Formularz VAT-26 – co to jest, do czego służy, kiedy złożyć?
17.06.2022 (Aktualizacja: 02.10.2024)
17.06.2022 (Aktualizacja: 02.10.2024)
Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
✅ Czym są koszty uzyskania przychodu?
✅ Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
✅ Jak płacić niskie podatki?
✅ Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
✅ Czy rower można wziąć na fakturę?
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, bez żadnych dodatkowych obowiązków masz prawo odliczyć 50% podatku VAT (podatek od towarów i usług) od zakupu pojazdu, a później wydatków związanych z ich eksploatacją (np. paliwo, naprawy). Pełne odliczenie VAT 100% jest możliwe tylko w określonych przypadkach, tj.:
Podsumowując, jeżeli chcesz, żeby dla wydatków na pojazd osobowy użytkowany tylko w działalności odliczać pełen VAT 100%, musisz:
W tym artykule skupiamy się na formularzu VAT-26 (Informacja o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie w działalności).
Przeczytaj też: „Kilometrówka dla celów VAT 2022 – co to jest, czy jest obowiązkowa, jak złożyć?”
Jeżeli chcesz złożyć druk VAT-26, najpierw musisz go uzupełnić. Na pierwszej stronie podaj swój numer NIP, dane identyfikacyjne i wskaż odpowiedni urząd skarbowy:
Oznacz także cel składania formularza (złożenie informacji lub aktualizacja). Jeżeli dokument składasz w wersji elektronicznej, nie musisz uzupełniać pozycji 4. (numer załącznika). To dla składania formularza w formie papierowej, ale tylko na wypadek, gdyby liczba zgłaszanych pojazdów przekraczała liczbę pozycji do wpisania w sekcji C (na jednym druku możesz zgłosić do 9 pojazdów). Jeżeli jest ich więcej, musisz wypełnić kolejny druk i oznaczyć go odpowiednim numerem załącznika.
Kluczowa jest strona druga, a dokładniej sekcja „C”, w której uzupełniasz dane pojazdu, tj.:
Ostatnia jest sekcja „D”, gdzie oprócz daty wymagane są imię, nazwisko, telefon kontaktowy i podpis podatnika, ewentualnie osoby, która będzie Twoim reprezentantem.
Jak widzisz, wypełnienie druku VAT-26 nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym. Samą deklarację możesz złożyć na kilka sposobów, tj.:
Zgłoszenia pojazdów wykorzystywanych wyłącznie w działalności gospodarczej najwygodniej dokonać drogą online. Szczególnie że masz kilka możliwości, żeby wysłać uzupełniony formularz przez środki komunikacji elektronicznej:
Pamiętaj, że deklaracji VAT-26 nie złożysz przez ePUAP i nie podpiszesz go Profilem Zaufanym. Żeby podpisać dokument wysłany elektronicznie, możesz to zrobić poprzez:
podpis kwalifikowany,
dane autoryzujące (imię i nazwisko, numer PESEL lub NIP, data urodzenia, kwota przychodu z zeznania podatkowego składanego w poprzednim roku).
Wybierz polecany program do faktur
Jeżeli chcesz złożyć formularz VAT-26 lub go zaktualizować, pamiętaj o dwóch terminach:
Jeżeli odliczasz pełen VAT od pojazdów osobowych użytkowanych w firmie, a przy tym nie dokonasz zgłoszenia formularza VAT-26 lub złożysz go po terminie, możesz ponieść tego konsekwencje. Za takie niedopatrzenie w 2022 roku urząd skarbowy może nałożyć maksymalną karę w wysokości 28 895,040 zł. To odpowiednik 720 stawek dziennych (dzienna stawka w 2022 roku to 40,132 zł).
Dlatego brak zgłoszenia lub złożenie go po terminie jest mocno ryzykowne. Bezpieczniej wówczas odliczyć tylko 50% VAT i złożyć deklarację w terminie w kolejnym miesiącu. Ewentualnie należy złożyć korektę, która pozwoli odzyskać część nieodliczonego podatku VAT.
Pomaga także instytucja tzw. czynnego żalu. Urząd może wówczas odstąpić od kary. Ważne natomiast, żeby prawidłowy druk VAT-26 złożyć przed dokonaniem czynności wyjaśniających, kontrolnych lub wszczęciem postępowania skarbowego.
Podsumowując, formularz VAT-26 to dokument, jaki należy złożyć, jeżeli użytkujesz w swojej firmie pojazd osobowy i chcesz odliczać pełen VAT od ponoszonych z tego tytułu wydatków. Oczywiście dotyczy to tylko tych pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, bez użytkowania ich w obszarach życia prywatnego. Pamiętaj też, że oprócz zgłoszenia takiego pojazdu na druku VAT-26, musisz także stworzyć regulamin użytkowania pojazdów w firmie i prowadzić dla nich ewidencję przebiegu. Tylko w ten sposób możesz odliczać 100% VAT od kosztów zakupu i ich eksploatacji (m.in. paliwo, naprawy, serwis).
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej