Nota korygująca i faktura korygująca – co to jest? Wzór
28.02.2023 (Aktualizacja: 07.10.2024)
28.02.2023 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
✅ Czym są koszty uzyskania przychodu?
✅ Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
✅ Jak płacić niskie podatki?
✅ Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
✅ Czy rower można wziąć na fakturę?
Nota korygująca jest wystawiana wtedy, gdy sprzedawca musi poprawić informacje podane na fakturze, takie jak:
Innym zdarzeniem, gdy taka nota jest wystawiana w przypadku, gdy sprzedawca jest zmuszony do anulowania części lub całej transakcji. Nota korygująca zazwyczaj zawiera dane dotyczące transakcji, takie jak:
Dane potrzebne do wystawienia dokumentu:
Poznaj nasz polecany program do faktur
Faktura korygująca to dokument wystawiany przez sprzedawcę, który – jak sama nazwa wskazuje – koryguje lub poprawia wystawioną wcześniej fakturę. Faktura korygująca może być wystawiona wtedy, gdy sprzedawca musi zmienić dane na fakturze, takie jak:
Innym zastosowaniem, gdy korzystamy z tego rozwiązania jest sytuacja, gdy sprzedawca musi anulować część lub całą transakcję. Faktura korygująca najczęściej ma dane transakcji, takie jak:
Wzór faktury korygującej:
Dane potrzebne na dokumencie.
Data:
Sprzedawca:
Kupujący:
Opis transakcji:
Kwota oryginalnej faktury:
Kwota korekty:
Kwota do zapłaty:
Podpis sprzedawcy:
Podpis kupującego:
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
28.01.2025
Odsetki podatkowe są nieodłącznym elementem systemu podatkowego i dotyczą każdego podatnika, który nie dokonał wpłaty zobowiązań podatkowych w terminie. Zrozumienie zasad ich naliczania, regulacji prawnych oraz możliwości ich obliczania jest kluczowe dla utrzymania finansowej stabilności.
czytaj dalej23.01.2025
Działalność nierejestrowana to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która nie wymaga rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Prowadząc działalność nierejestrowaną, osoba prowadząca może legalnie wykonywać usługi lub sprzedaż towarów, pod warunkiem że jej przychód należny nie przekroczy określonego limitu minimalnego wynagrodzenia.
czytaj dalej21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej