5 różnic pomiędzy spółką z o.o. a jednoosobową działalnością gospodarczą

26.01.2018

Masz pomysł na biznes, zdecydowałeś, że założysz firmę. Teraz pora na wybór formy prawnej. Najczęściej spotykane to jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Różnią się one kosztami rejestracji, zakresem odpowiedzialności za zobowiązania, opodatkowaniem. To, która będzie najlepsza dla Ciebie zależy od wielu czynników, np. od tego czym chcesz się zajmować, jakich będziesz miał kontrahentów, ale również od tego jak wygląda Twoja sytuacja majątkowa i rodzinna.

Zastanawiasz się, co możesz odliczyć od podatku?

Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:

✅ Czym są koszty uzyskania przychodu?
✅ Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
✅ Jak płacić niskie podatki?
✅ Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
✅ Czy rower można wziąć na fakturę?

1. Formalności

Indywidualną działalność gospodarczą założysz szybko i bezpłatnie. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie miasta, dokonując wpisu do CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga dużo więcej formalności. Musi zostać zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego, należy sporządzić umowę spółki u notariusza. Wiąże się to ze znacznie wyższymi kosztami niż zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Możliwa jest też rejestracja spółki z o.o. elektronicznie. Jest to sposób dużo tańszy i szybszy, ale ma inną wadę – umowa spółki zawiera wówczas tylko podstawowe elementy, które nie zawsze będą wystarczające. Przy zakładaniu spółki z o. o. konieczne jest ponadto wniesienie kapitału w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Działalność gospodarczą możesz zarejestrować, nawet nie posiadając żadnych środków. Spółka z o.o. jest oddzielnym bytem prawnym, nawet jeśli jesteś jej prezesem i głównym udziałowcem (właścicielem), nie możesz jej traktować jak własnej działalności. Każda złotówka, która do firmy wpływa, i która z firmy wychodzi, musi mieć pokrycie np. w fakturach, umowach. Nie możesz dowolnie wpłacać i wypłacać pieniędzy z konta firmy. Wiele decyzji musi być podjętych w formie uchwał. Również zmiany (np. dopisanie kodu PKD) wymagają wizyty w sądzie i zgłoszenia do KRSu.

2. Odpowiedzialność

Prowadząc indywidualna działalność gospodarczą musisz liczyć się z nieograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania firmowe. Przedsiębiorcy zakładają firmę, aby zarabiać, ale nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Gdyby zdarzył się czarny scenariusz i Twoja firma popadła w długi, odpowiadasz za nie całym swoim majątkiem. W przypadku spółki z o.o. odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wysokości wniesionych udziałów.

3. Składki ZUS

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zazwyczaj przez pierwsze dwa lata mogą płacić preferencyjną składkę ZUS w wysokości około 500 zł miesięcznie. Później jest to kwota około 1200 zł za miesiąc. Dla wielu małych firm jest to duże obciążenie, bo składka musi być opłacana niezależnie od tego, czy firma przynosi zyski, czy ma stratę. W spółce z o.o., w której jest przynajmniej dwóch wspólników, ani wspólnicy, ani członkowie zarządu nie są objęci obowiązkowymi składkami do ZUS. Możliwe jest uniknięcie składek ubezpieczeniowych albo ograniczenie ich do niewielkiej kwoty. Dlatego, między innymi, spółka z o.o. jest coraz częściej wybieraną formą prowadzenia działalności.

4. Podatek dochodowy

W działalności gospodarczej możesz wybrać pomiędzy kilkoma formami opodatkowania – podatkiem płaconym od dochodu wg skali 18 i 32 % lub liniowo 19%, albo płaconym ryczałtem od przychodu. Spółka z o.o., jako osoba prawna płaci od swojego dochodu podatek CIT 19% lub 15%. Jeżeli będziesz wypłacał pieniądze ze spółki w formie dywidendy, pojawi się podwójne opodatkowanie zysku spółki, co jest często podnoszone jako wada spółki z o.o. Można tego jednak uniknąć, zwiększając koszty.

5. Księgowość

Przedsiębiorca działający w formie jednoosobowej działalności gospodarczej może prowadzić uproszczoną księgowość lub ewidencję przychodów, spółka z o.o. musi natomiast prowadzić pełne księgi handlowe, sporządzać bilans. Jest to znacznie bardziej skomplikowane, wymaga większej wiedzy księgowego i jest droższe. Opłata w biurach rachunkowych za prowadzenie księgi dla jednoosobowej działalności gospodarczej zaczyna się nawet od 100-200 zł netto, natomiast księgowość spółki z o.o. to już wydatek rzędu minimum 500 złotych, a przy większej skali działania firmy, może sięgać nawet kilku tysięcy zł.

Jak forma prowadzenia biznesu będzie najlepsza dla Ciebie?

Jeśli masz bardzo mały budżet, będziesz sprzedawać swoje towary lub usługi osobom nieprowadzącym działalności, nie planujesz dużych inwestycji, na początek możesz założyć indywidualną działalność gospodarczą. Przez 2 lata będziesz płacił niskie składki ZUS, podatek dochodowy zapłacisz dopiero, jeśli będziesz miał dochód, innych kosztów nie musisz na początku ponosić.

Natomiast jeżeli Twoi potencjalni klienci chętniej kupują od spółki, zamierzasz wziąć duży kredyt firmowy, zatrudniać wielu pracowników i działać na większą skalę, albo bardzo doskwierają ci składki ZUS – rozważ założenie spółki z o. o.

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program