Jak założyć działalność gospodarczą?
01.12.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
01.12.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Od kilku lat proces ten jest uproszczony. Poniżej przedstawiam rozwiązania, z których możesz skorzystać, aby założyć działalność gospodarczą:
W każdym z powyższych przypadków musisz wypełnić Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej – CEIDG-1. Poza standardowymi danymi musisz podać też kilka ważnych informacji, takich jak liczba zatrudnionych czy formę opłacania podatku dochodowego. Działalności gospodarczej nie możesz zarejestrować z datą wcześniejszą. Działalność rejestrowana jest na bieżąco w momencie wprowadzania wniosku CEIDG-1 przez urzędnika. Możesz natomiast wypełnić i złożyć wniosek wcześniej, z zaznaczeniem, że prowadzenie działalności rozpocznie się np. za kilka dni.
Oprócz Twoich danych, we wniosku wymagane jest podanie jeszcze kilku dodatkowych informacji. Zwróć uwagę jak wpisać je prawidłowo:
Po złożeniu wniosku w Urzędzie bądź przekazaniu go drogą elektroniczną musisz dopełnić jeszcze kilka ważnych obowiązków, związanych z rozpoczęciem działalności:
Jak widać założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest takie trudne. Musisz pamiętać o kilku ważnych elementach, a na pewno poradzisz sobie bez żadnych problemów. Rejestracja działalności gospodarczej zajmie chwilę, a Twoja firma widoczna będzie w bazie przedsiębiorców już następnego dnia. Legalną działalność, tj. wystawianie faktur, zaczynasz od dnia rejestracji działalności gospodarczej podanego we wniosku CEIDG-1 (nie od dnia złożenia wniosku o rejestrację, ponieważ mogą to być różne daty). Zarejestrowanie swojej firmy możesz sprawdzić w bazie przedsiębiorców na stronie www.ceidg.gov.pl. Już od następnego dnia po dniu złożenia wniosku będziesz widniał w bazie. W zależności od tego jaki dzień rozpoczęcia działalności podałeś, możesz mieć status „aktywny” lub „oczekuje na rozpoczęcie” z podaniem daty od kiedy Twoja działalność będzie aktywna. Pamiętaj, że rejestracja działalności gospodarczej jest wolna od opłat. Zgłoszenie do VAT-u oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również jest bezpłatne. Kiedyś zgłoszenie do VAT-u było płatne, ale teraz jedynie uzyskanie zaświadczenie, że jesteśmy płatnikiem VAT jest objęte opłatą, sama rejestracja jest wolna od opłat.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej