A może…podróż do Gryzonii?

27.07.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)

Gdzie leży Gryzonia? Czy jest to miasto czy wyspa? Dlaczego jej nazwa kojarzy się z małymi ssakami wyposażonymi w ostre siekacze i długie ogony? – Takie pytania pojawiały się w mojej głowie, gdy pierwszy raz usłyszałam o szwajcarskim kantonie.

Szwajcaria składa się z 26 kantonów, które kiedyś były samodzielnymi mini – państwami. Co ciekawe każdy z kantonów posiada własną konstytucję oraz jednoizbowe parlamenty. Gryzonia jest największym z nich. Położona jest w Alpach Retyckich na pograniczu Włoch, Austrii i Lichtensteinu. Jej stolica to Chur – najstarsze miasto Szwajcarii.

Skąd ta nazwa?

Szukając dla Was najlepszej odpowiedzi natrafiłam na wzmiankę o rzymskiej prowincji Raetia, w skład, której wchodziła obecna Gryzonia. W 1367 roku powstała tam tak zwana Szara Liga, która miała stawić czoła rosnącej potędze biskupowi Churu. Członkowie Ligi nosili szare stroje – „Grauer Bund” i to właśnie od nich powstała dzisiejsza nazwa kantonu: Graubünden, czyli Gryzonia. Zapewne w tych swoich szarych strojach przypominali stado myszy lub szczurów.

sowa poleca portal

Obecni mieszkańcy Gryzonii nie chodzą już w szarych strojach. Żyją głownie z rolnictwa i turystyki oraz…miłości do kolei. Tak: Gryzonia słynie z niewielkich czerwonych wąskotorowych wagoników, które suną wśród alpejskich przełęczy, urwisk oraz górskich szczytów.

5 najciekawszych faktów o Gryzonii

  • 3 języki

Gryzonia to jedyny kanton, w którym mieszkańcy posługują się trzema językami. O ile język niemiecki i włoski nie wydają się być zdziwieniem, to o języku romansz niektórzy z Was na pewno słyszą po raz pierwszy. Ja również 😉 Posługuje się nim aż 60 tysięcy osób.

  • Chur

To 30-sto tysięczna stolica Gryzonii i jednocześnie najstarsze miasto w Szwajcarii. Leży u ujścia Renu w otoczeniu malowniczych Alp Retyckich. To właśnie tu znajduje się katedra Münster, którą budowano przez kilka stuleci. Trzeba przyznać, że robi wrażenie. Pasjonatów kolejek linowych na pewno ucieszy fakt, że tuż obok Starówki znajduje się stacja kolejki linowej, którą można wjechać z przesiadką na górę Brambrüesch (1600 m.n.p.m.).

  • 615 jezior i 150 dolin

Gryzonia cieszy oko. Na jej terenie znajduje się największy oraz jedyny w Szwajcarii park narodowy. Alpejskie krajobrazy są dostosowane do różnych potrzeb i możliwości turystów. Naprawdę jest, co zwiedzać. To jeden z tych rajów na ziemi, które opuszcza się z ciężkim sercem i nadzieją powrotu na przyszły rok.

  • Koziorożec

Nie, to nie tylko znak zodiaku 🙂 Spacerując po malowniczych szlakach Gryzonii można je nawet spotkać. Nie bez powodu to zwierzę znajduje się w herbie kantonu. Spotykając koziorożca na drodze należy jednak uważać. Rogi koziorożca alpejskiego liczą sobie od 69-98 cm długości.

  • Kolej Retycka

Usiądź wygodnie w czerwonym wagoniku i delektuj się krajobrazami, które przewijają się za panoramicznym oknem wąskotorowej kolei Retyckiej. Tak w jednym zdaniu ujęłabym mnogość wrażeń, jakie dostarcza miejscowa atrakcja. Podczas całej podróży pokonacie 291 mostów oraz 91 tuneli. Wagony mają również częściowo przeszklony dach.

pociąg

Mając już w głowie załączony obrazek możemy zacząć planować wakacje 2017 w malowniczej Gryzonii. Pamiętajmy, że to jakie wspomnienia przywieziemy z wakacji zależy tylko od nas!

Dominik Bożek

Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.

in

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program