Faktura Vat Marża – jak prawidłowo ją wystawić?
01.01.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
01.01.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Marża to różnica między kwotą sprzedaży usługi lub towaru, a wartością, za jaką tę usługę lub towar kupiłeś. Ważne jest, aby umieć przyporządkować konkretny koszt do danej sprzedaży. Tak wyliczona marża jest podstawą naszego opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT). Ustalenie wysokości marży jest niezbędne dla Twoich rozrachunków z urzędem skarbowym, ale do samego wystawienia faktury nie jest konieczne. Informacji o wysokości samej marży na fakturze nie umieszczasz.
Fakturę VAT marża możesz wystawić, jeśli sprzedajesz usługi turystyczne, dzieła sztuki, towary używane, przedmioty kolekcjonerskie czy antyki. Opodatkowanie marżą jest bardzo korzystne dla podatnika, ale niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Jak już ustalimy czy jesteśmy w grupie szczęśliwców, to już prosta droga do wystawienia faktury. Na szczęście nie jest to trudne zadanie.
Program do faktur, któremu możesz zaufać
Faktura VAT marża jest prostsza niż klasyczna faktura VAT, ale posiada też kilka elementów, o których musisz pamiętać, i które wyróżniają ją spośród innych faktur. Poniżej wypunktuję elementy faktury VAT marża:
Chwilę zatrzymamy się przy pkt. 5. Rodzaj transakcji jest oznaczeniem, jakie usługi świadczymy, bądź jaki towar sprzedajemy. I tak dla sprzedaży:
– usług turystycznych dodajemy adnotację „Procedura VAT marża dla biur podróży”,
– towarów używanych dodajemy adnotację „Procedura VAT marża – towary używane”,
– dzieł sztuki – „Procedura VAT marża – dzieła sztuki”,
– przedmiotów kolekcjonerskich i antyków – „Procedura VAT marża – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.
Fakturę VAT marża odróżnia od zwykłej faktury VAT również fakt, że niektórych elementów nie powinna zawierać. Tymi elementami są:
– cena jednostkowa netto towaru lub usługi,
– wartość sprzedaży netto,
– stawka podatku VAT,
– kwota podatku VAT liczona od sumy sprzedaży netto,
– wartość towaru lub usługi brutto.
Faktura VAT marża jest prostą formą faktury. Powyższe informacje ułatwią Ci wystawianie takich faktur. Musisz tylko pamiętać, jakich elementów nie umieszczać na fakturze VAT marża, a proces ten nie będzie dla Ciebie już dłużej zagadką. Jednym z ważniejszych zapisów, o których musisz pamiętać, to określenie rodzaju transakcji na fakturze. Korzystając z programu do wystawiania faktur – Faktura.pl, faktury VAT marża wystawiają się same, musisz tylko wybrać odpowiedni ich rodzaj.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej o fakturze vat marży – sięgnij do tego artykułu.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej