Historia 4 przedsiębiorstw, które odniosły sukces
03.05.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
03.05.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Brand24 to przykład firmy, która wzorcowo uporała się z trudnymi początkami. Choć z oferowanego przez nią narzędzia korzystają obecnie największe tuzy na rynku – Intel, IKEA, Carlsberg i wiele innych, początki przedsiębiorstwa przypominały bardziej syzyfową pracę niż prostą drogę na szczyt. Na starcie założyciele firmy borykali się z ogromnymi problemami finansowymi. By zdobyć potrzebne na rozruch 100 tys. złotych, byli gotowi sprzedać całość udziałów w firmie. Tak się jednak nie stało, ponieważ żaden z inwestorów nie był zainteresowany ofertą. Na szczęście dobry produkt obronił się sam – dzięki pozytywnym opiniom wystawionym przez pierwszych klientów, kryzys został zażegnany, a narzędzie Brand24 zyskało międzynarodową popularność. Obecnie firma obserwuje ponad 46 tys. marek w ponad 40 krajach świata, a jej przychody ze sprzedaży w 2016 roku wyniosły 5,3 mln zł, odnotowując 85% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego.
Nie trzeba być Billem Gates’em i wymyślać nowego Microsoftu, żeby wejść na sam szczyt. By założyć firmę i osiągnąć sukces czasem wystarczy jedna skarpetka. Od niej zaczęła się historia firmy Spox Sox, której założyciele chcieli raz na zawsze rozwiązać problem niedopasowanych skarpetek. Zamiast przeszukiwać szufladę w poszukiwaniu zagubionej sztuki, Bartek, Konrad i Staszek postanowili założyć firmę projektującą skarpetki nie do pary. Nie do pary są jednak tylko z pozoru, bo łączy je zawsze jakiś wspólny, kolorowy i niebanalny motyw. Ten pomysł zaprowadził ich na szczyt – aktualnie marka Spox Sox jest obecna w 30 krajach świata na 5 kontynentach i wciąż ma apetyt na więcej.
Czego potrzeba by osiągnąć sukces? Studentom z Gdańska wystarczyła pasja, pokój w akademiku i 2 komputery. Andrzej Antoń i Konrad Kucharski poznali się w latach 90. na studiach – pierwszy studiował informatykę na Politechnice, a drugi zarządzanie na Uniwersytecie. Obydwaj świetnie czuli się w temacie nowych technologii, a zdobytą na ich temat wiedzę postanowili wykorzystać, zakładając firmę. W ten sposób w 1999 roku powstała Blue Media – firma, która ze studenckiego akademika przeniosła się do biura przy plaży w Sopocie, gdzie obecnie tworzy innowacyjne rozwiązania informatyczne dla bankowości, ubezpieczycieli i telekomunikacji. Przedsiębiorstwo należy do 500 największych firm w Polsce.
Olsztyńska firma Zortrax pokazuje, że przy dobrym pomyśle brak pieniędzy nie jest problemem. Firma powstała w 2013 r., założyła ją grupa młodych pasjonatów z Rafałem Tomasiukiem na czele. Olsztynianie mieli doskonały pomysł na drukarkę 3D, potrzebowali jednak 100 tys. złotych na rozruch. By zdobyć środki, umieścili swój projekt w społecznym serwisie inwestycyjnym Kickstarter, na którym internauci wspierają rokujące pomysły na biznes. Ku zaskoczeniu wszystkich, zamiast oczekiwanych 100 tys., udało im się tam zebrać prawie 2 razy tyle! Od tamtego czasu firma regularnie pnie się na szczyty, a ich drukarki zajmują 2-ie w Europie oraz 4-te w Azji miejsce w rankingach popularności.
Poznaj nasz polecany program do faktur
Te historie pokazują, że choć własny biznes nie jest drogą usłaną różami, to przy udziale wysiłku, poświęcenia i pasji, sukces jest w zasięgu ręki. Zatem do dzieła!
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej29.07.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Freelancing staje się coraz bardziej popularnym modelem pracy, a jednym z kluczowych aspektów zarządzania własnym biznesem jest wystawianie faktur. Programy do fakturowania oferują freelancerom narzędzia, które nie tylko ułatwiają ten proces, ale również pomagają w zarządzaniu finansami. Wybór odpowiedniego programu do faktur jest istotny dla efektywnego i profesjonalnego prowadzenia działalności. W tym artykule omówimy najważniejsze funkcje, które powinien posiadać idealny program do fakturowania dla freelancerów.
czytaj dalej