Na jakie ułatwienia podatkowe w Polsce może liczyć start-up?
12.09.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
12.09.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Jeszcze kilka lat temu nie było kolorowo – na ulgi i zwolnienia podatkowe mogły liczyć jedynie przedsiębiorstwa, które wykazywały już jakieś dochody. Inaczej jednak sprawa ma się ze start-upami. Tu z dochodami na początku działalności bywa różnie. Takie firmy specjalizują się w opracowywaniu, czasem latami, nowych rozwiązań w dziedzinach jak nowe technologie, IT, biotechnologia, medycyna. Wydają niejednokrotnie ogromne fundusze na badania i rozwój, a ewentualny zwrot kosztów inwestycji i przychody nadchodzą dopiero po opracowaniu, opatentowaniu i wypuszczeniu w świat produktu. Do czasu gdy firma wymyśli i przyjmie sensowny plan finansowy i nauczy się zarządzać, może ponieść poważne straty finansowe, lub nawet balansować na granicy przetrwania. Na szczęście w zeszłym roku rząd przyjął tzw. małą ustawę o innowacyjności, która życzliwiej przyjrzała się sytuacji podatkowej start-upów. Od stycznia 2017 weszły w życie udogodnienia podatkowe dla start-upów. Przyjrzyjmy się zatem, na jakie ułatwienia podatkowe można liczyć, zakładając nowe przedsiębiorstwo w formie start-up.
Po pierwsze, od tego roku zniesiono opodatkowanie podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej, czyli wniesienia do kapitału firmy pomysłów, patentów, innowacyjnego rozwiązania, know-how – wszystkiego co niematerialne, ale wartościowe. Akcje spółki otrzymane w zamian za wniesioną aportem własność intelektualną nie są już opodatkowane. To istotne dla twórców, którzy chcą wejść w spółkę kapitałową. Nie są oni zobligowani do płacenia podatku od wkładu intelektualnego niepieniężnego. Do niedawna uznawano go za przychód, który normalnie niósł za sobą podatek. Nowe rozwiązanie pozwala na komercjalizowanie innowacyjnych pomysłów naukowców czy wynalazców, bez obaw o ponoszenie dodatkowych kosztów. Nie trzeba majątku, by założyć z kimś spółkę i rozpocząć podróż ku przekuciu swoich idei na komercyjny sukces. Wystarczy, że mamy pomysł, a wniesienie go do przedsiębiorstwa nic nas już nie kosztuje.
Kolejne ułatwienia dotyczą kosztów. Do listy kosztów, jakie ponieść mogą małe i średnie firmy dopisano: koszty uzyskania patentu na wynalazek, koszty uzyskania prawa ochronnego na wzór użytkowy lub koszty uzyskania prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Ma to zachęcić do patentowania wynalazków, a tym samym uchronić przedsiębiorców przed przykrymi skutkami sytuacji, gdy ktoś sprzedaje ich rozwiązanie pod swoim szyldem. Koszty poniesione na patentowanie mogą zostać odliczone, nie ma więc już „wymówki” przed podjęciem takiego kroku. Podwyższona została także kwota maksymalnego odliczenia kosztów kwalifikowanych, które zostały poniesione na badania i rozwój (B+R). Dla mikro-przedsiębiorców, małych i średnich firm te odliczenia wynoszą teraz do 50%, a w przypadku dużych firm do 50% na poniesione wydatki osobowe oraz do 30% pozostałych wydatków związanych z działalnością B+R. To spore ułatwienie, które zachęca do inwestowania w stworzenie własnej strefy badawczo-rozwojowej lub zawarcie współpracy z inwestorem w zakresie pracy nad wspólnym projektem.
Ostatnie ułatwienia dla innowacyjnych małych firm to zwrot gotówkowy. Start-upy prowadzące działalność w zakresie badań i rozwoju (B+R) mogą uzyskać zwrot gotówkowy za poniesione wydatki. Przedsiębiorca, który poniósł wydatki na B+R i równocześnie zanotował stratę, może od razu otrzymać zwrot gotówkowy w wysokości 18% lub 19% (zależnie od skali podatkowej) potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia. Ponieważ start-upy B+R w zdecydowanej większości na progu swojej historii notują stratę, taki zwrot gotówkowy może być bardzo przydatny i ułatwić prowadzenie dalszych badań.
Ponadto, w nowych przepisach, z 3 do 6 lat wydłużono okres, w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Podatnik może przesunąć odliczenia na późniejszy okres (np. gdy osiągnie efekty swojej pracy i przychody z jej komercjalizacji). Dzięki takiemu wydłużeniu okresu, nareszcie mamy sytuację odpowiadającą rzeczywistości, w jakiej często funkcjonują przedsiębiorcy o krótkim stażu. Daje to więcej czasu na przeprowadzenie dogłębnych badań i analiz, rozwijanie produktu czy usługi, zanim start-up zdecyduje się wypuścić produkt na rynek. Nie trzeba się już aż tak spieszyć, by uzyskać upragnione odliczenie. Późniejsze odliczenie kosztów B+R jest alternatywą dla wspomnianej możliwości uzyskania od razu zwrotu gotówkowego.
Nowe przepisy oferujące ułatwienia podatkowe dla start-upów są dobrym kierunkiem rozwoju systemu podatkowego dla tej specyficznej branży. Zniesienie opodatkowania wniesienia własności intelektualnej, odliczenie kosztów na badania i rozwój czy zwrot gotówkowy wydatków na B+R być może zachętą dla niektórych innowatorów do zakładania spółek, tworzenia bazy rozwojowej i owocnej pracy przy badaniach nad przełomowymi rozwiązaniami czy produktami. Będą się czuli bezpieczniej i stabilniej finansowo, oczekując na przychody ze swojej działalności.
Elivo / Marketing i biznes
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej