Faktura VAT marża – zalety i wady

24.08.2017

Kto może wystawiać fakturę VAT marża? Jakie są jej zalety i wady? Jak wyliczać podatek VAT od marży? To tylko podstawowe pytania, które zadaje sobie początkujący przedsiębiorca, zaczynając swoją przygodę z wystawianiem faktur. Poprowadzę Cię dziś za rękę i wyjaśnię, dla jakich usług przeznaczona jest faktura marża i dlaczego jej wystawianie jest korzystne podatkowo. Na prostym przykładzie pokażę, jak wyliczyć, ile podatku zapłacisz korzystając z tego rozwiązania.

Co to jest marża?

Marża jest to różnica pomiędzy kwotą, za jaką sprzedałeś towar, a kwotą, za jaką go kupiłeś. Potocznie mówiąc jest to Twój zysk brutto. Wysokość marży określana jest procentowo lub kwotowo. To właśnie ta różnica (zysk brutto) jest podstawą do naliczenia podatku VAT. Żeby to zrobić, musisz ustalić, jaka jest wartość netto marży (zysk netto). W dokładne wyliczenia pobawimy się w dalszej części artykułu.

Dla kogo jest faktura marża?

Opodatkowanie marży jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, ponieważ podatek VAT jest tu sporo niższy niż przy klasycznym, 23-procentowym opodatkowaniu usług czy towaru. Wysokość podatku VAT jest wprawdzie taka sama, tj. 23%, jednak liczona jest od dużo mniejszej kwoty, czyli od samej marży, a nie od wartości netto sprzedaży. Jest jeden minus. Niestety procedura VAT marża nie jest dla każdego. Mogą z niej skorzystać tylko podmioty, które świadczą określone w ustawie usługi. Takimi usługami są:

– usługi turystyczne,

– sprzedaż towarów używanych (np. samochody),

– sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,

– sprzedaż dzieł sztuki.

Faktura marża na usługi turystyczne

W przypadku usług turystycznych marżę określamy jako różnicę między wartością usługi (np. kwotą wycieczki zagranicznej sprzedawanej turyście) a kwotą, jaką pośrednik turystyczny zapłacił za tę wycieczkę, kupując ją od biura podróży. VAT marży nie możesz zastosować, jeśli część usług turystycznych wykonujesz we własnym zakresie, tzn. nie „odkupujesz” ich od innych usługodawców.

Faktura marża na sprzedaż dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Ustawa o VAT dziełami sztuki określa obrazy, kolaże, płyty dekoracyjne, rysunki i pastele wykonane w całości przez artystę. Są to także oryginalne sztychy, druki i litografie, oryginalne rzeźby oraz posągi, gobeliny oraz tkaniny ścienne, a także fotografie.

Przedmioty kolekcjonerskie to znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej.
sowa poleca portal

Przez antyki rozumie się przedmioty inne niż wymienione w powyższych akapitach, których wiek przekracza 100 lat.

W tych trzech przypadkach procedura wyliczania marży jest taka sama jak i przy innych usługach, tzn. jest to różnica między ceną sprzedaży a ceną nabycia dzieła sztuki czy antyku.

Najczęstszym przykładem sprzedaży dzieł sztuki, antyków czy przedmiotów kolekcjonerskich na fakturę VAT marża jest antykwariat.

Faktura marża na sprzedaż towarów używanych

Artykuł 120 ustawy o VAT określa, co kryje się pod tajemniczym pojęciem „towary używane”. Wg ustawy są to: ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 (antyki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie) oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne”.

Być może miałeś kiedyś do czynienia z kupnem samochodu lub telefonu komórkowego w komisie na fakturę VAT marża. Są to najlepsze i najczęściej spotykane przykłady towarów używanych sprzedawanych w tej procedurze. Procedura wyliczania podatku VAT jest taka sama jak w powyższych przypadkach.

Procedura VAT marża – mogę, czy muszę?

Korzystanie z procedury VAT marża jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Jeśli chcesz korzystać z klasycznego rozliczania podatku VAT, tj. wystawiać faktury VAT z 23-procentowym podatkiem VAT, nie ma żadnych przeciwwskazań.

Niższy podatek VAT to oczywiście duża zaleta VAT marży. Jednakże są też minusy tej procedury. Żebyś sam mógł porównać i się przekonać, przedstawię wszystko w tabeli poniżej:

WADY
ZALETY
  1. Brak możliwości odliczenia podatku VAT u kupującego – na fakturach VAT marża nie wpisujemy kwoty podatku VAT.
  2. Brak możliwości odliczenia podatku VAT u sprzedającego od kosztów, dotyczących danej usługi.
  3. Możliwa odmowa naprawy sprzętu elektronicznego, ponieważ był to sprzęt używany.
  1. Niższa kwota podatku VAT do wpłaty do Urzędu Skarbowego.
  2. Wyższe koszty u kupującego rozliczane w podatku dochodowym (księgowanie w kwocie brutto), czyli niższy podatek dochodowy.
  3. Prostszy i bardziej przejrzysty wygląd faktury.

Jak wykazać procedurę VAT marża w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K?

W przeciwieństwie do wyliczania marży, sam proces wypełniania deklaracji jest łatwiejszy. Najpierw wyliczamy kwotę netto marży i tak ustaloną podstawę opodatkowania wpisujemy do deklaracji wraz z należną kwotą podatku VAT. Do tego musimy tylko pamiętać, aby w pozycji 63 zaznaczyć kwadrat, który informuje Urząd, że dokonaliśmy sprzedaży towarów omawianych w artykule, tj. antyków, towarów używanych, dzieł sztuki czy przedmiotów kolekcjonerskich.

informacje dodatkowe

Jak wygląda faktura VAT marża?

Sama faktura dokumentująca sprzedaż z marżą, wygląda bardzo podobnie do zwykłej faktury VAT. Tylko jest prostsza. Obowiązkowo musi być na niej adnotacja „faktura VAT marża”, ale już w tabeli opisującej usługę wpisujemy tylko nazwę usługi oraz jej ilość, cenę i wartość. Nie wpisujemy żadnej stawki podatku VAT, ani rozróżnienia na kwotę netto i brutto. Stawka podatku VAT i samej wartości marży nie jest istotną informacją dla kupującego. I to w tych dwóch najważniejszych punktach robimy najwięcej błędów.

Faktura Procedura Marża

 

Jak wyliczyć podatek VAT od faktury marża?

Liczenie podatku VAT od marży jest bardzo proste. Spójrz na poniższy podstawowy system wyliczania marży:

  • wartość kosztów – 1000 zł
  • wartość sprzedaży – 5000 zł
  • wysokość VAT- 23%

5000 zł brutto – 1000 zł brutto = 4000 zł brutto marży

4000 zł brutto : 1,23 = 3252,03 zł netto marży

4000 zł brutto – 3252,03 zł netto = 747,97 zł VAT-u

W deklaracji VAT-7 przedstawimy to następująco (w zaokrągleniach):

Rozliczenie podatku należnego

Czy VAT marża to trudny proces?

Jak widzisz, nie tak bardzo. Jeśli tylko wykonujesz usługi, które można objąć marżą, będzie to dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem podatkowym jak i formalnym. Zapłacisz niższy podatek VAT i wystawisz prostszą fakturę. Fakturę VAT marża intuicyjnie wystawisz w programie do faktur Faktura.pl. Formularz faktury jest tam przygotowany zgodnie z przepisami, więc nie musisz się zastanawiać nad każdym polem. Jeśli jednak nadal będziesz mieć wątpliwości, możesz zawsze zajrzeć do Ustawy o podatku od towarów i usług albo zapytać zaufanej księgowej.

 

WYSTAW FAKTURĘ MARŻĘ
 

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program