Jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby dostać zasiłek macierzyński na działalności?
17.11.2017 (Aktualizacja: 22.01.2025)
17.11.2017 (Aktualizacja: 22.01.2025)
Jeśli chcesz uzyskać zasiłek macierzyński prowadząc działalność gospodarczą, musisz być objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym oraz opłacać składkę na to ubezpieczenie w terminie. Składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest częścią składki na ubezpieczenie społeczne. W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie obowiązuje tzw. okres wyczekiwania. Oznacza to, że zasiłek macierzyński należy Ci się już od pierwszego dnia obowiązywania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dodam, że możesz wystąpić o zasiłek macierzyński już na 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu.
Musisz teraz złożyć odpowiednie dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jakie to dokumenty?
Po okresie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego możesz też wystąpić o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego. Możesz wystąpić o ten zasiłek na jednym wniosku z zasiłkiem macierzyńskim za okres urlopu macierzyńskiego dopisując dodatkowo datę rozpoczęcia zasiłku, oraz że ojciec dziecka (tu należy podać dane ojca dziecka) nie będzie występował o ten zasiłek ze swojego ubezpieczenia.
Na dostarczenie wszystkich dokumentów do ZUS-u masz 14 dni od daty urodzenia dziecka. ZUS na rozpatrzenie sprawy i wypłatę zasiłku ma czas do 30 dni.
„Urlop macierzyński” trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (w przypadku urodzenia więcej dzieci przy jednym porodzie długość urlopu macierzyńskiego wzrasta), a „urlop rodzicielski” trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka (w przypadku urodzenia więcej dzieci urlop rodzicielski się wydłuża). Łącznie zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest wypłacany przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Wysokość zasiłku zależy od wysokości opłacanych przez Ciebie składek. Im wyższe składki opłacasz, tym wyższy zasiłek otrzymasz. Do wyliczenia zasiłku, ZUS pod uwagę bierze ostatnie 12 miesięcy opłacania składek. Pamiętaj, że możesz podwyższyć podstawę wymiaru składek co będzie skutkowało otrzymaniem wyższego zasiłku.
Po otrzymaniu zasiłku macierzyńskiego możesz nadal prowadzić działalność gospodarczą lub też zawiesić firmę i zająć się wychowaniem dziecka. Jeśli zdecydujesz się nadal prowadzić działalność, to z tytułu prowadzenia działalności będziesz opłacać tylko składkę zdrowotną. Jeśli nie zdecydowałaś się na opłacanie wyższej składki i Twój zasiłek nie jest wyższy niż 1000 zł, to możesz wnioskować o wyrównanie zasiłku do 1000 zł i dodatkowo z tytułu działalności nie będziesz obowiązana opłacać składki zdrowotnej.
Jeśli ojciec dziecka nie zdecyduje się na podzielenie urlopu rodzicielskiego z mamą, to ma on jeszcze prawo do zasiłku ojcowskiego w wysokości 14 dni do wykorzystania od dnia narodzenia dziecka do ukończenia przez nie drugiego roku życia.
Jak widać otrzymanie zasiłku macierzyńskiego nie jest trudne, musisz tylko pamiętać o dokumentach, które musisz złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz o zgłoszeniu się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeśli napotkasz problem przy wypełnianiu dokumentów, można skorzystać z pomocy pracowników ZUS-u.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
11.04.2025
Rok 2025 przynosi zmiany, które mają znaczenie dla wszystkich podatników w Polsce. Kwota wolna od podatku to temat budzący zawsze duże zainteresowanie, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na etacie. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest kwota wolna od podatku, jak wpływa na nasze wynagrodzenia, jakie zmiany nas czekają i jak wygląda sytuacja w innych krajach.
czytaj dalej04.04.2025 (Aktualizacja: 11.04.2025)
W świecie podatków i fakturowania każdy szczegół ma znaczenie. Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT zostali zobowiązani do oznaczania sprzedaży odpowiednimi kodami GTU. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kody GTU, kto musi je stosować oraz jak poprawnie przypisywać towary i usługi do odpowiednich kategorii.
czytaj dalej24.03.2025 (Aktualizacja: 11.04.2025)
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej