Faktura proforma

01.01.2017

Faktura proforma jest to faktura „informacyjna”, w wystawieniu której nie powstaje zobowiązanie do rozliczenia się, bo nabywca nie ma jeszcze obowiązku zapłaty. Jest to natomiast o tyle wygodna forma, że podczas wystawiania już „pełnej” faktury dane nabywcy będą dla Ciebie dostępne. Również i taki rodzaj faktury wystawiaj w naszym serwisie.

jak wystawić fakturę proforma - krok 1.

Podobnie jak przy wystawianiu faktury VAT, nadaj własną nazwę faktury oraz wskaż datę.

Dzięki Twojej wcześniejszej rejestracji dane firmy będą już wypełnione – natomiast nabywcę wybierz z wcześniej już zapisanych i kliknij w pole „Nazwa”. Możesz też samodzielnie uzupełnić dane na nowo (pamiętaj o przydatnym przycisku, jaki jest pobierz dane z GUS – wystarczy wpisać tylko NIP by wszystkie dane zostały pobrane z tej bazy).

sowa poleca portal

Pamiętaj, że po wypełnieniu danych nabywcy możesz go zapisać – w przyszłości jeszcze szybciej wystawisz dla tego odbiorcy faktury.

Na fakturze chcesz ująć różne usługi? Żaden problem. W „Pozycjach” dodaj tyle pól ile potrzebujesz, zaś z rozwijalnej listy wybierz interesujące Ciebie wartości. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma twojej jednostki miary, dodaj ją w Ustawieniach.

jak wystawić fakturę proforma - krok 2.

Jeśli dodałeś jednak za dużo pozycji, usuń korzystając z ikony kosza. Czas przejść do sekcji dotyczącej zapłaty. Wskaż w jaki sposób będziesz chciał otrzymać zapłatę. Gotówka? A może przelew natychmiastowy? Wybierz z rozwijalnej listy wygodną dla Ciebie wartość – podaj też swój rachunek bankowy, na który odbiorca wykona przelew.

jak wystawić fakturę proforma - krok 3.

Do faktury proformy wystawiaj fakturę VAT poprzez wejście w listę dokumentów wystawionych i rozwinięcie przy tej fakturze opcji:

Przed wystawieniem faktury skorzystaj z dodatkowych opcji – powiadomienie odbiorcy e-mailem lub smsem o wystawionej fakturze, zamieszczenie przycisku płatności online czy pieczęci prewencyjnej informującej o monitorowaniu płatności przez naszą firmę.

Zainteresowany? Zaznacz odpowiednie pola i wystaw fakturę – jeśli zaznaczyłeś ww. pola, my zajmiemy się resztą.

WYSTAW FAKTURĘ PROFORMA

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program