Faktura Vat Marża – jak prawidłowo ją wystawić?

01.01.2017

Ten artykuł, to konkretne informacje, które powiedzą Ci, co musisz umieścić na fakturze vat marża, aby Twoja faktura była poprawna. Przypomnę też krótko, kto, kiedy i jak taką fakturę może wystawić.

Co to jest marża?

Marża to różnica między kwotą sprzedaży usługi lub towaru, a wartością, za jaką tę usługę lub towar kupiłeś. Ważne jest, aby umieć przyporządkować konkretny koszt do danej sprzedaży. Tak wyliczona marża jest podstawą naszego opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT). Ustalenie wysokości marży jest niezbędne dla Twoich rozrachunków z urzędem skarbowym, ale do samego wystawienia faktury nie jest konieczne. Informacji o wysokości samej marży na fakturze nie umieszczasz.

Dla kogo faktura VAT marża?

Fakturę VAT marża możesz wystawić, jeśli sprzedajesz usługi turystyczne, dzieła sztuki, towary używane, przedmioty kolekcjonerskie czy antyki. Opodatkowanie marżą jest bardzo korzystne dla podatnika, ale niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Jak już ustalimy czy jesteśmy w grupie szczęśliwców, to już prosta droga do wystawienia faktury. Na szczęście nie jest to trudne zadanie.

Jak wygląda faktura VAT marża?

Faktura VAT marża jest prostsza niż klasyczna faktura VAT, ale posiada też kilka elementów, o których musisz pamiętać, i które wyróżniają ją spośród innych faktur. Poniżej wypunktuję elementy faktury VAT marża:

Faktura vat marża

  1. Dane obu stron transakcji wraz z numerami NIP.
  2. Datę sprzedaży.
  3. Datę wystawienia faktury.
  4. Numer kolejny faktury.
  5. Oznaczenie rodzaju transakcji.
  6. Nazwę towaru lub usługi.
  7. Miarę oraz ilość sprzedawanych towarów lub rodzaj usługi.
  8. Kwotę sprzedaży wraz z należnym podatkiem (jest to tylko jedna kwota, nie wyszczególniamy kwot netto i brutto, zapis kwoty również trzeba podać słowny).

Chwilę zatrzymamy się przy pkt. 5. Rodzaj transakcji jest oznaczeniem, jakie usługi świadczymy, bądź jaki towar sprzedajemy. I tak dla sprzedaży:

– usług turystycznych dodajemy adnotację „Procedura VAT marża dla biur podróży”,

– towarów używanych dodajemy adnotację „Procedura VAT marża – towary używane”,

– dzieł sztuki – „Procedura VAT marża – dzieła sztuki”,

– przedmiotów kolekcjonerskich i antyków – „Procedura VAT marża – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Czego faktura VAT marża nie może zawierać?

Fakturę VAT marża odróżnia od zwykłej faktury VAT również fakt, że niektórych elementów nie powinna zawierać. Tymi elementami są:

– cena jednostkowa netto towaru lub usługi,

– wartość sprzedaży netto,

– stawka podatku VAT,

– kwota podatku VAT liczona od sumy sprzedaży netto,

– wartość towaru lub usługi brutto.

sowa poleca portal

Faktura VAT marża jest prostą formą faktury. Powyższe informacje ułatwią Ci wystawianie takich faktur. Musisz tylko pamiętać, jakich elementów nie umieszczać na fakturze VAT marża, a proces ten nie będzie dla Ciebie już dłużej zagadką. Jednym z ważniejszych zapisów, o których musisz pamiętać, to określenie rodzaju transakcji na fakturze. Korzystając z programu do wystawiania faktur – Faktura.pl, faktury VAT marża wystawiają się same, musisz tylko wybrać odpowiedni ich rodzaj.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o fakturze vat marży – sięgnij do tego artykułu.

 

WYSTAW FAKTURĘ MARŻĘ

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program