa nad głową, postanawiasz spróbować swych sił w samodzielnym biznesie. Szybko przekonujesz się, że ta zmiana nie wymaga tak skomplikowanych i karkołomnych działań, jak się wydawało. W dzisiejszych czasach prowadzenie firmy nie jest bowiem przywilejem nielicznych ani luksusem, na który stać wyłącznie potentatów. Własna działalność gospodarcza to obecnie bardzo popularna i powszechna forma uzyskiwania dochodu. Rejestracja wymarzonej firmy to jedynie formalność, trudności mogą wystąpić później. Trzeba zdobyć klientów i wyrobić sobie markę, aby biznes zaczął przynosić zyski. Każde przedsięwzięcie potrzebuje inwestycji, by rozwinąć skrzydła. Rozwój firmy spędza jednak sen z powiek nie tylko świeżo upieczonym przedsiębiorcom, ale także tym doświadczonym, którzy rozumieją potrzebę nieustannej modernizacji. Nowoczesna firma wymaga ciągłego przecierania nowoczesnych szlaków rozwoju. Tu pojawia się pytanie, w jaki sposób zdobyć na ten cel środki finansowe, jeżeli nie dysponuje się jeszcze zaoszczędzonym kapitałem.

Co nam oferują banki?

Media bombardują nas codziennie propozycjami banków, prześcigających się w tworzeniu ofert finansowych dla osób fizycznych oraz firm. By nie przepaść w gąszczu reklam, należy zdawać sobie sprawę z prostego faktu: bank zawsze nastawiony jest na klienta masowego, o którego szczególnie zabiegać nie musi. Przyczyna jest prozaiczna. W świadomości społecznej od lat pokutuje przekonanie, że bank jest gwarantem niezawodności i bezpieczeństwa. Dlatego większość z nas pierwsze kroki kieruje do banku, zamiast zapoznać się z bogatą bazą ofert rynkowych.

Jakich dokumentów wymagają banki?

Standardowe procedury uzyskiwania środków finansowych w bankach bywają żmudne i zawiłe. Podstawowym dokumentem, który trzeba złożyć jest oczywiście wniosek o dofinansowanie. Wewnętrzne zasady przyznawania bankowych limitów często wymagają również przedstawienia szeregu dokumentów finansowych i założycielskich firmy (w zależności od formy prawnej naszej działalności). W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą najczęściej potrzebne są: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numer NIP i REGON, zgoda współmałżonka na zaciąganie zobowiązań, lub poświadczenie rozdzielności majątkowej. Jeżeli chodzi o spółki, zwykle należy przedstawić: umowę spółki, numer NIP oraz REGON, odpis z KRS-u, zgodę wspólników na zaciąganie zobowiązań w imieniu spółki (w przypadku spółek prawa handlowego uchwałę dotyczącą zasad zaciągania zobowiązań).

sowa poleca portal

Banki mogą zażądać różnego rodzaju zaświadczeń także w zależności od formy opodatkowania firmy: rozliczenia PIT-36 i PIT-36L z załącznikiem PIT/B (księgowość uproszczona), zeznania PIT-28, ewidencji przychodów za ostatni rok lub okres bieżący, wykazów środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (ryczałt od przychodów zewidencjonowanych), decyzje urzędów skarbowych o wysokości podatku dochodowego (karta podatkowa), bilanse zysków i strat za okres ubiegły lub bieżący, prognozy wpływów (pełna księgowość). Lista wymaganych dokumentów ma charakter fakultatywny, gdyż w każdej instytucji wygląda inaczej. Czasem konieczne jest poręczenie majątkowe i obroty na odpowiednim poziomie. Niektóre banki wprowadzają ponadto okresy karencji (nie finansują działalności od pierwszego dnia jej rozpoczęcia).

Michał Bąk

Elivo / Marketing i biznes

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program