Jak wysłać ZUS DRA z naszej aplikacji?
11.03.2024 (Aktualizacja: 19.02.2025)
11.03.2024 (Aktualizacja: 19.02.2025)
Deklarację należy złożyć do:
Jak wysłać ZUS DRA:
W systemie Faktura.pl po rozliczeniu miesiąca w zakładce Księgowość w kolumnie ZUS pojawi się ikona pobrania – Pobierz dokument. Po pobraniu dokumentu zaloguj się na swoje konto w PUE ZUS.
Po zalogowaniu przejdź do zakładki ePłatnik à Dokumenty à Import KEDU, następnie naciśnij Dalej. Nie widzisz zakładki ePłatnik – aktywuj ją.
Na kolejnej stronie nic nie wybierasz, naciśnij Dalej.
W tym kroku należy wczytać poprzez przycisk Wybierz plik, który pobrałeś z Faktura.pl.
Po dodaniu pliku naciśnij Dalej.
Zaznaczamy ZUS DRA i następnie klikamy Zakończ.
Otrzymasz komunikat – naciśnij Tak.
Teraz przechodzimy do zakładki Dokumenty –> Dokumenty robocze, wybieramy ZUS DRA i naciskamy Zatwierdź.
Na koniec przejdź do zakładki Dokumenty –> Dokumenty zatwierdzone, wybierz ZUS DRA i naciśnij Wyślij.
Ostatnim krokiem jest podpisanie dokumentów, możesz to zrobić:
2. Przy pomocy Eksperta księgowego Faktura.pl.
W systemie Faktura.pl po rozliczeniu miesiąca w zakładce Księgowość w kolumnie ZUS należy kliknąć w ikonkę Wyślij deklarację do ZUS.
Zlecając wysyłkę zauważysz status realizacji wysyłki wraz z datą i godziną zmiany statusu:
Wysyłka jest realizowana w dni robocze. Zleceneia zgłoszone do godziny 15:00 będą składane jeszcze tego samego dnia. Zlecenia zgłaszane po 15:00 będą wysyłane następnego dnia roboczego.
Usługa jest dostępna dla firm, które mają w naszym programie jeden z poniższych abonamentów:
Uwaga!
Czas oczekiwania na potwierdzenie przyjęcia DRA w ZUS (UPO) może trwać 7 dni – jest to wymóg programu Płatnik.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
24.03.2025
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej13.03.2025 (Aktualizacja: 24.03.2025)
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie jest w stanie wykorzystać przysługujących mu dni wolnych. W takich przypadkach przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czyli finansowa rekompensata za niewykorzystany czas odpoczynku.
czytaj dalej07.03.2025 (Aktualizacja: 19.03.2025)
Cena netto to pojęcie kluczowe dla przedsiębiorców, księgowych oraz wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rozróżnienie między ceną netto a brutto, znajomość zasad obliczania podatku VAT oraz świadomość konsekwencji prawnych związanych z prezentacją cen to fundamenty prawidłowego zarządzania finansami. W tym artykule przybliżymy, czym jest cena netto, jak ją obliczyć i jakie ma zastosowanie w praktyce.
czytaj dalej