Jak zawiesić działalność gospodarczą?
06.12.2017
06.12.2017
Proces zawieszenia działalności gospodarczej jest nawet prostszy niż zakładanie firmy. Zawiesić działalność możesz w następujący sposób:
W każdym z powyższych przypadków musisz wypełnić Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej – CEIDG-1 jako aktualizację wpisu z podaniem daty od kiedy ta zmiana (zawieszenie) ma nastąpić. W trybie zmiany musisz podać dane oznaczone gwiazdką /*/ oraz, co najważniejsze, punkt 14 – dotyczący daty zawieszenia działalności. Zmiany nie możesz dokonać z datą wcześniejszą. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby wypełnić i złożyć wniosek o zmianę wpisu później, z zaznaczeniem, że zawieszenie działalności nastąpi np. za kilka dni.
Głównymi przyczynami zawieszenia działalności gospodarczej jest brak satysfakcjonujących zysków, znalezienie pracy „na etacie”, wykonywanie usług sezonowych, choroba lub dłuższy urlop wypoczynkowy, a także wiele innych zdarzeń losowych.
Jak widać zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest takie trudne. Musisz pamiętać o kilku ważnych elementach, a na pewno poradzisz sobie bez żadnych problemów. Zawieszenie działalności gospodarczej zajmie Ci chwilę. Musisz tylko pamiętać o kilku ważnych obowiązkach podatnika. Odwieszenie działalności gospodarczej odbywa się również za pomocą wniosku CEIDG-1 (w trybie zmiany). Żeby to zrobić, wypełniasz pkt. 15, gdzie podajesz datę wznowienia wykonywania działalności. Tak samo jak wniosek o wpis do CEIDG tak samo i wniosek o zmianę danych jest bezpłatny.
Polecane artykuły
29.06.2022
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma elektronicznej wymiany faktur między przedsiębiorstwami, instytucjami publicznymi i obywatelami. Jego celem jest poprawa efektywności poprzez ograniczenie liczby faktur papierowych i zwiększenie wykorzystania faktur elektronicznych. System będzie umożliwiał organizcją i osobom fizycznym ustandaryzowane zarządzanie fakturami, pozwoli również użytkownikom na wyszukiwanie informacji o tym o fakturze oraz jej podgląd.
czytaj dalej17.06.2022
Kilometrówka dla celów VAT to nic innego, jak ewidencja przebiegu pojazdu osobowego wykorzystywanego w firmie w ramach prowadzonej działalności. Jako że nie każdy podmiot biznesowy musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, sprawdzamy i podpowiadamy, kiedy kilometrówka jest konieczna i jakie przynosi korzyści. Sprawdź, czy jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji pojazdów w swojej firmie.
czytaj dalej17.06.2022
Formularz VAT-26 to dokument, który musi zainteresować każdego przedsiębiorcę, który w swojej działalności użytkuje pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t i używa go tylko w celach prowadzonej działalności. Sprawdzamy, jak wygląda wzór informacji o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie w działalności, kogo obowiązuje, jak go wypełnić i w jakim terminie złożyć w urzędzie skarbowym.
czytaj dalej