Dlaczego faktury online są coraz bardziej popularne?

01.01.2017

Faktury elektroniczne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Wiele firm świadczy usługi i sprzedaje towary w sieci. Przeniesienie do świata online czynności administracyjnych jest tego naturalnym następstwem i zyskuje wielu zwolenników. Nic dziwnego, taki sposób fakturowania i przekazywania dokumentów klientom ma bardzo dużo zalet.

W czym lepsze są faktury online od tradycyjnych, papierowych dokumentów?

Fakturę elektroniczną wystawisz szybko i wygodnie

Wystawiając faktury elektronicznie korzystasz z programu, który wiele czynności wykonuje automatycznie: pilnuje numeracji, zapamiętuje dane klientów, przelicza wartości. Nie musisz kupować bloczku, żmudnie wypisywać danych długopisem, wyliczać kwot na kalkulatorze. Większość danych uzupełniasz korzystając z pól wyboru i podpowiedzi programu. W systemie do fakturowania wystawisz dokument zdecydowanie szybciej i zminimalizujesz ryzyko błędu.

sowa poleca portal

faktura.pl przedsiębiorcy wystawiają faktury w ciągu nawet 30 sekund.

Szybko i sprawnie dostarczysz fakturę mailem do klienta

Wystawioną przez Ciebie fakturę klient może otrzymać nawet w kilka chwil. Fakturę papierową musisz wydrukować, zapakować do koperty i zanieść na pocztę albo dostarczyć do klienta osobiście. Zajmuje to bardzo dużo czasu i angażuje Ciebie lub inną osobę. Fakturę elektroniczną wysyłasz klientowi mailem. Faktura.pl umożliwia rozwiązanie, dzięki któremu dokument jest przekazywany klientowi bezpośrednio z systemu na jego adres mailowy, bez konieczności generowania faktury w pliku pdf i zapisywania na Twoim komputerze. Dzięki temu dostarczenie faktury odbywa się jeszcze szybciej i wygodniej.

Oszczędzasz pieniądze

Fakturę tradycyjną drukujesz, zużywasz tusz, toner, papier, drukarkę, następnie kupujesz kopertę i znaczek, aby wysłać dokument, lub paliwo, aby ją dostarczyć osobiście. Faktury elektronicznej nie musisz przekazywać w fizycznej formie, czyli jej nie drukujesz, nie wysyłasz pocztą, ani nie zawozisz, jedynie wysyłasz w formie elektronicznej, z wykorzystaniem maila.W ten sposób oszczędzasz pieniądze, a także czas i nerwy, które zwykle tracisz w kolejkach i korkach.

Oszczędzasz miejsce i bezpiecznie przechowujesz faktury

Faktury, które wystawiłeś, i które otrzymałeś, powinieneś przechowywać przez co najmniej 6 lat. W ciągu tak długiego czasu, na pewno uzbierasz mnóstwo dokumentów. Jeżeli są wydrukowane, to do ich przechowywania będziesz potrzebować dużo miejsca. Poza tym ponosisz ryzyko zniszczenia jedynej papierowej kopii, którą posiadasz. Mam jednak dobrą wiadomość: faktury elektroniczne możesz przechowywać w systemie, w którym je wystawiłeś. Masz obowiązek przechowywać faktury w oryginalnej postaci w podziale na okresy rozliczeniowe w taki sposób, aby łatwo można je było odszukać i przedstawić urzędnikowi. Program Faktura.pl przechowuje wystawione dokumenty w taki sposób, że możesz je łatwo wyszukać, sortować i pobrać. Dodatkowo są one odpowiednio zabezpieczone. Masz pewność, że nie znikną po awarii komputera, bo masz do nich dostęp z każdego urządzenia podłączonego do internetu.

Dbasz o środowisko

Im mniej drukujesz, tym mniej zużywasz papieru, tonera i energii elektrycznej do drukarki. Przyczyniasz się w ten sposób do dbania o środowisko i stan naszej planety.

Postępujesz zgodnie z prawem

Wystawianie faktur elektronicznie oraz przekazywanie ich w takiej formie do klientów jest zgodne z przepisami podatkowymi. Aktualnie jednak wciąż w wielu firmach wystawia się faktury w systemie komputerowym, ale nadal wszystkie są drukowane i wysyłane pocztą, a działy księgowości akceptują koszty wyłącznie na fakturach dostarczonych w formie papierowej. Są to jednak wewnętrzne procedury, wynikające często z przyzwyczajenia, lub kosztów zmiany systemu księgowania w całym przedsiębiorstwie. Bądź jednak pewien, że przepisy podatkowe zrównują faktury papierowe z fakturami elektronicznym i nie nakazują drukowania faktur. Niestety, odbiorca faktury może nie zgodzić się na to, abyś mu ją wysyłał mailem i będzie żądał wersji papierowej. Ma takie prawo, a Ty wtedy jesteś zobowiązany wydrukować fakturę i ją dostarczyć w takiej formie. Na szczęście coraz więcej firm idzie z duchem czasu i akceptuje, a nawet preferuje, faktury w wersji online.

WYSTAW FAKTURĘ

Wystawianie faktur w wersji elektronicznej ma zdecydowanie więcej zalet niż korzystanie z tradycyjnej, papierowej formy. Jest od niej wygodniejsze, szybsze i tańsze. Wybierając taki sposób fakturowania oszczędzasz czas, pieniądze i środowisko. A do tego faktury elektroniczne idealnie pasują do wizerunku nowoczesnego przedsiębiorcy i freelancera.

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program